Tonik do twarzy
STYLISTKA MAŁGORZATA SOŁEK • dawno temuAby nasza cera była idealnie piękna, konieczna jest codzienna i systematyczna pielęgnacja składająca się z czterech kroków: demakijaż, oczyszczanie, tonizowanie i nawilżanie. O ile demakijaż, oczyszczanie i nawilżanie wydają się większości dosyć oczywiste, to stosowanie toniku do twarzy uważa się za zbędne.
Do czego służy tonik?
Podstawową jego funkcją jest przywrócenie skórze naturalnego pH skóry. Skóra naturalnie ma odczyn kwaśny, a jej pH wynosi 3,5–5,5. Środki myjące podwyższają pH skóry, przez co jest ona bardziej narażona na działanie bakterii oraz niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych, takich jak słońce, wiatr czy mróz. Najlepsze efekty daje stosowanie toniku dwa razy dziennie, po umyciu twarzy żelem lub innym kosmetykiem oczyszczającym. Tonik zakwasza skórę i przywraca jej naturalną ochronę.
Dodatkowym atutem toniku jest to, że pomaga oczyścić skórę z resztek brudu, makijażu i kurzu, które pozostały na niej pomimo demakijażu i mycia. Same nieraz pewnie zauważyłyście, jak brudny potrafi być zużyty wacik nasączony tonikem pomimo wcześniejszego oczyszczenia skóry. Tonik matuje skórę, która tuż po umyciu stara się nadrobić straconą warstwę tłuszczu i produkuje większą ilość sebum.
Podobnie jak krem czy inne kosmetyki do pielęgnacji twarzy, tonik musi być dopasowany do potrzeb twojej cery. Szczególne znaczenie ma tonizowanie twarzy w przypadku cery tłustej i trądzikowej. Tonik dla tego typu skóry musi być antybakteryjny i matujący. Błędem jest natomiast stosowanie toniku wysuszającego, zawierającego alkohol. Zbytnie wysuszenie skóry pobudza ją do jeszcze większej produkcji sebum, co pogarsza jej stan. Dodatkowo mocno wysuszona skóra będzie szybciej się starzała i ulegała podrażnieniom.
Skórze normalnej i suchej wystarczy tonik nawilżający, który zatrzymuje wodę w skórze jeszcze przed nałożeniem kremu. Szczególną ostrożność muszą zachować osoby o cerze wrażliwej. Należy w tym przypadku wybierać toniki bezzapachowe i hipoalergiczne. Kategorycznie unikamy kosmetyków z alkoholem i silnie wysuszających. Tonik dla skóry wrażliwej ma łagodzić i przywracać naturalne pH skóry. Jeśli chodzi o cerę dojrzałą, warto wybierać kosmetyki zapobiegające tworzeniu się zmarszczek. Bardzo często polecane dla tego typu skóry płyny micelarne łączą w sobie jednocześnie działanie płynu do demakijażu i toniku.
Jak stosować tonik?
Tonik do twarzy stosujemy dwa razy dziennie, po wykonaniu demakijażu i myciu twarzy żelem, pianką lub innym kosmetykiem oczyszczającym. Do jego rozprowadzania używamy wacików lub płatków kosmetycznych. Wacik nasączamy niewielką ilością kosmetyku i delikatnie przecieramy buzię od środka do zewnątrz. Jeśli nie lubisz płynnych toników, możesz wypróbować tonik w żelu, który dodatkowo nawilża skórę. Po użyciu toniku do twarzy skóra powinna poczuć się odświeżona i oczyszczona. Następnie wklepujemy krem do twarzy. Dobrze jest, gdy zarówno tonik, jak i krem są z tej samej serii, ponieważ dzięki odpowiednio opracowanym składom ich działanie uzupełnia się wzajemnie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze