Przygotuj sofę ogrodową na nowy sezon. Poradnik o czyszczeniu i pielęgnacji
ANGELIKA BOROWSKA • dawno temuMateriał sponsorowany przez sfmeble.pl
Sofa ogrodowa to najczęściej całkiem spory wydatek. Tym bardziej warto zadbać o jej właściwą pielęgnację i konserwację. W przeciwnym wypadku nie nacieszysz się nią tak długo, jakbyś sobie tego życzył. Oto kilka praktycznych porad i wskazówek, dzięki którym przygotowanie jej do nachodzącego sezonu stanie się znacznie łatwiejsze, pozwalając utrzymać ją w świetnym stanie na dłużej.
Jak przygotować sofę ogrodową przed sezonem? Od tego warto zacząć
Zastanawiasz się, jak przygotować meble ogrodowe na sezon wakacyjny? Tak naprawdę warto byłoby o tym pomyśleć jeszcze pod koniec sezonu poprzedniego. Warto pamiętać o tym, aby zawsze czyścić meble ogrodowe po zakończeniu sezonu – w ten sposób zaoszczędzisz sobie przynajmniej trochę pracy przed nowym sezonem, zwłaszcza że niektóre zabrudzenia z czasem trudniej usunąć niż gdyby robić to na bieżąco. Duże znaczenie będzie tutaj również mieć zabezpieczenie i przechowywanie w trakcie sezonu zimowego. Jeśli twoja sofa ogrodowa wykonana jest technorattanu, zadanie masz nieco ułatwione – możesz pozostawić ją przez całą zimę na tarasie (lepiej jednak zabezpieczyć odpowiednim pokrowcem). Jeśli jednak mebel wykonany jest z materiałów mniej odpornych na wilgoć (np. drewno, wiklina lub rattan), dobrze byłoby przechowywać go w miejscu suchym.
Niezależnie od materiału, z którego wykonana jest twoja sofa ogrodowa, przygotowania do kolejnego sezonu należałoby zacząć od czyszczenia. Pamiętaj, aby w tym celu nie używać szorstkich gąbek i szczotek drucianych – mogą naruszyć strukturę powierzchni i sprawić, że pojawią się na niej niepożądane zarysowania. Najlepiej sprawdzi się zwykła szmatka (bawełniana, flanelowa lub z mikrofibry) i roztwór wody z mydłem lub łagodnym detergentem. Miej na uwadze, aby szmatka była wilgotna, ale nie ociekała nadmiarem wody – to istotne, zwłaszcza jeśli sofa ogrodowa wykonana jest z materiału o naturalnym pochodzeniu.
Myjka ciśnieniowa – kiedy warto z niej skorzystać?
Myjka wysokociśnieniowa to świetny patent na czyszczenie mebli ogrodowych – dzięki niej łatwo wyczyścisz nawet te trudno dostępne elementy i zakamarki. Jaką myjkę kupić? Do użytku domowego wystarczy myjka o mocy 1200–1600 W, jeśli jednak możesz pozwolić sobie na wyższy wydatek, możesz sięgnąć po modele z nieco wyższej półki, których moc potrafi wynosić nawet dwa razy tyle. Zwróć też uwagę na długość węża (3 m najczęściej okazują się w pełni wystarczające) oraz ciśnienie (w modelach do użytku domowego najczęściej wynosi 50–200 barów) – im wyższe ciśnienie, tym łatwiej i skuteczniej czyścić bez detergentów. Przed zakupem przyjrzyj się również wadze urządzenia (im lżejsza myjka, tym praca z nią będzie wygodniejsza i mniej męcząca) oraz dodatkowym akcesoriom znajdującym się w komplecie, zwłaszcza wymiennym końcówkom – dzięki nim łatwiej będzie czyścić różne struktury i konstrukcje.
Jaka sofa ogrodowa nadaje się do czyszczenia myjką ciśnieniową? Taka myjka idealnie nadaje się do mebli ogrodowych z technorattanu oraz tworzyw sztucznych. Równocześnie jednak nie zaleca się używania myjki ciśnieniowej do czyszczenia mebli z wikliny i naturalnego rattanu – te naturalne włókna są dość wrażliwe na wilgoć, dlatego taka myjka w ich wypadku to stanowczo za dużo. A co z drewnianymi meblami ogrodowymi? W tej kwestii sporo zależeć będzie od gatunku drewna, z którego meble są wykonane. Jeśli jest to drewno klasy 1 lub 2, czyli wyższej jakości i charakteryzujące się wysoką wytrzymałością (np. drewna egzotyczne lub dąb), nic nie stoi na przeszkodzie, aby do ich czyszczenia wykorzystać myjkę ciśnieniową. Jeżeli natomiast są to drewna mniej odporne, klasy 3 lub 4 (np. sosna, świerk, buk), myjka może okazać się nieco zbyt inwazyjna.
Sofa ogrodowa z wikliny lub rattanu – jak ją pielęgnować?
Jeśli twoja sofa ogrodowa wykonana jest z rattanu lub wikliny, przygotowania do nowego sezonu warto rozpocząć od gruntownego usunięcia kurzu. W tym celu przyda się odkurzacz, koniecznie taki z wąską końcówką. Wiklinowe i rattanowe meble ogrodowe posiadają charakterystyczny splot, który z jednej strony zachwyca estetyką, z drugiej jednak bywa nieco uciążliwy w czyszczeniu i pielęgnacji – pełno tutaj niewielkich, dość trudno dostępnych szczelin, z których trudno będzie usunąć kurz i inne zabrudzenia bez pomocy odkurzacza. Po odkurzeniu sprawdź, czy na powierzchni sofy nie znajdują się jakieś większe plamy i zanieczyszczenia.
Jeśli preferujesz metody naturalne, do ich usunięcia całkiem dobrze sprawdzi się letnia woda z dodatkiem soku wyciśniętego z cytryny oraz wody utlenionej. Taka domowa mikstura nie tylko skutecznie usunie zabrudzenia, ale i dodatkowo delikatnie nabłyszczy powierzchnię sofy, a nawet trochę zabezpieczy ją przed szarzeniem i blaknięciem pod wpływem słońca – rattan i wiklina są szczególnie podatne na silne nasłonecznienie. Możesz też zdecydować się na mocniejsze preparaty chemiczne. Sięgając jednak po specjalistyczny środek czyszczący ze sklepu po raz pierwszy, przed użyciem go na całej sofie ogrodowej, dobrze byłoby wpierw przetestować jego działanie na niedużym, mniej wyeksponowanym fragmencie mebla. Dopiero gdy upewnisz się, że preparat nie uszkadza ani nie odbarwia włókien, nanieś go na całą powierzchnię.
Materiał sponsorowany przez sfmeble.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze