Poznaj przyczyny nadwrażliwych zębów

10. Za częste płukanie jamy ustnej
Uwielbiasz świeży oddech po użyciu płynu do płukania ust? Zbyt częste stosowanie płynu w ciągu dnia może powodować nadwrażliwość zębów. Związane jest to z tym, że niektóre płyny zawierają kwasy, które nasilają objawy wrażliwych już zębów. Zapytaj dentystę o neutralne płyny na bazie fluorku.

9. Spożywanie kwaśnych potraw
Uwielbiasz pomidory, owoce cytrusowe, soki owocowe i inne kwaśne pyszności? Zęby za nimi nie przepadają. Poprzez spożycie bogatych w kwasy produktów może dojść do erozji szkliwa i narażenia wrażliwej warstwy spodniej – zębiny. Jeśli nie możesz ograniczyć spożycia tych produktów, neutralizuj kwasy poprzez zjedzenie kawałka sera lub wypicie szklanki mleka.

8. Wybielanie zębów i niektóre pastyWszyscy marzymy o śnieżnobiałym uśmiechu, jednak w przypadku niektórych osób, wybielanie zębów lub pasty na bazie nadtlenku mogą powodować nadwrażliwość zębów. Taki stan jest często tymczasowy i ustępuje wraz z zaprzestaniem używania produktu. Aby znaleźć najlepsze rozwiązanie, porozmawiaj z dentystą.
Zdjęcie autorstwa Jay Tamboli / CC BY

8. Wybielanie zębów i niektóre pasty
Wszyscy marzymy o śnieżnobiałym uśmiechu, jednak w przypadku niektórych osób, wybielanie zębów lub pasty na bazie nadtlenku mogą powodować nadwrażliwość zębów. Taki stan jest często tymczasowy i ustępuje wraz z zaprzestaniem używania produktu. Aby znaleźć najlepsze rozwiązanie, porozmawiaj z dentystą.

7. Recesja dziąseł
Nerwy chronione są przez korzenie zęba, które z kolei są ukryte pod warstwą ochronną tkanki dziąsła. Jeśli jednak cierpisz z powodu zapalenia dziąseł, mogą one zacząć się cofać, odsłaniając niezwykle wrażliwy korzeń. Cofanie się dziąseł wymaga pomocy i konsultacji z dentystą.

6. Zbyt mocne szczotkowanie zębów
Jeśli myślisz, że mocne szczotkowanie lepiej czyści zęby, to jesteś w błędzie. Zbyt mocny nacisk lub za twarde włosie szczoteczki mogą spowodować odsłonięcie korzeni zębów na skutek cofania się dziąseł. Może też dojść do wytarcia się szkliwa i narażenia zębiny, w której znajdują się mikroskopijne otwory umożliwiające zimnym, gorącym lub słodkim pokarmom nieprzyjemną dla człowieka stymulację unerwienia zębów.

5. Niedawne leczenie zębów
Co dziwne, czasami dbanie o zdrowie zębów może wywołać ich nadwrażliwość. Oczyszczanie zębów, korony, wypełnienia czy skaling mogą prowadzić do krótkotrwałej nadwrażliwości. Jeśli masz obawy przed danym zabiegiem, skonsultuj się z dentystą.

4. Pęknięte zębyŻucie lodu, gryzienie twardych słodyczy lub duże wypełnienia mogą prowadzić do pęknięć czy złamanych zębów. Jeśli nastąpi pęknięcie, unerwiona miazga ukryta w głębi zęba może zostać podrażniona, kiedy podczas żucia ścianki zęba ocierają się o siebie. W pęknięciu mogą też mnożyć się bakterie, co prowadzi do stanów zapalnych i wzmożonego bólu.
Zdjęcie mężczyzny / Shutterstock

4. Pęknięte zęby
Żucie lodu, gryzienie twardych słodyczy lub duże wypełnienia mogą prowadzić do pęknięć czy złamanych zębów. Jeśli nastąpi pęknięcie, unerwiona miazga ukryta w głębi zęba może zostać podrażniona, kiedy podczas żucia ścianki zęba ocierają się o siebie. W pęknięciu mogą też mnożyć się bakterie, co prowadzi do stanów zapalnych i wzmożonego bólu.

3. Zgrzytanie lub zaciskanie zębówSzkliwo jest najmocniejszym elementem w ciele człowieka, jednak zgrzytanie zębami lub ich zaciskanie może z czasem spowodować jego wytarcie, co sprawia, że unerwienie zęba jest bardziej czułe. Ochraniacze na zęby, zmiana stylu życia lub nawet dieta są pomocne w walce ze zgrzytaniem i zaciskaniem.
Zdjęcie mężczyzny / Shutterstock

3. Zgrzytanie lub zaciskanie zębów
Szkliwo jest najmocniejszym elementem w ciele człowieka, jednak zgrzytanie zębami lub ich zaciskanie może z czasem spowodować jego wytarcie, co sprawia, że unerwienie zęba jest bardziej czułe. Ochraniacze na zęby, zmiana stylu życia lub nawet dieta są pomocne w walce ze zgrzytaniem i zaciskaniem.

2. PróchnicaPróchnica, odsłaniając korzeń zęba, sprawia, że jest podatny na podrażnienie przez gorące lub zimne pożywienie i napoje, słodycze lub nawet powietrze. Odpowiednia higiena jamy ustnej, dieta i regularne wizyty u dentysty to najlepsze sposoby na zapobieganie próchnicy i utrzymanie zębów w dobrej formie.
Zdjęcie kobiety z bólem / Shutterstock

2. Próchnica
Próchnica, odsłaniając korzeń zęba, sprawia, że jest podatny na podrażnienie przez gorące lub zimne pożywienie i napoje, słodycze lub nawet powietrze. Odpowiednia higiena jamy ustnej, dieta i regularne wizyty u dentysty to najlepsze sposoby na zapobieganie próchnicy i utrzymanie zębów w dobrej formie.

1. Zadbaj o swoje zęby
Nie musisz głowić się samemu nad przyczyną nadwrażliwości zębów – skonsultuj się z dentystą. Aby natomiast wzmocnić zęby, należy dokonać zmian w codziennych nawykach związanych z higieną jamy ustnej, np. zmiana szczoteczki na miękką, używanie pasty odpowiedniej dla wrażliwych zębów lub wypróbowanie płynu do płukania ust na bazie fluorku.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Uroda:

Jaki olejek do włosów jest najlepszy? Wszystko, co trzeba wiedzieć o olejowaniu Brazylijska depilacja Jak się pozbyć piegów? Fryzury lat 70. Kremy spowalniające wzrost wlosków Aby pochwalić się satynowymi ustami na wiosnę Sposób na cienie pod oczami Ćwiczenia relaksacyjne Krem do cery tłustej Ćwiczenie dla dwojga Powrót do przeszłości – fryzura pin-up Domowa maseczka na szyję