Tłusta cera
MAGDALENA TRAWIŃSKA • dawno temuPosiadaczki tłustej, błyszczącej się cery powinny się cieszyć - ze wszystkich rodzajów ta cera jest najmniej podatna na powstawianie zmarszczek i przedwczesne starzenie się skóry. Niestety osoby mające taką cerę mają też powody do zmartwień, bo to na ich twarzy i ciele, zwłaszcza w okresie dojrzewania, ale nie tylko, najczęściej pojawiają się zaskórniki i wypryski.
Posiadaczki tłustej, błyszczącej się cery powinny się cieszyć — ze wszystkich rodzajów ta cera jest najmniej podatna na powstawianie zmarszczek i przedwczesne starzenie się skóry. Tłusta cera nie jest wrażliwa na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych – wiatru, mrozu, deszczu i słońca. Niestety osoby mające taką cerę mają też powody do zmartwień, bo to na ich twarzy i ciele, zwłaszcza w okresie dojrzewania, ale nie tylko, najczęściej pojawiają się zaskórniki i wypryski; skóra jest podatna na bakteryjne zakażenia. Na szczęście można temu zaradzić.
Za powstawanie zaskórników odpowiedzialna jest między innymi zbyt obfita wydzielina z gruczołów łojowych (sebum), która wraz ze złuszczonym naskórkiem zatyka pory. Stosując odpowiednią pielęgnację, można uniknąć tego problemu. Prawidłowa pielęgnacja tłustej cery właściwie sprowadza się do jej higieny, czyli starannego czyszczenia, tak by nie dopuścić do zatykania porów, a tym samym do powstawania nieestetycznych wyprysków. Oddając się pielęgnacji, trzeba sobie uświadomić, że nie zmieni ona cech tłustej cery. Tłusta skóra zawsze będzie podatna na bakteryjne zakażenia i zaskórniki. Systematyczna i skuteczna higiena może jedynie nie dopuścić do ich powstawania, ale nie wyeliminuje tych skłonności. Z wiekiem na twarzy kobiet o tłustej cerze pojawia się coraz mniej niepożądanych krostek.
Najważniejszą rzeczą w pielęgnacji tłustej cery jest jej dokładne czyszczenie. Mleczko w wypadku tej skóry służy tylko do zmywania makijażu. By dobrze oczyścić skórę i odtłuścić ją, potrzebne są niealkaliczne płyny lub żele do mycia twarzy albo glicerynowe kostki, które nie zmieniają naturalnego odczynu skóry. Czyszczenie skóry powinno się odbywać dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Jeśli na twarzy nie ma dużych ropnych wyprysków i skóra nie jest zaczerwieniona, podczas jej mycia można się posiłkować specjalną, miękką szczoteczką do masowania twarzy. Powoduje ona lepsze ukrwienie twarzy i jeszcze dokładniej usuwa wszelkie zanieczyszczenia. Często zastępuje peeling. Można jej jednak używać tylko wtedy, gdy jest się pewnym, że drobne krostki to tylko zaskórniki, a nie ropne czopy wypełnione bakteriami, które mogą się roznieść po całej twarzy, tworząc kolejne wypryski.
Po każdym myciu twarzy należy użyć odpowiedniego toniku. To, co byłoby zabójcze dla suchej i wrażliwej skóry, jest zbawienne dla tłustej – tonik z alkoholem lub składnikami przeciwzapalnymi i przeciwbakteryjnymi. Taki tonik zwęża pory i dezynfekuje skórę. Niestety jednocześnie wysusza ją. Jeśli więc nie masz trądziku lub ropnych krostek, zrezygnuj z niego. Dorosłej tłustej skórze wystarczy tonik bezalkoholowy.
Ważnym elementem pielęgnacji tłustej cery jest popularna parówka. Zmiękcza skórę, otwiera pory i ułatwia ich odblokowanie. Jeśli robienie parówki jest dla ciebie zbyt pracochłonne, czasami wystarczy gorąca kąpiel i para w łazience. Parówkę najlepiej stosować raz w tygodniu.
Używanie ciężkich kremów jest zbędne. Niektóre kremy zawierają składniki ułatwiające powstawianie zaskórników. Skóra sucha zwiędłaby bez nich, tłustej wystarczą nawilżające żele. Najlepiej z serii przeznaczonej do pielęgnacji tłustej cery. Co innego, jeśli chodzi o krem pod oczy. Tłusta skóra jest mniej podatna na powstawianie zmarszczek, ale i tak się starzeje, tylko wolniej niż pozostałe rodzaje skóry. Okolice oczu u wszystkich kobiet są tak samo wrażliwe. Od czasu pojawienia się pierwszych zmarszczek trzeba stosować kremy przeciwzmarszczkowe.
Jeśli borykasz się z trądzikiem młodzieńczym lub po prostu czasem pojawiają się na twojej skórze ropne wypryski, nie wolno ci używać peelingu. Podrażnisz zaczerwienioną skórę, rozniesiesz bakterie na inne obszary twarzy i będziesz miała więcej krost. Jeśli masz tłustą cerę, która jest zadbana i nie pojawiają się na niej ropne czopy, możesz śmiało złuszczać skórę. Zawarte w peelingu drobne, zmielone cząsteczki orzecha, pestek lub inne drobinki usuwają zrogowaciały naskórek i tym samym wygładzają skórę. Jest ona czysta i delikatniejsza w dotyku. Peeling najlepiej stosować raz w tygodniu. Najlepszy byłby enzymatyczny, bo nie podrażnia skóry.
Zbawienne dla tłustej cery są oczyszczające maseczki. Stosuj je tuż po usunięciu zaskórników, bo zawarte w nich składniki łagodzą podrażnienia. Pamiętaj, by przed nałożeniem maseczki skóra była czysta. Maseczkę stosuj raz lub dwa razy w tygodniu.
Kosmetyki przeznaczone dla nastolatków z trądzikiem wcale nie są odpowiednie dla dorosłych kobiet o tłustej, błyszczącej skórze. Poszukaj specjalistycznych serii dla tłustej skóry.
Czasem powstającym uporczywie krostom nie da się zaradzić, stosując popularne kosmetyki przeznaczone dla tego typu skóry. Skłonność do wyprysków może być genetyczna, spowodowana jakąś chorobą, zapaleniem, nieprawidłową dietą lub pracą w zanieczyszczonym otoczeniu. Jeśli podstawowa pielęgnacja nie pomaga, trzeba się udać do lekarza dermatologa, a następnie do wykwalifikowanej kosmetyczki.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze