Nauka rysowania dla dzieci
BEATKA • dawno temuCzy nauka rysowania dla dzieci jest potrzebna? Każde dziecko lubi rysować, niektóre maluchy nie są zbyt zadowolone z efektów swojej pracy, inne nie zwracają na to uwagi. Nie każdy maluch może poszczycić się talentem na miarę Malczewskiego, niemniej jednak każdy może nauczyć się prawidłowo rysować. Oczywiście nauka rysunku jest sprawą opcjonalną. W końcu kto z nas nie potrafi naszkicować domu, kwiatka lub zwierzaka? Dziecko uzdolnione plastycznie powinno pobierać nauki u profesjonalisty.
Umiejętność rysowania
Zajęcia dodatkowe to zawsze sprawa warta rozważenia. Jednak o ile nauka języków lub dodatkowe zajęcia z matematyki są bardzo praktyczne, o tyle zajęcia z rysunku nie zawsze wydają się konieczne. Robienie z kogoś na siłę artysty nigdy nie przyniosło skutku. Niemniej jednak, gdy dziecko samo wykazuje duże zainteresowanie rysunkiem lub malarstwem, można rozwijać jego umiejętności. W końcu rozwijanie umiejętności nie jest celem samym w sobie. Towarzyszyć temu powinny dobra zabawa i radość tworzenia. Wszyscy powinni mieć jakieś hobby.
Czy umiejętność rysowania przydaje się w przyszłości? Jak najbardziej. Dorośli często wykręcają się słowami: ja nie umiem rysować. Tymczasem nikt nie wymaga od nauczyciela matematyki tego, by tworzył abstrakcyjne kompozycje, impresjonistyczne pejzaże itd. Wystarczy znać podstawy rysowania – w ten sposób można miło spędzić czas z dzieckiem, przekazując mu swoją wiedzę. Zabawa z dzieckiem nie musi ograniczać się do nadzoru malucha w piaskownicy. Dziecko ucieszy się, gdy rodzic razem z nim sięgnie po kredki. Podstawy rysunku przydają się też w życiu dorosłym – można naszkicować krawcowej fason swojej wymarzonej sukienki lub pomóc dziecku zaprojektować zaproszenie na urodziny.
Jak nauczyć dziecko rysować?
Jeżeli w twoim mieście nie ma nauczyciela rysunku, nie przejmuj się. Rodzic jest zawsze pierwszym nauczycielem dziecka. Dlatego też to właśnie on powinien zacząć uczyć dziecko. Twoje umiejętności są z pewnością większe od wiedzy dziecka, dlatego możesz przekazać maluchowi wiedzę zupełnie mu wystarczającą. Dodatkowo czas spędzony z dzieckiem zaowocuje w przyszłości. Kontakt z dzieckiem to ważny element wychowawczy – pozwala utrzymać więź między rodzicem a maluchem.
Każde dziecko jest artystą. Jeżeli dziecko nie chodzi jeszcze do przedszkola, sama zorganizuj mu czas. Dzieci, poza malowaniem kredkami, uwielbiają malować farbami (niekoniecznie przy użyciu pędzla) – frajdę sprawi im odbijanie swoich rączek na kartce. Możesz też przygotować masę solną i razem z dzieckiem tworzyć różne konstrukcje.
Uczenie dziecka powinno polegać na dawaniu mu delikatnych sugestii, a nie na negowaniu jego twórczości. Nie mów, że jego domek jest brzydszy od twojego, nie złość się o wybrudzony stół, nie zamień zabawy w nieprzyjemne zajęcia. Krytyka, jeżeli już musi się pojawić, powinna być konstruktywna. Żeby ochronić meble i ubrania przed artystycznymi zapędami dziecka, ucz je od najwcześniejszych lat, jak powinno się zachować podczas zabawy – malowanie w fartuszku, zakaz malowania po meblach i ubraniach, sprzątanie po skończeniu zabawy.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze