Mity pielęgnacyjne, przez które niszczysz skórę

10. Nieskazitelna skóraKażda kobieta poprzez regularną pielęgnację dąży do uzyskania zdrowej i nieskazitelnej cery. Niestety istnieje wiele nieprawdziwych informacji dotyczących zasad prawidłowego dbania o cerę, które mogą mieć negatywny wpływ na jej kondycję i wygląd.
Zdjęcie autorstwa tommerton2010 / CC BY

10. Nieskazitelna skóra
Każda kobieta poprzez regularną pielęgnację dąży do uzyskania zdrowej i nieskazitelnej cery. Niestety istnieje wiele nieprawdziwych informacji dotyczących zasad prawidłowego dbania o cerę, które mogą mieć negatywny wpływ na jej kondycję i wygląd.

9. Przez długi czas stosuję ten sam kosmetyk do pielęgnacjiKrąży przekonanie, że im dłużej będziemy stosować jeden kosmetyk pielęgnacyjny do twarzy, tym większe będą korzyści dla skóry wynikające z takiego postępowania. W rzeczywistości badania kliniczne potwierdzają, że najlepsze rezultaty działania kosmetyku (poprawa nawilżenia, napięcia, rozjaśnienie) pojawiają się w okresie pierwszych trzech miesięcy od momentu rozpoczęcia jego stosowania. Z tego względu warto średnio co 3-6 miesięcy zmieniać krem pielęgnacyjny i dostarczać w ten sposób skórze różnorodne składniki pielęgnacyjne.
 

9. Przez długi czas stosuję ten sam kosmetyk do pielęgnacji
Krąży przekonanie, że im dłużej będziemy stosować jeden kosmetyk pielęgnacyjny do twarzy, tym większe będą korzyści dla skóry wynikające z takiego postępowania. W rzeczywistości badania kliniczne potwierdzają, że najlepsze rezultaty działania kosmetyku (poprawa nawilżenia, napięcia, rozjaśnienie) pojawiają się w okresie pierwszych trzech miesięcy od momentu rozpoczęcia jego stosowania. Z tego względu warto średnio co 3-6 miesięcy zmieniać krem pielęgnacyjny i dostarczać w ten sposób skórze różnorodne składniki pielęgnacyjne.

8. Nie stosuję kremów nawilżających, bo mam tłustą skóręW przypadku cery tłustej obserwuje się skłonność do nadmiernej produkcji sebum, które swoją błyszczącą powłoką pokrywa całą powierzchnię skóry. To z tego powodu osoby o tym typie cery często rezygnują ze stosowania kosmetyków pielęgnacyjnych. To błąd, ponieważ każda skóra wymaga regularnej pielęgnacji i nawilżania. W przypadku cery tłustej należy wybierać kosmetyki matująco-nawilżające, które zapewnią skórze odpowiedni poziom nawilżenia oraz optycznie zredukują nieestetyczne błyszczenie.
Zdjęcie autorstwa sunshinecity / CC BY

8. Nie stosuję kremów nawilżających, bo mam tłustą skórę
W przypadku cery tłustej obserwuje się skłonność do nadmiernej produkcji sebum, które swoją błyszczącą powłoką pokrywa całą powierzchnię skóry. To z tego powodu osoby o tym typie cery często rezygnują ze stosowania kosmetyków pielęgnacyjnych. To błąd, ponieważ każda skóra wymaga regularnej pielęgnacji i nawilżania. W przypadku cery tłustej należy wybierać kosmetyki matująco-nawilżające, które zapewnią skórze odpowiedni poziom nawilżenia oraz optycznie zredukują nieestetyczne błyszczenie.

7. Wyciskam krostki, bo to przyśpiesza ich gojenieWiele osób nie potrafi się powstrzymać przed wyciskaniem czy rozdrapywaniem ropnych zmian skórnych. Sądzą one, że w ten sposób skóra szybciej się oczyści. W rzeczywistości w trakcie mechanicznego oczyszczania może dojść do nadkażenia zdrowych partii skóry i nasilenia stanów zapalnych. Poza tym, takie postępowanie często skutkuje powstaniem nieestetycznych blizn i przebarwień.
Zdjęcie autorstwa S. Forester / CC BY

7. Wyciskam krostki, bo to przyśpiesza ich gojenie
Wiele osób nie potrafi się powstrzymać przed wyciskaniem czy rozdrapywaniem ropnych zmian skórnych. Sądzą one, że w ten sposób skóra szybciej się oczyści. W rzeczywistości w trakcie mechanicznego oczyszczania może dojść do nadkażenia zdrowych partii skóry i nasilenia stanów zapalnych. Poza tym, takie postępowanie często skutkuje powstaniem nieestetycznych blizn i przebarwień.

6. Unikam czekolady, bo powstają od niej wypryskiNie istnieją żadne dowody naukowe potwierdzające związek pomiędzy trądzikiem a spożywaniem czekolady. Warto od czasu do czasu skusić się na kilka kostek czekolady – w szczególności tej o dużej zawartości kakao – gdyż poza doskonałym smakiem pozytywnie wpływa ona również na nasze samopoczucie.
Zdjęcie autorstwa Eric Hossinger / CC BY

6. Unikam czekolady, bo powstają od niej wypryski
Nie istnieją żadne dowody naukowe potwierdzające związek pomiędzy trądzikiem a spożywaniem czekolady. Warto od czasu do czasu skusić się na kilka kostek czekolady – w szczególności tej o dużej zawartości kakao – gdyż poza doskonałym smakiem pozytywnie wpływa ona również na nasze samopoczucie.

5. Myję skórę kilka razy dziennie, bo to pomaga na trądzikW przypadku cery trądzikowej zaleca się stosowanie antyseptycznych żeli myjących nie częściej niż dwa razy w ciągu dnia. W przeciwnym razie może dojść do jej odwodnienia, a tym samym pogorszenia ogólnego stanu skóry.
Zdjęcie autorstwa Bergadder / CC BY

5. Myję skórę kilka razy dziennie, bo to pomaga na trądzik
W przypadku cery trądzikowej zaleca się stosowanie antyseptycznych żeli myjących nie częściej niż dwa razy w ciągu dnia. W przeciwnym razie może dojść do jej odwodnienia, a tym samym pogorszenia ogólnego stanu skóry.

4. Stosuję kosmetyki na bazie alkoholu, bo lepiej działają one na trądzikW przypadku cery trądzikowej niewskazane jest stosowanie agresywnie działających preparatów na bazie alkoholu, które mogą wręcz doprowadzić do nasilenia zmian trądzikowych. Zamiast tego wskazane jest stosowanie żeli i toników na bazie drożdży czy kwasu salicylowego.
 

4. Stosuję kosmetyki na bazie alkoholu, bo lepiej działają one na trądzik
W przypadku cery trądzikowej niewskazane jest stosowanie agresywnie działających preparatów na bazie alkoholu, które mogą wręcz doprowadzić do nasilenia zmian trądzikowych. Zamiast tego wskazane jest stosowanie żeli i toników na bazie drożdży czy kwasu salicylowego.

3. Często opalam skórę, bo to zmniejsza widoczność naczynekRzeczywiście w przypadku opalonej skóry rumień oraz teleangiektazje (trwale rozszerzone naczynia) są zdecydowanie mniej widoczne. Niestety promieniowanie UV osłabia naczynia i może prowadzić do pogłębienia teleangiektazji czy nasilenia rumienia. Jest to widoczne w szczególności po zakończeniu lata, gdy koloryt skóry stopniowo blednie i okazuje się, że stan cery naczynkowej jest dużo gorszy niż w momencie poprzedzającym częstą ekspozycję na słońce.
Zdjęcie autorstwa Tom Godber / CC BY

3. Często opalam skórę, bo to zmniejsza widoczność naczynek
Rzeczywiście w przypadku opalonej skóry rumień oraz teleangiektazje (trwale rozszerzone naczynia) są zdecydowanie mniej widoczne. Niestety promieniowanie UV osłabia naczynia i może prowadzić do pogłębienia teleangiektazji czy nasilenia rumienia. Jest to widoczne w szczególności po zakończeniu lata, gdy koloryt skóry stopniowo blednie i okazuje się, że stan cery naczynkowej jest dużo gorszy niż w momencie poprzedzającym częstą ekspozycję na słońce.

2. Nie stosuję kremów z filtrem, bo mój podkład chroni skóręWiększość podkładów oraz pudrów rzeczywiście zawiera filtry ochronne. Niemniej jednak, często ochrona ta jest niższa niż SPF 20 i nie chroni w dostatecznym stopniu skóry przed działaniem promieniowania UV. Poza tym, w celu zapewnienia skórze optymalnej ochrony konieczne jest ponowne aplikowanie kosmetyku z filtrem mniej więcej po upływie 2 godzin. Podkład zazwyczaj nakładamy na skórę raz dziennie.
Zdjęcie autorstwa Instagram: @fyonka240 / CC BY

2. Nie stosuję kremów z filtrem, bo mój podkład chroni skórę
Większość podkładów oraz pudrów rzeczywiście zawiera filtry ochronne. Niemniej jednak, często ochrona ta jest niższa niż SPF 20 i nie chroni w dostatecznym stopniu skóry przed działaniem promieniowania UV. Poza tym, w celu zapewnienia skórze optymalnej ochrony konieczne jest ponowne aplikowanie kosmetyku z filtrem mniej więcej po upływie 2 godzin. Podkład zazwyczaj nakładamy na skórę raz dziennie.

1. Nie używam kosmetyków z filtrami, bo zatykają poryObecnie na rynku kosmetycznym można znaleźć kremy ochronne z filtrami dostosowane do każdego typu skóry, tj. suchej, naczynkowej, mieszanej, tłustej czy dojrzałej. Odpowiednio dobrany do rodzaju cery kosmetyk z filtrem nie będzie zatykać porów.
Zdjęcie autorstwa Leandro Müller / CC BY

1. Nie używam kosmetyków z filtrami, bo zatykają pory
Obecnie na rynku kosmetycznym można znaleźć kremy ochronne z filtrami dostosowane do każdego typu skóry, tj. suchej, naczynkowej, mieszanej, tłustej czy dojrzałej. Odpowiednio dobrany do rodzaju cery kosmetyk z filtrem nie będzie zatykać porów.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Uroda:

Które gwiazdy zainwestowały w swój uśmiech? Sposób na rozstępy Waga, która powie Ci co jeść Naklejki na paznokcie Czym jest laminowanie rzęs? Poznaj uwielbiany przez kobiety zabieg upiększający Codzienna pielęgnacja twarzy. Uniwersalny przepis na zdrową i zadbaną cerę Eau Thermale Avène - zestawy świąteczne 2017 Świąteczny make up według makijażystki gwiazd Thalassoterapia - co to takiego? Robisz zabieg toksyną botulinową? Oto co powinnaś wiedzieć! SMOG IN THE CITY Najmodniejsze bluzki damskie na 2023 - trendy z wybiegówMATERIAŁ PROMOCYJNY