Jakie szafki łazienkowe wybrać?
MACIEJ GRUSZCZYŃSKI • dawno temuMateriał sponsorowany przez KOŁO
Wybór szafek łazienkowych zwykle nie jest priorytetem podczas urządzania wnętrza. A to duży błąd, bo są one jednym z najważniejszych elementów wyposażenia. Odpowiednio dobrane tworzą wygodne, poręczne i pojemne miejsce do przechowywania wszystkich niezbędnych przedmiotów. Pomagają utrzymać porządek i są ważnym komponentem aranżacji wnętrza. Jak wybrać szafki do łazienki? Podpowiadamy.
Niezależnie od metrażu łazienki, potrzebne jest miejsce do przechowywania kosmetyków, przyborów toaletowych, środków czyszczących czy zapasowych ręczników. Szafki łazienkowe, półki, szuflady, zabudowane wnęki i sprytne schowki – każda z tych przestrzeni jest ważna, szczególnie w małych łazienkach.
Meble łazienkowe — jak wybrać najlepsze?
Ogromny wybór szafek łazienkowych potrafi przyprawić o zawrót głowy. Które parametry są ważne i na co zwrócić uwagę? Najważniejszą kwestią jest wybór mebli z materiałów dostosowanych do warunków wysokiej wilgotności i częstych zmian temperatury. Szukając szafki do łazienki bierzmy pod uwagę wyłącznie te modele, które są przygotowane na warunki łazienkowe oraz starannie wykończone i zabezpieczone.
Drugą kluczową kwestią jest spójność stylistyczna z pozostałymi elementami wyposażenia. Już na wstępie zastanówmy się, w jakim stylu planujemy urządzenie wnętrza i spróbujmy dobrać design mebli najlepiej z nim współgrający. Zestaw mebli łazienkowych warto skomponować z jednej linii stylistycznej od konkretnego producenta. To gwarantuje nie tylko spójność estetyczną, ale przede wszystkim pełną kompatybilność pod kątem montażu, także z ceramiką.
Skupiając się na wyglądzie szafek do łazienki, nie zapomnijmy o ich podstawowej funkcji. Meble mają za zadanie przede wszystkim pomóc w uporządkowaniu i przechowywaniu niezbędnych kosmetyków, akcesoriów i sprzętów. Zastanówmy się, ile przestrzeni potrzebuje każdy z domowników i co musi znaleźć swoje miejsce w łazience, a które przedmioty możemy przechowywać w innym pomieszczeniu. To dlatego o wielkości, układzie i przeznaczeniu mebli łazienkowych warto pomyśleć już na etapie projektowania łazienki.
Wielkość łazienki a meble łazienkowe — jak rozplanować przestrzeń?
Jak dobrze dopasować szafki łazienkowe do wnętrza? W pierwszym kroku należy rozplanować strefy funkcjonalne w łazience i dopasować do nich ceramikę i armaturę. Teraz już wiemy, ile miejsca zajmie wanna, prysznic, miska wc i umywalki. Ten wstępny projekt teraz uzupełnijmy o szafki i półki łazienkowe.
To ważne jeszcze z innego powodu. Wybierając meble, musimy uwzględnić wymiary pomieszczenia oraz gabaryty wybranej ceramiki i armatury. Daje to wiedzę, czy poszczególne elementy wyposażenia będą ze sobą kompatybilne. I co ważniejsze, możemy w praktyce „przetrenować”, czy konkretny układ będzie wygodny w codziennym użytkowaniu. Sprawdźmy, czy pozostanie przestrzeń na pełne otwarcie drzwiczek szafek lub czy jest odpowiednio dużo miejsca na wysunięcie szuflad szafki pod umywalką.
Zastanówmy się też, gdzie co planujemy przechowywać. Czy więcej miejsca na kosmetyki potrzebujemy w sąsiedztwie umywalki czy raczej w okolicach wanny? Meble łazienkowe KOŁO dostępne są w wielu rodzajach i wymiarach, co daje dużą elastyczność by dopasować je do potrzeb konkretnego wnętrza.
Meble do małej łazienki
Urządzenie łazienki o małym metrażu wymaga sporo kreatywności. Trzeba szczegółowo przemyśleć jak na niewielkiej przestrzeni stworzyć wnętrze jednocześnie funkcjonalne, estetyczne i wygodne w codziennym użytkowaniu.
W projektach małych łazienek często stosuje się niektóre wnętrzarskie triki, które wizualnie powiększają pomieszczenie. Meble są świetnym narzędziem, aby to osiągnąć. Sprawdzają się tu szafki łazienkowe wiszące, które optycznie dodają wnętrzu lekkości. Co więcej, brak kontaktu z podłogą ułatwia także utrzymanie czystości.
Specjaliści od wystroju wnętrz polecają do małych łazienek montaż umywalek z szafką lub modeli nablatowych. W obu przypadkach pozostawiają dużo przestrzeni poniżej, gdzie można zaaranżować miejsce do przechowywania. Szafki pod umywalkę (nablatową lub wpuszczaną częściowo w blat) z półkami lub szufladami to wygodne i bardzo poręczne miejsce na kosmetyki i drobny sprzęt, z których korzystamy na co dzień w łazience. W sklepach z wyposażeniem dostępne są także zestawy – umywalki z szafkami od jednego producenta, dobrze dopasowane techniczne i spójne stylistycznie.
W małych wnętrzach warto stawiać też na rozwiązania multifunkcjonalne. Zamiast samego lustra można zdecydować się na szafkę z lustrzanym frontem. Takie rozwiązanie stwarza wygodną i pojemną dodatkową przestrzeń do przechowywania w miejscu, które pozostałoby niewykorzystane. A w niewielkich łazienkach każdy fragment powierzchni jest na wagę złota.
By wizualnie dodać wnętrzu głębi i optycznie powiększyć niewielki metraż, należy wybierać meble w jasnych barwach, najlepiej lakierowane i na wysoki połysk. Odbijające się od nich światło dodatkowo rozświetla wnętrze, eliminując ryzyko powstawania tzw. „ciemnych kątów”, które negatywnie wpływają na odbiór wizualny pomieszczenia.
Rodzaje szafek łazienkowych
Zaletą szerokiego wyboru mebli do łazienki jest łatwość w znalezieniu modeli, które najlepiej wpasują się w projekt naszej łazienki. Meble łazienkowe dzieli się na:
- Szafki pod umywalkę – obecnie najpopularniejsze, dostępne są jako niezależne pojedyncze szafki, kompatybilne zestawy lub jako pełne komplety z dopasowaną do nich umywalką. Szafki pod umywalkę KOŁO dostępne są w rozmiarach od około 30 cm do nawet 120 cm szerokości dla podwójnego stanowiska umywalkowego. Tak szeroka elastyczność rozmiarowa daje możliwość dopasowania ich do aranżacji każdej łazienki, niezależnie od jej metrażu.
- Słupki i półsłupki – to szafki łazienkowe wiszące, które z łatwością wpasują się wysoką, ale wąską przestrzeń. Pełne słupki łazienkowe mają wysokość nawet 180 cm, występują w wersji bocznej oraz narożnej. Najczęściej wieszane koło umywalek lub w niewielkich, trudnych do wykorzystania wąskich przestrzeniach.
- Szafki wiszące – klasyczne modele o różnej szerokości, wyposażone w regulowane półki. Szafki łazienkowe wiszące mogą mieć także dodatkowe podświetlenie oraz ukryte wewnątrz gniazdka elektryczne.
- Szafki stojące – polecane szczególnie do łazienek o większym metrażu. Szafki łazienkowe stojące to dobry wybór, gdy ich zawartość, blat lub umywalki na nich stojące stanowią duży ciężar. Wówczas lepiej podeprzeć je dodatkowymi nóżkami.
- Szafki lustrzane – wygodne i pojemne miejsce do przechowywania ukrywają za lustrzanymi frontami. Szafka łazienkowa z lustrem to świetna opcja do małych łazienek.
- Półki łazienkowe – idealne na kosmetyki, dodatki lub ozdobne pudełka. Dobre rozwiązanie dla osób, które chcą mieć wszystko bezpośrednio pod ręką.
- Szafki nad pralkę – to kolejny sprytny sposób na zagospodarowanie zazwyczaj niewykorzystanej przestrzeni. Zabudowa pralki z nadstawką, która ukrywa kosz na brudną bieliznę lub szafki na środki czyszczące to jednocześnie wygodne i poręczne miejsce do przechowywania.
Meble łazienkowe — inspiracje i porady
Różnorodność kształtów i stylów wykończenia sprawia, że możemy wyposażyć łazienkę w meble o nawet najbardziej wymyślnym designie. Unikatowe egzemplarze wykonane z drewna, szkła lub metalu stają się wówczas centralnym punktem aranżacji wnętrza. Jednocześnie niezmiennie od wielu lat pozostają modne białe meble łazienkowe, które w nowoczesnej wersji są świetną bazą do budowania ciekawego projektu wnętrza.
Do nowoczesnych i minimalistycznych łazienek dobrze pasują szafki o prostej linii wykończenia i regularnej bryle, pozbawione ozdobników i zwracających uwagę dodatków. Z kolei z wnętrzami w stylu klasycznym, vintage i boho idealnie komponują się meble o bardziej urozmaiconej stylistyce, np. z przeszklonymi lub frezowanymi frontami. Ozdobne uchwyty do mebli i rzeźbione wykończenie przyciągają wzrok, nadając wnętrzu niepowtarzalnego charakteru.
Szafki do łazienki — z jakich materiałów?
Do łazienki wybierajmy meble przede wszystkim odporne na działanie wilgoci i zmian temperatury. Najpopularniejsze są meble z MDF, które w zależności od jakości użytego materiału i precyzji wykończenia, mogą wykazywać różną odporność na zachlapywanie. Jednak dobrze wykonane i zabezpieczone służą przed długie lata. Innym rozwiązaniem, bardziej odpornym na działanie wilgoci są meble z płyty HPL, czyli laminatu wysokociśnieniowego, trwałego i odpornego na uszkodzenia mechaniczne.
Na rynku widać także coraz więcej mebli wykonanych z drewna, stali, żeliwa i szkła. Są jeszcze stosunkowo rzadko spotykane, a każdy z nich musi w odpowiedni sposób zostać zabezpieczony przed działaniem wymagających warunków łazienkowych.
Materiał sponsorowany przez KOŁO
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze