Tkanka tłuszczowa trzewna - zagrożenie dla naszego zdrowia
EWA CZORA • dawno temuZdecydowanie większość zapasów tłuszczowych w naszym organizmie magazynowana jest w tkance podskórnej, w obrębie pasa, ud, bioder. Tymczasem istnieje również tkanka tłuszczowa trzewna zmagazynowana w rejonie trzewi, w okolicy pozaotrzewniowej, w obrębie wątroby, trzustki, śledziony, gruczołów piersiowych, narządów płciowych. Bardziej przeszkadza nam ten tłuszcz podskórny, gdyż jest widoczny. Jednak dla zdrowia właśnie tłuszcz trzewny jest największym zagrożeniem.
Jego nadmiar sprzyja rozwojowi zespołu metabolicznego, cukrzycy i chorób takich jak miażdżyca. Tłuszcz trzewny w jamie brzusznej blokuje strumienie krwi i limfy, wokół talii utrudnia sprawne ruchy przepony, co pogarsza wentylację płuc i zakłóca równowagę tlenową w organizmie. Prowadzi to do bezdechu sennego i trudności w oddychaniu. Przyrost tkanki tłuszczowej, trzewnej wewnątrz jamy brzusznej utrudnia normalne funkcjonowanie narządów wewnętrznych, co stwarza problemy hormonalne zarówno u kobiet i mężczyzn.
Otyłość brzuszna to problem przede wszystkim mężczyzn. Jest on związany ze zwiększoną lipazą lipoproteinową (LPL). Chociaż otyłość brzuszną nazywa się „brzuchem piwnym”, to z piciem piwa ma to niewiele wspólnego. W przypadku kobiet aktywność LPL jest większa w tkance podskórnej, zlokalizowanej w obrębie pośladków, bioder, ud.
Nadmiar tłuszczu trzewnego zależy częściowo od genów, częściowo od stylu życia, a głównie od braku aktywności fizycznej. Tkanka tłuszczowa nie lubi bezczynności, dlatego kluczem do jej usunięcia jest regularna gimnastyka. Energiczne i regularne ćwiczenia pomagają pozbyć się wszystkich rodzajów tłuszczu.
Nie istnieje też żadna magiczna dieta pozwalająca zredukować otyłość brzuszną. Każdy spadek wagi skutkuje zmniejszeniem tłuszczu z brzucha. Pomóc może spożywanie dużej ilości błonnika oraz zmniejszenie węglowodanów.
Niewielka ilość tłuszczu trzewnego jest w organizmie potrzebna, chociażby w celu zapewnienia amortyzacji narządom wewnętrznym. Jednak zbyt dużo tłuszczu na brzuchu ma negatywny wpływ na zdrowie i oczywiście wygląda nieestetycznie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze