Najskuteczniejsze metody pielęgnacji skóry trądzikowej

10. Dobór odpowiednich kosmetykówW przypadku cery trądzikowej nie należy stosować agresywnie działających preparatów odtłuszczających na bazie alkoholu. Mogą one spowodować nasilenie zmian trądzikowych. Wskazane jest stosowanie łagodnie działających kosmetyków antyseptycznych na bazie drożdży, wyciągu z zielonej herbaty czy kwasów owocowych.
Zdjęcie autorstwa ribena_wrath / CC BY-SA

10. Dobór odpowiednich kosmetyków
W przypadku cery trądzikowej nie należy stosować agresywnie działających preparatów odtłuszczających na bazie alkoholu. Mogą one spowodować nasilenie zmian trądzikowych. Wskazane jest stosowanie łagodnie działających kosmetyków antyseptycznych na bazie drożdży, wyciągu z zielonej herbaty czy kwasów owocowych.

9. Stosowanie kosmetyków o lekkiej formuleW przypadku cery skłonnej do nadmiernego przetłuszczania się, wskazane jest stosowanie kosmetyków nawilżających o bardzo lekkiej formule. Najlepiej wybierać te o konsystencji emulsji lub fluidu. Nie pozostawiają one lepkiej warstwy na powierzchni skóry i stosunkowo szybko się wchłaniają. W przypadku tendencji do nieestetycznego błyszczenia skóry można rozważyć wybór kosmetyku matującego, który w składzie zawiera substancje rozpraszające światło i dające efekt gładkiej i matowej cery.
Zdjęcie autorstwa stux / CC BY

9. Stosowanie kosmetyków o lekkiej formule
W przypadku cery skłonnej do nadmiernego przetłuszczania się, wskazane jest stosowanie kosmetyków nawilżających o bardzo lekkiej formule. Najlepiej wybierać te o konsystencji emulsji lub fluidu. Nie pozostawiają one lepkiej warstwy na powierzchni skóry i stosunkowo szybko się wchłaniają. W przypadku tendencji do nieestetycznego błyszczenia skóry można rozważyć wybór kosmetyku matującego, który w składzie zawiera substancje rozpraszające światło i dające efekt gładkiej i matowej cery.

8. Unikanie stosowania kremów z punktowymi aplikatoramiWiele kremów przeciwko trądzikowi posiada punktowe aplikatory lub gąbeczki, które przykładamy bezpośrednio do powierzchni skóry w momencie aplikacji. Niestety w trakcie regularnego użytkowania stają się one źródłem bakterii mogących nasilać zmiany trądzikowe. Z tego względu wszelkiego rodzaju kosmetyki należy najpierw nakładać bezpośrednio na czyste dłonie, a dopiero potem można je aplikować na skórę.
Zdjęcie autorstwa Maria Morri / CC BY-SA

8. Unikanie stosowania kremów z punktowymi aplikatorami
Wiele kremów przeciwko trądzikowi posiada punktowe aplikatory lub gąbeczki, które przykładamy bezpośrednio do powierzchni skóry w momencie aplikacji. Niestety w trakcie regularnego użytkowania stają się one źródłem bakterii mogących nasilać zmiany trądzikowe. Z tego względu wszelkiego rodzaju kosmetyki należy najpierw nakładać bezpośrednio na czyste dłonie, a dopiero potem można je aplikować na skórę.

7. Mycie skóry dwa razy dziennieCerę trądzikową należy myć każdego dnia rano i wieczorem przy użyciu odpowiednich kosmetyków. Niestety osoby posiadające cerę tłustą skłonną do występowania zmian trądzikowych, chcąc dostatecznie dobrze ją oczyścić, często myją ją wiele razy w ciągu dnia. W rzeczywistości w ten sposób usuwamy z powierzchni skóry naturalny płaszcz ochronny, który zwiększa jej podatność na odwodnienie. Co więcej, w ten sposób aktywujemy pracę gruczołów łojowych, które produkują jeszcze większe ilości sebum. Z kolei nadmierna produkcja łoju skórnego to jedna z przyczyn powstawania trądziku.
Zdjęcie autorstwa Max Sat / CC BY-NC-SA

7. Mycie skóry dwa razy dziennie
Cerę trądzikową należy myć każdego dnia rano i wieczorem przy użyciu odpowiednich kosmetyków. Niestety osoby posiadające cerę tłustą skłonną do występowania zmian trądzikowych, chcąc dostatecznie dobrze ją oczyścić, często myją ją wiele razy w ciągu dnia. W rzeczywistości w ten sposób usuwamy z powierzchni skóry naturalny płaszcz ochronny, który zwiększa jej podatność na odwodnienie. Co więcej, w ten sposób aktywujemy pracę gruczołów łojowych, które produkują jeszcze większe ilości sebum. Z kolei nadmierna produkcja łoju skórnego to jedna z przyczyn powstawania trądziku.

6. Stosowanie filtrów ochronnychWiele osób o cerze trądzikowej obawia się, że kosmetyki ochronne z filtrami mogą zatykać pory i niekorzystnie działać na ich skórę. Obecnie na rynku można znaleźć preparaty ochronne dostosowane do tego rodzaju skóry, które mogą wręcz redukować zmiany trądzikowe. Co więcej, ich formuła jest bardzo lekka i doskonale się wchłania.
Zdjęcie autorstwa kaybee07 / CC BY

6. Stosowanie filtrów ochronnych
Wiele osób o cerze trądzikowej obawia się, że kosmetyki ochronne z filtrami mogą zatykać pory i niekorzystnie działać na ich skórę. Obecnie na rynku można znaleźć preparaty ochronne dostosowane do tego rodzaju skóry, które mogą wręcz redukować zmiany trądzikowe. Co więcej, ich formuła jest bardzo lekka i doskonale się wchłania.

5. Unikanie nadmiernej ekspozycji na słońceIstnieje przekonanie, że promieniowanie UV leczy zmiany trądzikowe. Rzeczywiście w okresie lata u wielu osób dotkniętych trądzikiem można zaobserwować zmniejszenie nasilenia zmian skórnych. Niestety jest to związane z pogrubieniem warstwy rogowej naskórka, która „przykrywa” i blokuje zalegające w skórze niedoskonałości. Niestety w okresie jesieni obserwuje się ponowne nasilenie zmian trądzikowych, gdyż warstwa rogowa naskórka powraca do dawnej formy.
Zdjęcie autorstwa Sergiy Zavarykin / CC BY-NC-SA

5. Unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce
Istnieje przekonanie, że promieniowanie UV leczy zmiany trądzikowe. Rzeczywiście w okresie lata u wielu osób dotkniętych trądzikiem można zaobserwować zmniejszenie nasilenia zmian skórnych. Niestety jest to związane z pogrubieniem warstwy rogowej naskórka, która „przykrywa” i blokuje zalegające w skórze niedoskonałości. Niestety w okresie jesieni obserwuje się ponowne nasilenie zmian trądzikowych, gdyż warstwa rogowa naskórka powraca do dawnej formy.

4. Unikanie wyciskania krostekWiele osób dotkniętych trądzikiem samodzielnie wyciska ropne zmiany skórne. Niestety na skutek tego może dojść do nadkażenia zdrowych partii skóry i nasilenia zmian trądzikowych. Co więcej, mechaniczne oczyszczanie skóry często powoduje powstawanie nieestetycznych blizn i deformacji porów.
Zdjęcie autorstwa Caitlin Regan / CC BY

4. Unikanie wyciskania krostek
Wiele osób dotkniętych trądzikiem samodzielnie wyciska ropne zmiany skórne. Niestety na skutek tego może dojść do nadkażenia zdrowych partii skóry i nasilenia zmian trądzikowych. Co więcej, mechaniczne oczyszczanie skóry często powoduje powstawanie nieestetycznych blizn i deformacji porów.

3. Unikanie dotykania twarzyDotykanie i pocieranie twarzy może spowodować pęknięcie krosty i wydostanie się z jej wnętrza treści ropnej, która mogłaby spowodować zakażenie zdrowych partii skóry niedotkniętych trądzikiem.
Zdjęcie autorstwa o-wagen / CC BY-NC-ND

3. Unikanie dotykania twarzy
Dotykanie i pocieranie twarzy może spowodować pęknięcie krosty i wydostanie się z jej wnętrza treści ropnej, która mogłaby spowodować zakażenie zdrowych partii skóry niedotkniętych trądzikiem.

2. Regularne wizyty u dermatologaLeczenie zmian trądzikowych to bardzo długi i złożony proces. Bardzo często uzyskanie optymalnych rezultatów jest możliwe jedynie w przypadku połączenia kilku metod leczenia, np. terapii doustnej z kosmetykami. To bardzo ważne, aby osoby dotknięte trądzikiem regularnie uczęszczały do dermatologa, bo w przypadku niskiej skuteczności danego środka leczniczego konieczna może być jego zmiana.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

2. Regularne wizyty u dermatologa
Leczenie zmian trądzikowych to bardzo długi i złożony proces. Bardzo często uzyskanie optymalnych rezultatów jest możliwe jedynie w przypadku połączenia kilku metod leczenia, np. terapii doustnej z kosmetykami. To bardzo ważne, aby osoby dotknięte trądzikiem regularnie uczęszczały do dermatologa, bo w przypadku niskiej skuteczności danego środka leczniczego konieczna może być jego zmiana.

1. Czy należy zrezygnować z czekolady?Istnieje pogląd, że czekolada może nasilać zmiany trądzikowe. Jednak badania kliniczne prowadzone na grupie osób o cerze trądzikowej udowodniły, że nie ma zależności pomiędzy spożywaniem czekolady a nasileniem zmian trądzikowych.
Zdjęcie autorstwa DixieBelleCupcakeCafe / CC BY-ND

1. Czy należy zrezygnować z czekolady?
Istnieje pogląd, że czekolada może nasilać zmiany trądzikowe. Jednak badania kliniczne prowadzone na grupie osób o cerze trądzikowej udowodniły, że nie ma zależności pomiędzy spożywaniem czekolady a nasileniem zmian trądzikowych.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Uroda:

Sposób na zaskórniki - domowy tonik Naturalne sposoby na suchą skórę Nie akceptujesz swojego dużego biustu? Możesz go zmniejszyć bez ingerencji skalpela! Gorzka prawda na temat produktów poprawiających urodę Jak wyleczyć opryszczkę domowym sposobem? Najmodniejsze ozdoby do włosów - jakie wybrać?MATERIAŁ SPONSOROWANY By spojrzenie nabrało wyrazu Wzorzyste sukienki jesienne. Sprawdź najmodniejsze hity nadchodzącego sezonu Arbuz na odchudzanie Jakie kolczyki ślubne dobrać? Poznaj najważniejsze kryterium wyboru biżuterii Kremy do cery suchej Jak chronić oczy przed słońcem

Popularne w tym tygodniu:

Pomysł na prezent: luksusowe żele pod prysznic na świętaMATERIAŁ SPONSOROWANY