Ziołowe płukanki do włosów
STYLISTKA MAŁGORZATA SOŁEK • dawno temuSklepowe półki uginają się pod szamponami, odżywkami i maseczkami do pielęgnacji włosów. Wszyscy producenci obiecują spektakularne efekty wizualne i poprawę stanu zdrowia naszych włosów. Coraz chętniej sięgamy jednak po naturalne produkty do pielęgnacji włosów. Najpopularniejsze są oczywiście ziołowe płukanki do włosów, których wykonanie kosztuje grosze, a efekty ich stosowania niejednokrotnie wprawiają w zachwyt nasze otoczenie.
Właściwości ziołowych płukanek do włosów
Za pomocą ziołowych płukanek do włosów możesz nadać im blask, przywrócić zdrowy wygląd, a nawet zmienić kolor.
Wybierając zioła do pielęgnacji włosów, kieruj się nie tylko rodzajem skóry głowy i kondycją włosów, ale również ich odcieniem. W przeciwieństwie do drogeryjnych kosmetyków niektóre zioła mają tendencję do przyciemniania lub rozjaśniania kosmyków. Warto zatem starannie dobierać płukanki według koloru włosów. Płukanki stosujemy zaraz po umyciu włosów zamiast odżywki. Polewamy włosy sporządzonym wcześniej i ostudzonym wywarem i nie spłukujemy wodą, o ile płukanka nie posiada nieprzyjemnego zapachu. Większość potrzebnych składników kupisz w sklepach zielarskich, w sklepach ze zdrową żywnością oraz niektórych aptekach. W okresie wiosenno-letnim warto zbierać świeże zioła rosnące w ich naturalnym środowisku, ale z dala od dróg. Zanieczyszczone spalinami nie nadają się do pielęgnacji ani włosów, ani ciała. Niektóre rodzaje roślin warto hodować również we własnym ogródku.
Płukanka z rumianku
Delikatnie rozjaśnia kosmyki, jeśli połączymy wywar z rumianku z sokiem z cytryny i wystawimy włosy na słońce. Sam wywar dodaje włosom blasku i miękkości. Lepiej się układają, są bardziej nawilżone i pięknie pachną. Przeznaczona szczególnie do włosów jasnych.
Płukanka z szałwii
Działa przeciwłupieżowo i odświeżająco. Szałwia ma także właściwości antybakteryjne. Stosuj ją do włosów przetłuszczających się. Dzięki niej dłużej zachowają świeżość i ładny wygląd. Podobnie działa płukanka z liści mięty. Niestety może przyciemniać, więc nie polecamy do włosów blond i jasno miedzianych.
Płukanka z korzenia tataraku
Płukanka stosowana rzadziej niż wyżej wymienione, ale o szerokim zastosowaniu. Nabłyszcza, dodaje objętości i zmiękcza nawet zniszczone i bardzo suche włosy. Przyciemnia, więc świetnie nadaje się do pogłębienia brązowego koloru włosów.
Płukanka ze skrzypu polnego
Nie ma chyba bardziej skutecznej płukanki zapobiegającej wypadaniu włosów jak ta. Jeśli zapuszczasz włosy i zależy ci na przyspieszeniu tempa ich wzrostu, nie zawahaj się sięgnąć po suszony skrzyp, który znajdziesz nawet w pobliskiej aptece.
Płukanka z pokrzywy
Stosujemy do jej wykonania tylko suszone liście! Świeże mogą barwić zwłaszcza jasne włosy na zielono. Polecamy jednak stosować ją tylko w przypadku ciemniejszych włosów. Świetnie oczyszcza włosy z zanieczyszczeń i łoju, dlatego bardzo często ekstrakt z pokrzywy dodawany jest do szamponów przeciwłupieżowych i do włosów przetłuszczających się.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze