Osocze bogatopłytkowe w medycynie estetycznej, czyli o zabiegach upiększających z własnej krwi
MAGDALENA BIAŁOUSZ • dawno temuArtykuł sponsorowany
O komórkach macierzystych i osoczu bogatopłytkowym w ostatnim czasie bardzo dużo się mówi. Co to jest osocze bogatopłytkowe PRP i jaką rolę pełni w medycynie estetycznej? Zabiegi z wykorzystaniem osocza poznaliśmy dzięki specjalistom z warszawskiej Kliniki Melitus.
Zacznijmy od początku. Co to jest osocze bogatopłytkowe?
Osocze bogatopłytkowe PRP (Paleted Rich Plasma) to, jak sama nazwa wskazuje, mieszanina niewielkiej ilości osocza z koncentratem płytek krwi, których stężenie w zależności od metody może być zwiększone kilkukrotnie. Ten autologiczny materiał uzyskuje się z krwi obwodowej pacjenta, którą poddaje się odwirowaniu, w wyniku czego dochodzi do oddzielenia się warstwy erytrocytów (czerwonych krwinek) od warstwy płytek i leukocytów (białych krwinek i płytek krwi). Tak uzyskane osocze PRP jest bogato nasycone czynnikami wzrostu, a ponadto cechuje się 100% biokompatybilnością, dzięki czemu może być stosowane nawet przez osoby o skórze bardzo cienkiej, wrażliwej i alergicznej.
Rewitalizacja skóry osoczem bogatopłytkowym zachodzi dzięki tzw. autologicznej terapii komórkowej, która polega na stymulacji z jednej strony czynników wzrostu zawartych w preparacie PRP, a z drugiej mezenchymalnych komórek macierzystych obecnych w tkankach skóry.
Skoncentrowane płytki krwi pełnią funkcję homeostatyczną, wspierają naprawę tkanek, przyspieszają angiogenezę, czyli tworzenie się nowych naczyń krwionośnych, a także modyfikują stany zapalne. Natomiast czynniki wzrostu stymulują do działania różnego typu komórki, a także biorą czynny udział w procesie gojenia się ran. Z kolei mezenchymalne komórki macierzyste, które jako multipotencjalne przeistaczają się w komórki czynnościowe, spełniają szereg funkcji regeneracyjnych. Ale to nie koniec, w osoczu bogatopłytkowym znajduje się ponad 60 różnego rodzaju substancji o odmiennych właściwościach i rolach. Tak bogate osocze PRP sprawia, że zabiegi z jego wykorzystaniem zapewniają efekt skutecznej biostymulacji.
Przejdźmy do konkretów. Jaką rolę odgrywa osocze bogatopłytkowe w medycynie estetycznej?
Generalnie osocze bogatopłytkowe w medycynie estetycznej pełni taką samą rolę, jak w pozostałych dziedzinach tej nauki — ortopedii, stomatologii, okulistyce czy kardiologii. Jego głównym zadaniem jest wpływanie na procesy gojenia się ran i odbudowy tkanek. Preparat PRP stanowi świetną alternatywę dla tradycyjnych metod, bo niesie wiele korzyści — jest materiałem całkowicie tolerowanym przez organizm, w 100% biokompatybilnym, a więc wyklucza obrzęk oraz minimalizuje ryzyko powikłań. Osocze bogatopłytkowe stosowane w terapiach dermatologicznych poprawia czucie i znacząco wpływa na regenerację skóry — opowiada nam dr.n med. Maria Noszczyk z warszawskiej kliniki Melitus specjalizującej się w dermatologii estetycznej.
W dermatologii estetycznej koncentrat bogatopłytkowy stosuje się w celu:
-regeneracji i biostymulacji skóry dojrzałej, zwiększenia jej elastyczności, jędrności i gęstości, poprawy nawilżenia oraz redukcji zmarszczek;
-przyspieszenia regeneracji skóry po face-liftingach chirurgicznych;
-zahamowania nadmiernego wypadania włosów i łysienia (także o podłożu androgenowym i w wyniku autotransplantacji);
-niwelowania blizn i rozstępów.
Jakie są zabiegi medycyny estetycznej z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego PRP?
Ostrzykiwanie skóry twarzy osoczem bogatopłytkowym
To nieinwazyjny zabieg liftingujący bazujący na metodzie mezoterapii. Ostrzykiwanie skóry twarzy osoczem bogatopłytkowym, występujące pod nazwą wampirzego liftingu, jest dziś bardzo popularne i stało się symbolem ,,liftingu bez skalpela”. Zabieg Regeneris, bo o nim właśnie mowa, przynosi efekt nawilżenia i odżywienia skóry, a także jej subtelnego odmłodzenia, w sposób nieinwazyjny, komfortowy, szybki i bezpieczny. Na fali sukcesu osocza bogatopłytkowego w medycynie estetycznej zainteresowanie tą metodą rośnie nie tylko wśród pacjentów, lecz także naukowców, którzy wciąż szukają coraz skuteczniejszych rozwiązań. Jednym z nich, stosowanym przez lekarzy wykonujących zabiegi ostrzykiwania osoczem bogatopłytkowym z Kliniki Melitus, jest Cellular Matrix. To nowa odsłona mezoterapii osoczem, przynosząca jeszcze lepsze rezultaty dzięki wykorzystaniu wyjątkowych właściwości kwasu hialuronowego. To właśnie za sprawą połączenia tych dwóch składników już po pierwszym zabiegu skóra zostaje nie tylko dogłębnie nawilżona, lecz także odbudowuje swoją objętość, regeneruje strukturę na wszystkich poziomach, poprawia koloryt, grubość i elastyczność. Zarówno Cellular Matrix, jak i Regeneris, to doskonałe rozwiązanie dla osób borykających się z oznakami starzenia skóry, o cerze wrażliwej i alergicznej.
Mezoterapia skóry głowy
Mezoterapia jest nieinwazyjną metodą rewitalizacji, odmłodzenia i liftingu skóry. Wykorzystuje metodę mikronakłuć, dzięki którym w głąb skóry głowy zostają wprowadzone substancje aktywne — w tym przypadku osocze bogatopłytkowe. Mezoterapia z osoczem bogatopłytkowym wykazuje podwójne działanie. Z jednej strony pobudza skórę w wyniku mikronakłuć, poprawiając jej mikrokrążenie i zwiększając metabolizm komórkowy. Z drugiej strony działa na skórę od wewnątrz, zawarte w osoczu bogatopłytkowym płytki krwi aktywują naturalne procesy regeneracji i rewitalizacji. Mezoterapia z osoczem PRP to skuteczny sposób na wzmocnienie włosów oraz wsparcie leczenia łysienia.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zabiegach z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego, odwiedź Klinikę Melitus na Żoliborzu bądź skontaktuj się z jej pracownikami poprzez formularz kontaktowy dostępny na stronie https://klinikamelitus.pl/kontakt/
Artykuł sponsorowany
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze