Kosmetyki mineralne
STYLISTKA MAŁGORZATA SOŁEK • dawno temuModne od kilku lat kosmetyki mineralne do makijażu zagościły już chyba we wszystkich kolekcjach firm kosmetycznych. Coraz większą popularnością cieszą się także sklepy internetowe oferujące sypkie pigmenty mineralne, z których można wyczarować własne kosmetyki.
Właściwości kosmetyków mineralnych
Największą zaletą kosmetyków mineralnych jest ich lekkość, przez co są rekomendowane szczególnie dla skóry tłustej i mieszanej, ponieważ nie zatykają porów. Składniki pochodzenia naturalnego oraz lekkość konsystencji sprzyjają cerze wrażliwej i alergicznej. Pierwsze kosmetyki mineralne do makijażu miały konsystencję sypką, szybko jednak wykorzystano minerały pochodzenia naturalnego także do produkcji kosmetyków w kompakcie lub kremie. Warto zainwestować w kosmetyki mineralne dobrej jakości, gdyż te najtańsze zazwyczaj mineralne są tylko z nazwy. Prawdziwe kosmetyki mineralne nie zawierają silikonów, sztucznych konserwantów i wosków. Świetnie pochłaniają nadmiar sebum, dzięki obecności tlenku cynku. Dodatek miki rozświetla cerę w naturalny sposób bez zbędnego połysku. Do produkcji kosmetyków kolorowych wykorzystuje się naturalne barwniki występujące w minerałach, np. tlenki żelaza lub chromu. Podkład lub puder mineralny dodatkowo ochroni twoją skórę przed niekorzystnym działaniem promieni słonecznych, ponieważ zawarte w nich minerały pełnią funkcję mechanicznego filtru przeciwsłonecznego.
Jak nakładać kosmetyki mineralne
Nadal większość cieni do powiek, różów oraz pudrów mineralnych ma postać proszku, dlatego ich aplikacja może sprawiać pewne trudności. Często do kosmetyków tego typu producenci załączają pędzle lub aplikatory, które z racji niewielkich rozmiarów (mają się przecież mieścić w torebce) oraz nieporęczności zazwyczaj lądują w koszu na śmieci. Najczęściej pudry i róże mineralne zamknięte są w specjalnych okrągłych pudełeczkach wyposażonych w dziurki. Aby nabrać produkt na pędzel, należy wysypać niewielką jego ilość na wieczko opakowania. Dziurki są po to, aby nie wysypać nadmiernej ilości kosmetyku. Na szeroki, najlepiej półokrągły pędzel nabieramy potrzebną ilość proszku i strzepujemy jego nadmiar na nadgarstku drugiej ręki. Kosmetyk aplikujemy kolistym ruchem. Do nakładania tego typu produktów najlepszy będzie pędzel kabuki. Na szczęście trudno jest przesadzić z kosmetykami mineralnymi, ponieważ zwykle mają dosyć delikatne, naturalne odcienie. Łatwo także usunąć je preparatem do demakijażu, choć zwykle są w stanie wytrwać na skórze przez cały dzień.
Stosując kosmetyki mineralne do makijażu, należy zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry, ponieważ same w sobie nie zawierają żadnych substancji nawilżających ani natłuszczających. Polecane są szczególnie dla cer tłustych, choć osoby o suchej skórze mogą stosować kosmetyki mineralne w kremie. Świetnie nadają się dla cer trądzikowych oraz do zamaskowania zaczerwienienia skóry po drażniących zabiegach kosmetycznych.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze