Depilacja woskiem
STYLISTKA MAŁGORZATA SOŁEK • dawno temuDepilacja jest nieodzownym elementem dbania o wizerunek współczesnej kobiety. Depilacja woskiem jest jednym z najpopularniejszych, a jednocześnie najwygodniejszych sposobów pozbywania się zbędnego owłosienia z twarzy, pach, rąk, nóg czy okolic intymnych. Jest tak popularna dzięki temu, że pozwala cieszyć się gładką skórą znacznie dłużej niż golenie czy kremy do depilacji. Jednocześnie nie jest tak kosztowna jak zabiegi trwałego usuwania owłosienia.
Jak przygotować skórę do depilacji woskiem?
Zabieg będzie mniej bolesny i efektowniejszy, jeśli dzień przed wykonasz peeling, najlepiej gruboziarnisty. W dniu zabiegu nie stosuje się balsamów ani kremów do ciała. Skóra ma być sucha i absolutnie czysta. Włoski muszą mieć co najmniej 5 mm długości.
Jak wygląda zabieg depilacji woskiem?
Depilację woskiem dzielimy zasadniczo na dwie metody, na ciepło i na zimno. Woskowanie na ciepło wiąże się z uprzednim przygotowaniem preparatu, a mianowicie z jego podgrzaniem, co ma doprowadzić do zmiany stanu skupienia wosku na płynną, kleistą maź, przypominającą konsystencją i wyglądem miód. Płynny i rozgrzany wosk nakłada się na skórę za pomocą szpatułki. Jeśli wykonujesz zabieg w domu, musisz kontrolować temperaturę wosku, ponieważ niezwykle łatwo się poparzyć. Po nałożeniu wosku zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów od razu nakładamy na wysmarowaną skórę pasek bawełniany lub fizelinowy. Kiedy wosk lekko zastygnie, szybkim ruchem zrywamy pasek w kierunku pod włos. Dostępne są także wersje wosku, które nie wymagają użycia pasków, gdyż wosk po zastygnięciu daje się łatwo podważyć i zerwać razem z włoskami. Depilację woskiem na ciepło częściej stosuje się w gabinetach kosmetycznych.
Wosk zimny występuje w postaci plastrów pokrytych jego cienką warstwą. Plastry są ze sobą sklejone i mogą być używane kilkakrotnie. Po wyjęciu z opakowania dwa sklejone ze sobą plastry rozgrzewamy, energicznie pocierając je w dłoniach lub wspomagając się suszarką do włosów, tak aby wosk stał się bardziej płynny i kleisty. Następnie naklejamy plaster na powierzchnię, z której chcemy usunąć włoski, wygładzamy dłonią, a potem energicznie odrywamy jednym ruchem w kierunku pod włos. Jest to metoda stosowana powszechnie w domowym zaciszu, ale słabo działająca na mocne i ciemne włoski, gdyż plastry zazwyczaj zawierają niewiele wosku.
Zabieg jest stosunkowo bolesny, ale pozostawia gładką skórę na długo. Efekty depilacji woskiem utrzymują się ok. 4 tygodnie, dzięki temu, że włoski są usuwane wraz z cebulkami.
Jak pielęgnować skórę po depilacji woskiem?
Pozostałości wosku zmywamy zawsze za pomocą specjalnego olejku lub oliwki dla dzieci. Nigdy nie staramy się go zmyć wodą i mydłem. Warto następnie zastosować łagodzące mleczko lub balsam po depilacji, który spowolni odrastanie włosków.
Przede wszystkim trzeba codziennie stosować balsam lub krem do ciała. Skóra po depilacji woskiem może być podrażniona, a włoski mogą wrastać w skórę. Warto myć ciało szorstką gąbką, która złuszcza martwy naskórek lub wykonywać 1–2 razy w tygodniu peeling, co zapobiegnie wrastaniu.
Depilacja woskiem jest ryzykowna dla osób o skórze wrażliwej oraz ze skłonnościami do pękania naczynek krwionośnych.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze