Lanolina w kosmetyce
KAROLINA • dawno temuKobiety już od początków dziejów istnienia ludzkości poszukiwały eliksiru gwarantującego młodość, a także piękny wygląd. Co więcej, mimo upływu tysięcy lat nadal nie dysponujemy idealnym środkiem, który sprawiłby, że byłybyśmy w pełni zadowolone ze swojego wyglądu. Nie zostało nam zatem nic innego, jak korzystanie z dostępnych kosmetyków i preparatów zawierających nieraz nawet najbardziej zadziwiające składniki. Często nie tylko nie mamy pojęcia, jakie jest ich pochodzenie, ale także obce są nam informacje dotyczące ich właściwości. W celu świadomego i odpowiedniego wyboru tych, a nie innych preparatów niezbędne jest zdobycie podstawowych wiadomości na temat często dodawanych do nich substancji. Dzięki takiej wiedzy nie tylko zaoszczędzimy swój czas, lecz także pieniądze, bowiem zamiast wypróbowywać całe stosy zalegających w naszej łazience kremów, od razu znajdziemy ten, który jest dla nas odpowiedni. Najlepiej będzie, gdy zaczniesz uzupełniać swoją wiedzą już od zaraz, dlatego nie trać okazji i zobacz, jaką rolę odgrywa w kosmetyce lanolina.
Co to jest lanolina?
Pojęcie lanolina wcale nie jest obce naszym uszom. To właśnie ona reklamowana jest jako składnik kremów albo płynów do płukania tkanin i kojarzy się nam przede wszystkim z miękkością i delikatnością. Jednakże mało kto z nas wie, co to jest lanolina. Otóż okazuje się, że substancja ta znana jest już od bardzo dawna, a sposób jej pozyskiwania wraz z upływem lat tylko nieznacznie się zmienił. Lanolina jest to bowiem nic innego jak wosk naturalnie produkowany przez zwierzęta, a konkretnie owce. Otóż zwierzęta te w celu ochrony przed warunkami zewnętrznymi takimi jak słońce albo wiatr wydzielają lanolinę, która gromadzi się na ich wełnie. Wełna, przed wykorzystaniem jej w przemyśle tekstylnym, musi w odpowiedni sposób zostać oczyszczona, co zazwyczaj odbywa się poprzez wyciśnięcie naturalnie występującego w niej wosku. W ten sposób powstała lanolina wykorzystywana jest już od wielu wieków w rozmaity sposób. Oczywiścielanolina kosmetyczna dodawana do kremów do twarzy albo szminek do ust musi spełniać wymogi, jakie są przed nią stawiane, związane z warunkami higienicznymi albo jakością substancji. Podobnie jak inne substancje pochodzenia naturalnego, różny jest bowiem jej skład i właściwości. Zobacz, jak wykorzystywana jest lanolina w kosmetyce.
Lanolina kosmetyczna
Kiedy uzyskamy już czystą lanolinę, możemy dodać ją do wielu kosmetyków. Na pewno nieraz słyszałaś okremie z lanoliną albo lanolinie do włosów. Jakie jest jednak jej działanie? Otóż jest ono całkiem podobne do tego, jakie pełni ona w stosunku do wełny owiec. Zatem dzięki niej możemy być pewne, że na naszej skórze nie pojawią się liszaje podczas siarczystych mrozów, a także nie ulegniemy poparzeniu słonecznemu w trakcie długiej ekspozycji na słońce. Poza tym, stosując balsam do ciała z lanoliną, zmiękczymy skórę, a także sprawimy, stanie się ona odpowiednio nawilżona. Błyszczyki do ust natomiast wzbogacone o ten niezwykły składnik znacznie dłużej pełnią swoją funkcję ozdobną, a kosmetyki do stylizacji włosów z lanoliną świetnie chronią je przed wysoką temperaturą związaną z suszeniem włosów albo szkodliwym działaniem obciążających zabiegów.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze