Sposób na trądzik – co daje najlepsze rezultaty?
MACIEJ GRUSZCZYŃSKI • dawno temuMateriał sponsorowany przez Mixa
Trądzik – odwieczny problem nastolatków, ale i coraz częściej osób dorosłych. Trudne do usunięcia wągry, krosty i tłusta, błyszcząca się skóra mogą negatywnie wpłynąć na naszą samoocenę, jak i samopoczucie. Czy istnieje skuteczny sposób na trądzik? Sprawdź, jakie sposoby na wągry warto wypróbować.
Trądzik – jak go rozpoznać?
Trądzik to choroba skóry, której objawy są dość charakterystyczne. Można do nich zaliczyć przede wszystkim:
- nasilenie łojotoku;
- zaskórniki;
- grudki;
- krosty;
- torbiele;
- nacieki;
- guzki;
- cysty;
- wszelkiego rodzaju przebarwienia i blizny.
Zazwyczaj pierwszym objawem trądziku jest postać niezapalna, czyli zaskórnik, określany także jako wykwit pierwotny. Zaskórniki możemy podzielić na otwarte i zamknięte. Zaskórniki otwarte, popularnie nazywane wągrami, w środkowej części posiadają otwór, z którego wydobywa się masa łojowo-rogowa. Ich ciemne zabarwienie wynika z utleniającej się keratyny oraz nagromadzenia melaniny.
Z kolei zaskórniki zamknięte mają postać bardzo drobnych grudek, powstających poprzez nagromadzenie korneocytów w ujściach gruczołów łojowych. Zaskórniki mogą bardzo szybko ulegać nadkażeniom i przekształcać się w zmiany zapalne, dlatego odpowiednia pielęgnacja skóry trądzikowej odgrywa tutaj tak istotną rolę.
Trądzik – jak sobie z nim radzić?
Trądzik to przewlekła choroba skóry. Jej cechą charakterystyczną są wymienione wyżej zmiany skórne, umiejscowione przede wszystkim w strefie T twarzy (czoło, nos, broda, okolice policzków). Mogą jednak występować także na plecach, ramionach, szyi i dekolcie. Przyczyną powstawania trądziku mogą być uwarunkowania genetyczne i zaburzenia hormonalne, jednak istotny wpływ ma także nieodpowiednia pielęgnacja.
Jaki sposób na trądzik przyniesie nam najwięcej korzyści? W walce z trądzikiem sprawdzą się:
- aloes – właściwości łagodzące, nawilżające i przeciwzapalne;
- miód i cynamon – wykazują właściwości bakteriobójcze;
- kurkuma – posiada właściwości antyseptyczne;
- drożdże – oczyszczają i regenerują skórę;
- bratek polny – zmniejsza łojotok;
- naturalne olejki, np. z drzewa herbacianego.
Skuteczne sposoby na wągry
Zaskórniki otwarte i zamknięte, potocznie nazywane wągrami, to bardzo uciążliwy problem. Ich obecność świadczy o tym, że pory naszej skóry uległy zatkaniu poprzez nadmiar łoju oraz martwe komórki naskórka. Bardzo często są one wynikiem niewłaściwej pielęgnacji skóry, jak i nieprawidłowego oczyszczania. Jakie sposoby na wągry mogą sprawdzić się najlepiej?
Najskuteczniejszy sposób na wągry to bez wątpienia odpowiednia pielęgnacja skóry. Warto sięgać po produkty oczyszczające pory, które nie zawierają alkoholu i mydła, a do tego nie wysuszają powierzchni naskórka. W przypadku wągrów należy również pamiętać o właściwym złuszczaniu naskórka. Do tego celu warto sięgać po peelingi enzymatyczne pozbawione granulek – dzięki temu nie będą powodować tarcia i podrażniać skóry. W pozbyciu się wągrów pomoże także odpowiednia dieta – należy zrezygnować z ostrych przypraw, tłustych potraw, słodyczy i słonych przekąsek.
Materiał sponsorowany przez Mixa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze