Algi w kosmetyce
STYLISTKA MAŁGORZATA SOŁEK • dawno temuO zabiegach kosmetycznych wykorzystujących dobroczynne działanie alg morskich słyszał każdy. Są to od lat najpopularniejsze zabiegi odmładzające i wygładzające skórę serwowane przez gabinety kosmetyczne. Te morskie organizmy zawierają mnóstwo witamin i minerałów, które wnikają pod powierzchniowe warstwy naskórka, odżywiając je i stymulując odnowę komórkową. Odmiany najczęściej wykorzystywane w kosmetyce to algi zielone i brunatne. Znane są ze swoich właściwości nawilżających, odmładzających i antycellulitowych. Ich działanie docenią osoby walczące z uciążliwym trądzikiem lub rozszerzonymi naczynkami krwionośnymi.
Właściwości i oddziaływanie alg na skórę
Algi morskie stosowane w kosmetyce zawierają wiele cennych pierwiastków, m.in. potas, jod, magnez, żelazo, miedź, cynk i stront, które poprawiają kondycję skóry i pomagają organizmowi uwolnić się od nadmiaru toksyn. Bardzo popularne są zatem zabiegi antycellulitowe wykorzystujące preparaty stworzone na bazie zielonych alg i polegające na aplikowaniu na skórę objętą skórką pomarańczową warstwy algowej maski i owinięciu tych partii ciała folią, która ma za zadanie podtrzymywać ciepło aktywujące działanie dobroczynnych składników. Składnikiem pełniącym kluczową rolę w czasie kuracji detoksykującej jest kwas alginowy, który pobudza krążenie skóry. Algi zawierają również mnóstwo witamin, w szczególności tych, które odpowiadają za młody wygląd skóry, czyli A, C i E. Naturalne antyoksydanty z alg wykorzystywane są więc w kuracjach przeciwzmarszczkowych nie tylko na twarz, ale również na skórę całego ciała. Dodatkowo witaminy z grupy B przyspieszają przemianę materii skóry. Dzięki nim staje się jędrna i dobrze nawilżona.
Kosmetyki z algami
Zawarte w algach pierwiastki doskonale radzą sobie z leczeniem trądziku, zwłaszcza stanów zapalnych, nie powodując przy tym nadmiernego przesuszenia skóry. Organizmy te są zatem wykorzystywane w maseczkach oczyszczających do cery tłustej i trądzikowej oraz w kremach o działaniu antytrądzikowym. Zielone algi najczęściej spotkamy jednak w żelach i kremach antycellulitowych. Nie tylko skutecznie radzą sobie ze stymulacją przemiany materii w tkance podskórnej, ale również ujędrniają sam naskórek. Kwas alginowy, o którym już wspominaliśmy jest wykorzystywany w kosmetyce na większą skalę jako substancja żelująca. Stosuje się go do produkcji żeli pod prysznic, szamponów, past do zębów itp.
Mało kto wie, że w kosmetyce wykorzystuje się również olej z alg. Produkuje się go z macerowanych alg brązowych z dodatkiem konserwantów przedłużających jego trwałość. Możemy znaleźć go w składzie olejków do pielęgnacji ciała i do kąpieli lub kosmetyków antycellulitowych. Ma działanie natłuszczające i nawilżające. Ze względu na duże ilości witamin młodości polecany jest szczególnie dla skóry wiotkiej i dojrzałej. Jego obecność w kosmetykach do pielęgnacji dłoni i paznokci gwarantuje wygładzenie powierzchni płytki oraz ograniczenie łamliwości paznokci.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze