Krostki na dekolcie
STYLISTKA MAŁGORZATA SOŁEK • dawno temuProblem trądziku dotyczy osób nie tylko w wieku dojrzewania, ale coraz częściej po dwudziestym czy trzydziestym roku życia. Dzięki kosmetykom do pielęgnacji i makijażowi potrafimy już zapanować nad nieestetycznymi krostami i grudkami na twarzy. Problemem nadal bywa jednak trądzik umiejscowiony na innych partiach naszego ciała, szczególnie na dekolcie, plecach i ramionach. Plecy zwykle pozostają zasłonięte, a grudki na ramionach również łatwo ukryć. Czy obecność trądziku na dekolcie musi oznaczać dla nas, kobiet, konieczność rezygnacji z kuszącego odsłaniania tej strategicznej dla uwodzenia części ciała? Otóż nie. Wystarczy tylko odpowiednia pielęgnacja, a w razie potrzeby leczenie u specjalisty.
Preparaty na krostki na dekolcie
Zwykle zaleca się stosowanie na skórę szyi i dekoltu tych samych preparatów co do pielęgnacji twarzy. Jednakże większość z nas na te partie stosuje zwykły balsam do ciała. Zmień więc nawyki pielęgnacyjne i przecieraj skórę dekoltu wacikiem nasączonym tonikiem antybakteryjnym, a następnie zaaplikuj krem antytrądzikowy. Problem pojawia się jednak w kwestii oczyszczania skóry. Trudno będzie ci myć te okolice osobno żelem antybakteryjnym do mycia twarzy. Najlepszym rozwiązaniem jest więc stosowanie do mycia ciała mydła siarkowego lub innego antybakteryjnego mydła lub żelu. Zwykle trądzik na dekolcie oznacza również jego występowanie na plecach, więc zadbasz o wszystko za jednym zamachem.
Pielęgnacja skóry z krostkami
Duże ropne krostki nie powinny być wyciskane. Na dekolcie bowiem, tak samo jak na twarzy mogą powstawać nieestetyczne blizny potrądzikowe lub przebarwienia. Lepiej przemywać stany zapalne spirytusem salicylowym lub zaaplikować punktowy żel na wypryski. Pomocny może być również przygotowany domowymi metodami tonik z szałwii. Warto także raz w tygodniu wykonać delikatny peeling. Nie stosuj jednak gruboziarnistych peelingów do ciała. Lepsze będą enzymatyczne lub żelowe. Po peelingu nałóż maseczkę oczyszczającą, najlepiej z glinką, która oczyści pory skóry i wysuszy chociaż częściowo wypryski.
Zapobieganie trądzikowi
W profilaktyce przeciwtrądzikowej najważniejsza jest higiena ciała. Nie tylko należy myć się codziennie, ale również należy pamiętać o tej czynności po intensywnym wysiłku fizycznym, np. wizycie na siłowni lub w klubie fitness. W lecie higiena jest jeszcze bardziej wymagana, ponieważ nie ma nic lepszego dla bakterii niż rozgrzana i spocona skóra.
Warto zadbać również o odpowiednie ubranie. Elastyczne tkaniny, ściśle przylegające do ciała mogą wzmagać pocenie się skóry, a ponadto podrażniać ją i powodować stany zapalne. Lepiej jest wybierać ubrania z bawełny i przewiewnych materiałów. Również grube, wełniane swetry mogą podrażniać dotknięty trądzikiem naskórek i zaostrzyć stan zapalny.
Eksponowanie dekoltu na słońce w czasie lata da chwilową poprawę stanu skóry, gdyż słońce wysusza powierzchniowe wypryski. Jednak nadmiar słońca bez odpowiedniej ochrony w postaci filtrów może zaostrzyć trądzik. Zatem pomimo tłustej skóry i nadmiernego wydzielania sebum stosuj kremy z filtrami UV, a jeszcze lepiej lżejsze emulsje przeznaczone do cery tłustej.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze