Dowiedz się, jaki masz rodzaj cery

9. Wiedza to podstawaJeśli nie wiesz, jaką masz cerę niemożliwa jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Wybieranie niewłaściwych kosmetyków może skończyć się katastrofą. Przykładowo, jeśli masz tłustą strefę T, nie chcesz nakładać na nią gęstych, ciężkich kremów stworzonych dla cery suchej. Przejrzyj listę 8 wskazówek, które pomogą ci dowiedzieć się jaką masz cerę.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

9. Wiedza to podstawa
Jeśli nie wiesz, jaką masz cerę niemożliwa jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Wybieranie niewłaściwych kosmetyków może skończyć się katastrofą. Przykładowo, jeśli masz tłustą strefę T, nie chcesz nakładać na nią gęstych, ciężkich kremów stworzonych dla cery suchej. Przejrzyj listę 8 wskazówek, które pomogą ci dowiedzieć się jaką masz cerę.

8. Rodzaje ceryZacznijmy od tego jakie w ogóle mamy rodzaje cery. Istnieje oczywiście wiele pośrednich rodzajów skóry i przypadków mieszanych, ale ogólnie rzecz biorąc mamy skórę tłustą, mieszaną, suchą i wrażliwą.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

8. Rodzaje cery
Zacznijmy od tego jakie w ogóle mamy rodzaje cery. Istnieje oczywiście wiele pośrednich rodzajów skóry i przypadków mieszanych, ale ogólnie rzecz biorąc mamy skórę tłustą, mieszaną, suchą i wrażliwą.

7. Ocena ceryZastanów się najpierw jak wygląda cera i jaka jest w dotyku na co dzień. Jeśli jest ona podatna na świecenie, powiększone pory czy pryszcze to prawdopodobnie masz cerę tłustą. Jeśli masz problemy z wypryskami w pewnych strefach a w innych skóra jest sucha to masz skórę mieszaną. Jeśli często masz uczucie napięcia skóry, która jest podatna na łuszczenie to prawdopodobnie jest to skóra sucha. Jeśli natomiast łatwo się czerwienisz i masz problemy z pękającymi naczynkami, wysypką czy podrażnieniami to masz skórę wrażliwą.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

7. Ocena cery
Zastanów się najpierw jak wygląda cera i jaka jest w dotyku na co dzień. Jeśli jest ona podatna na świecenie, powiększone pory czy pryszcze to prawdopodobnie masz cerę tłustą. Jeśli masz problemy z wypryskami w pewnych strefach a w innych skóra jest sucha to masz skórę mieszaną. Jeśli często masz uczucie napięcia skóry, która jest podatna na łuszczenie to prawdopodobnie jest to skóra sucha. Jeśli natomiast łatwo się czerwienisz i masz problemy z pękającymi naczynkami, wysypką czy podrażnieniami to masz skórę wrażliwą.

6. Oczyść skóręNawet w tym wczesnym stadium wiesz już jaki masz rodzaj cery – pamiętaj jednak, aby zmienić zdanie jeśli będzie to konieczne. Zacznijmy od umycia twarzy i wysuszenia ręcznikiem.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

6. Oczyść skórę
Nawet w tym wczesnym stadium wiesz już jaki masz rodzaj cery – pamiętaj jednak, aby zmienić zdanie jeśli będzie to konieczne. Zacznijmy od umycia twarzy i wysuszenia ręcznikiem.

5. ZaczekajPo oczyszczeniu twarzy nastaw budzik i poczekaj około godzinę. Dzięki temu skóra powróci do normalnego stanu po oczyszczeniu. Zobaczysz wtedy, które strefy świecą się a które są wysuszone.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

5. Zaczekaj
Po oczyszczeniu twarzy nastaw budzik i poczekaj około godzinę. Dzięki temu skóra powróci do normalnego stanu po oczyszczeniu. Zobaczysz wtedy, które strefy świecą się a które są wysuszone.

4. TestujWytnij kilka małych kawałków papieru ryżowego (lub chusteczki) i po kolei przykładaj je do różnych stref twarzy: brody, środka czoła, nosa, policzków i skroni.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

4. Testuj
Wytnij kilka małych kawałków papieru ryżowego (lub chusteczki) i po kolei przykładaj je do różnych stref twarzy: brody, środka czoła, nosa, policzków i skroni.

3. OrganizujRozłóż papier na płaskiej powierzchni i ułóż go tak, aby odzwierciedlało to części twarzy. Przykładowo, papier z czoła umieść na górze, z nosa poniżej a policzki po bokach.
Zdjęcie autorstwa Hans / CC BY

3. Organizuj
Rozłóż papier na płaskiej powierzchni i ułóż go tak, aby odzwierciedlało to części twarzy. Przykładowo, papier z czoła umieść na górze, z nosa poniżej a policzki po bokach.

2. AnalizujTeraz dokładnie przeanalizuj informacje znajdujące się przed tobą. Powinno wyjaśnić się jaką faktycznie masz cerę. Jeśli każdy z papierków jest tłusty – masz tłustą cerę. Jeśli natomiast znajduje się na nich złuszczona skóra – masz cerę suchą. Jeśli niektóre skrawki papieru są tłuste (zwłaszcza te ze strefy T) a inne suche – masz skórę mieszaną. Jeśli natomiast są one czyste masz cerę normalną.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

2. Analizuj
Teraz dokładnie przeanalizuj informacje znajdujące się przed tobą. Powinno wyjaśnić się jaką faktycznie masz cerę. Jeśli każdy z papierków jest tłusty – masz tłustą cerę. Jeśli natomiast znajduje się na nich złuszczona skóra – masz cerę suchą. Jeśli niektóre skrawki papieru są tłuste (zwłaszcza te ze strefy T) a inne suche – masz skórę mieszaną. Jeśli natomiast są one czyste masz cerę normalną.

1. KontekstPamiętaj, aby wyniki analizy połączyć z tym, co sądziłaś o cerze na początku. Jeśli często doświadczasz uczucia napięcia skóry a papier ryżowy był czysty prawdopodobnie masz nieco suchą skórę, ale odwodnienie nie jest tak poważne, aby spowodować jej łuszczenie.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

1. Kontekst
Pamiętaj, aby wyniki analizy połączyć z tym, co sądziłaś o cerze na początku. Jeśli często doświadczasz uczucia napięcia skóry a papier ryżowy był czysty prawdopodobnie masz nieco suchą skórę, ale odwodnienie nie jest tak poważne, aby spowodować jej łuszczenie.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Uroda:

Super duety kosmetyczne! Nowości od Eveline Cosmetics Magia olejków Mezoterapia twarzy Jak odświeżyć skórę po lecie Dlaczego warto zamrozić eyeliner przed użyciem? Poznaj tę oraz 8 innych sztuczek urodowych! Domowy peeling z cukru - jak go zrobić? 10 odchudzających fryzur inspirowanych przez gwiazdy Mikrodermabrazja Oczyszczanie twarzy u kosmetyczki Przykazania piękna, czyli co robić by zawsze wyglądać na wypoczętą Termoloki Pękające naczynka krwionośne