Jak dobrać materac dostosowany do naszych potrzeb? Przewodnik po świecie materaców
MAGDALENA BIAŁOUSZ • dawno temuArtykuł sponsorowany
Zakup nowego materaca, nierzadko wraz z łóżkiem lub stelażem, to niezbyt duża, ale bardzo ważna inwestycja. Dobry wybór zapewni komfortowe warunki nocnego wypoczynku i otworzy drogę do wysypiania się oraz wstawania bez bólu karku lub kręgosłupa. Wybór nieprzemyślany, pochopny, może być przyczyną kłopotów ze snem. Jakie materace dostępne są na rynku i jak wybrać ten najlepszy?
Materace sprężynowe
Materace, których działanie opiera się na uginaniu sprężyn, ko klasyka gatunku. Coraz rzadziej spotyka się już wyroby ze sprężynami bonellowymi, a więc znanymi z tapicerowanych mebli. Dominują materace kieszeniowe. Ich nazwa bierze się stąd, że najważniejsza warstwa składa się z dużej liczby małych, pojedynczych sprężyn, z których każda umieszczona jest w osobnej koszulce z tkaniny. Sprężyny te nie są ze sobą połączone, toteż każda z nich pracuje niezależnie od pozostałych, a więc materac ugina się tylko w punkcie nacisku.
Oczywiście nad i pod warstwą ze sprężynami znajdują się warstwy pianki, dzięki czemu użytkownik nie odczuwa kontaktu ze sprężynami. Żadna z nich nie może też wydostać się na zewnątrz i uwierać leżącego człowieka. Materace sprężynowe są przeważnie dwustronne: skoro po obu stronach jest pianka, można je obracać dołem do góry. Powtarzanie takiego za biegu co kilka miesięcy wydłuża trwałość materaca.
Materace sprężynowe kieszeniowe nadają się wybornie do łóżek małżeńskich. Chodzi o to, by żadna ze śpiących osób nie przeszkadzała swoimi wykonywanymi przez sen ruchami tej drugiej. Niezależnie działające sprężyny nie przenoszą ugięć ani drgań, są też bezgłośne.
Ze względu na swoją konstrukcję, materace sprężynowe o dużej twardości (H4) polecane są osobom ważącym od 100 kg wzwyż. Są w stanie sprostać tak silnemu naciskowi lepiej niż piankowe, o których poniżej.
Jedyną istotną wadą materacy sprężynowych jest ich waga, zwłaszcza w wypadku tych podwójnych. Może ona sprawiać kłopot w transporcie, podczas remontu mieszkania, przemeblowania itp. Sprężynówki nie nadają się też na łóżka ani stelaże podnoszone.
Warto wspomnieć o odmianie materacy kieszeniowej, zwaną multipocket. Tu liczba sprężyn jest jeszcze większa niż w wersji podstawowej, co dodatkowo zwiększa komfort snu.
Materace piankowe
Alternatywą są materace wykonane z pianek poliuretanowych oraz lateksu. Ten rodzaj materiału zapewnia pełną wygodę, jest też polecany osobom z problemami ortopedycznymi oraz alergikom.
Współcześnie produkowane pianki są całkowicie obojętne dla zdrowia, ponieważ nie zawierają ani nie emitują żadnych szkodliwych substancji. Nie gromadzą kurzu, nie rozwijają się w nich roztocza.
Istnieje kilka rodzajów pianek. Jedną z nich jest odmiana wysokoelastyczna, charakteryzująca się szczególnie dużą sprężystością. Można ją polecać osobom sypiającym niespokojnie, często przewracającym się z boku na bok, w tym także dzieciom.
Z kolei pianka termoelastyczna reaguje wolniej na zmiany pozycji i ruchy śpiącego, ugina się bowiem pod wpływem temperatury jego ciała. To dobry wybór dla osób sypiających spokojnie, w jednej pozycji.
Miłośnicy surowców naturalnych zainteresują się zapewne piankami lateksowymi, wyrabianymi z materiału, który pozyskuje się z roślin kauczukodajnych. Materace lateksowe są hipoalergiczne i uniwersalne – mogą na nich dobrze sypiać wszyscy, od małych dzieci aż po osoby starsze lub obłożnie chore.
Pianki w materacach są specjalnie perforowane, aby zapewnić obieg powietrza. Taka wentylacja sprzyja utrzymaniu czystości i higieny, zapobiega też gromadzeniu się wilgoci.
Materace nawierzchniowe
Kto z różnych powodów nie chce kupować nowego materaca lub zamieniać wersalki na łóżko, może wydatnie poprawić swój komfort spania, kupując piankowy materac nawierzchniowy. Taki materac układa się po prostu na dotychczasowym podłożu do spania. Może on, w zależności od opcji, zwiększać lub zmniejszać jego twardość. Stanowi też dodatkową ochronę materaca podstawowego lub tapicerowanego mebla.
Grunt to dobry producent
Sporym błędem jest kierowanie się przy zakupie ceną. Tani materac to tanie materiały użyte do produkcji, a więc też niższa jakość i trwałość. Materac kupuje się przeważnie na wiele lat i tyle też powinien on służyć. Warto poznać najlepsze marki. Na przykład materace Hilding produkowane przez znaną na całym świecie szwedzką firmę, wytwarzane są z najlepszych surowców i z taką starannością, że na każdy z nich producent udziela aż 15 lat gwarancji. Obejmuje ona także ewentualne odkształcenia.
Najważniejszy parametr: twardość
Wygodne łóżko to takie, w którym człowiekowi nie jest za twardo, ale i które się pod śpiącym nie zapada. Materace produkowane są więc w czterech odmianach twardości: od H1 (miękkie) do H4 (twarde). Właściwy wybór jest kwestią nie tyle indywidualnych preferencji, ile masy ciała osoby szczupłe, ważące niewiele, wybierać powinny materace miękkie lub średnio twarde. Kto waży 80 kg i więcej, powinien kupić materac o twardości H3, a powyżej 100 kg – H4.
Artykuł sponsorowany
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze