Poznaj przyczyny nadwrażliwych zębów

10. Za częste płukanie jamy ustnej
Uwielbiasz świeży oddech po użyciu płynu do płukania ust? Zbyt częste stosowanie płynu w ciągu dnia może powodować nadwrażliwość zębów. Związane jest to z tym, że niektóre płyny zawierają kwasy, które nasilają objawy wrażliwych już zębów. Zapytaj dentystę o neutralne płyny na bazie fluorku.

9. Spożywanie kwaśnych potraw
Uwielbiasz pomidory, owoce cytrusowe, soki owocowe i inne kwaśne pyszności? Zęby za nimi nie przepadają. Poprzez spożycie bogatych w kwasy produktów może dojść do erozji szkliwa i narażenia wrażliwej warstwy spodniej – zębiny. Jeśli nie możesz ograniczyć spożycia tych produktów, neutralizuj kwasy poprzez zjedzenie kawałka sera lub wypicie szklanki mleka.

8. Wybielanie zębów i niektóre pastyWszyscy marzymy o śnieżnobiałym uśmiechu, jednak w przypadku niektórych osób, wybielanie zębów lub pasty na bazie nadtlenku mogą powodować nadwrażliwość zębów. Taki stan jest często tymczasowy i ustępuje wraz z zaprzestaniem używania produktu. Aby znaleźć najlepsze rozwiązanie, porozmawiaj z dentystą.
Zdjęcie autorstwa Jay Tamboli / CC BY

8. Wybielanie zębów i niektóre pasty
Wszyscy marzymy o śnieżnobiałym uśmiechu, jednak w przypadku niektórych osób, wybielanie zębów lub pasty na bazie nadtlenku mogą powodować nadwrażliwość zębów. Taki stan jest często tymczasowy i ustępuje wraz z zaprzestaniem używania produktu. Aby znaleźć najlepsze rozwiązanie, porozmawiaj z dentystą.

7. Recesja dziąseł
Nerwy chronione są przez korzenie zęba, które z kolei są ukryte pod warstwą ochronną tkanki dziąsła. Jeśli jednak cierpisz z powodu zapalenia dziąseł, mogą one zacząć się cofać, odsłaniając niezwykle wrażliwy korzeń. Cofanie się dziąseł wymaga pomocy i konsultacji z dentystą.

6. Zbyt mocne szczotkowanie zębów
Jeśli myślisz, że mocne szczotkowanie lepiej czyści zęby, to jesteś w błędzie. Zbyt mocny nacisk lub za twarde włosie szczoteczki mogą spowodować odsłonięcie korzeni zębów na skutek cofania się dziąseł. Może też dojść do wytarcia się szkliwa i narażenia zębiny, w której znajdują się mikroskopijne otwory umożliwiające zimnym, gorącym lub słodkim pokarmom nieprzyjemną dla człowieka stymulację unerwienia zębów.

5. Niedawne leczenie zębów
Co dziwne, czasami dbanie o zdrowie zębów może wywołać ich nadwrażliwość. Oczyszczanie zębów, korony, wypełnienia czy skaling mogą prowadzić do krótkotrwałej nadwrażliwości. Jeśli masz obawy przed danym zabiegiem, skonsultuj się z dentystą.

4. Pęknięte zębyŻucie lodu, gryzienie twardych słodyczy lub duże wypełnienia mogą prowadzić do pęknięć czy złamanych zębów. Jeśli nastąpi pęknięcie, unerwiona miazga ukryta w głębi zęba może zostać podrażniona, kiedy podczas żucia ścianki zęba ocierają się o siebie. W pęknięciu mogą też mnożyć się bakterie, co prowadzi do stanów zapalnych i wzmożonego bólu.
Zdjęcie mężczyzny / Shutterstock

4. Pęknięte zęby
Żucie lodu, gryzienie twardych słodyczy lub duże wypełnienia mogą prowadzić do pęknięć czy złamanych zębów. Jeśli nastąpi pęknięcie, unerwiona miazga ukryta w głębi zęba może zostać podrażniona, kiedy podczas żucia ścianki zęba ocierają się o siebie. W pęknięciu mogą też mnożyć się bakterie, co prowadzi do stanów zapalnych i wzmożonego bólu.

3. Zgrzytanie lub zaciskanie zębówSzkliwo jest najmocniejszym elementem w ciele człowieka, jednak zgrzytanie zębami lub ich zaciskanie może z czasem spowodować jego wytarcie, co sprawia, że unerwienie zęba jest bardziej czułe. Ochraniacze na zęby, zmiana stylu życia lub nawet dieta są pomocne w walce ze zgrzytaniem i zaciskaniem.
Zdjęcie mężczyzny / Shutterstock

3. Zgrzytanie lub zaciskanie zębów
Szkliwo jest najmocniejszym elementem w ciele człowieka, jednak zgrzytanie zębami lub ich zaciskanie może z czasem spowodować jego wytarcie, co sprawia, że unerwienie zęba jest bardziej czułe. Ochraniacze na zęby, zmiana stylu życia lub nawet dieta są pomocne w walce ze zgrzytaniem i zaciskaniem.

2. PróchnicaPróchnica, odsłaniając korzeń zęba, sprawia, że jest podatny na podrażnienie przez gorące lub zimne pożywienie i napoje, słodycze lub nawet powietrze. Odpowiednia higiena jamy ustnej, dieta i regularne wizyty u dentysty to najlepsze sposoby na zapobieganie próchnicy i utrzymanie zębów w dobrej formie.
Zdjęcie kobiety z bólem / Shutterstock

2. Próchnica
Próchnica, odsłaniając korzeń zęba, sprawia, że jest podatny na podrażnienie przez gorące lub zimne pożywienie i napoje, słodycze lub nawet powietrze. Odpowiednia higiena jamy ustnej, dieta i regularne wizyty u dentysty to najlepsze sposoby na zapobieganie próchnicy i utrzymanie zębów w dobrej formie.

1. Zadbaj o swoje zęby
Nie musisz głowić się samemu nad przyczyną nadwrażliwości zębów – skonsultuj się z dentystą. Aby natomiast wzmocnić zęby, należy dokonać zmian w codziennych nawykach związanych z higieną jamy ustnej, np. zmiana szczoteczki na miękką, używanie pasty odpowiedniej dla wrażliwych zębów lub wypróbowanie płynu do płukania ust na bazie fluorku.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Uroda:

Usta, jak jedwab Operacja zmniejszenia żołądka Płukanie włosów Fryzura na Dietę Von Teese W każdej sytuacji… Suche szampony RADICAL Włosy - co zrobić, by było ich więcej? Czy kosmetyki naturalne są skuteczne? Sprawdź!MATERIAŁ PROMOCYJNY EyeTECH – pielęgnacyjna linia do oczu marki KLAPP Cosmetics Ćwiczenia na talię osy Zapoznaj się z wiosenną kolekcją lakierów do paznokci! Jak przygotować swoją skórę na nadejście lata? beauty biotic RÓWNOWAGA PIĘKNA

Popularne w tym tygodniu:

Ranking najlepszych farb do włosów: jak wybrać odpowiedni odcień?MATERIAŁ PROMOCYJNY Jak wygląda nowoczesny przeszczep włosów?