Dieta DASH i nadciśnienie
JADWIGA OLCZAK • dawno temuNadciśnienie tętnicze jest jednym ze schorzeń wchodzących w skład tzw. zespołu metabolicznego. Poza nim do tej grupy można zaliczyć takie dolegliwości jak: podwyższony poziom cukru, cholesterolu i trójglicerydów. To wszystko ma na siebie ogromny wpływ i przyczynia się do rozwoju cukrzycy i miażdżycy.
Aby zdiagnozować nadciśnienie tętnicze, pacjent musi w domu przeprowadzać dwa pomiary ciśnienia dziennie. W tym celu dolny brzeg mankietu ciśnieniomierza musi znajdować się w odległości ok. 2 cm powyżej zgięcia łokciowego, a ręka, na której dokonywany jest pomiar powinna luźno leżeć na stole. Pomiary powinno wykonywać się dwukrotnie w odstępach 2 minut po sobie. Gdy tradycyjne pomiary nie są wystarczające, konieczne jest użycie holtera dokonującego pomiary w trybie ciągłym przez 24 godziny. Jego zastosowanie jest wskazane dla osób, u których ciśnienie ma tendencję skaczącą w zależności od pory dnia, a także dla tych, których wartość ciśnienia zmienia się na skutek obecności lekarza.
W obniżeniu ciśnienia pomóc może dieta DASH, która została opracowana przez amerykańskich specjalistów z Narodowego Instytutu Serca, Płuc i Układu Krwiotwórczego. Zaletą diety jest nie tylko obniżenie ciśnienia, ale także poziomu cholesterolu oraz utrata zbędnych kilogramów.
Zasady diety:
zamień białe pieczywo i makaron na chleb razowy i brązowy ryż (dziennie 6 porcji produktów zbożowych),jedz więcej warzyw, zwłaszcza sałatek i surówek (ok. 4 porcji dziennie),jedz jabłka, maliny lub jagody (ok. 4 razy dziennie), pij mleko, spożywaj jogurty i twaróg (ok. 2–3 porcje chudego nabiału dziennie), wybieraj chude mięsa, przede wszystkim drób np. kurczak lub indyk oraz ryby (1–2 porcje dziennie po 90 g gotowanego produktu),jedz nasiona warzyw strączkowych, a zwłaszcza fasolę, groch, soję i soczewicę oraz nasiona innych roślin np.: pestki dyni czy sezam (ok. 3 porcji tych produktów w ciągu tygodnia),zrezygnuj z tłuszczów zwierzęcych na rzecz roślinnych takich jak oliwa z oliwek czy olej rzepakowy (dziennie 2 porcje np. łyżka margaryny),nie rezygnuj całkowicie ze słodyczy, ale sięgaj po produkty o jak najmniejszej zawartości tłuszczu (nie więcej niż 2–3 porcje w tygodniu, przy czym porcja określana jest jako np. łyżka cukru czy dżemu).
Kawa a nadciśnienie
Powszechnie uważa się, że kawa przyczynia się do wzrostu ciśnienia. Według badań naukowców kawa powoduje zmianę wartości ciśnienia jedynie o 4 — 5 mmHg w przypadku ciśnienia skurczowego oraz 8 — 10 mmHg rozkurczowego. Wzrost ciśnienia następuje, ale u osób, które piją kawę rzadko, natomiast u tych, którzy sięgają po nią każdego dnia, nie wpływa ona negatywnie na wartość ciśnienia. Aby jednak kawa nie działała drażniąco na błonę śluzową żołądka i dwunastnicy, powinno się ją pić po śniadaniu, najlepiej ze śmietanką lub mlekiem.
Nadciśnienie u kobiet w ciąży
Nadciśnienie tętnicze stanowi poważne zagrożenie dla kobiet w ciąży, gdyż jest obecnie główną przyczyną umieralności płodu. Kobiety cierpiące na tę chorobę znajdują się w grupie ryzyka ciężkich powikłań, takich jak odklejenie łożyska czy niewydolność narządowa. Nadciśnienie tętnicze może spowodować także takie konsekwencje jak doprowadzenie do wcześniactwa dziecka, opóźnienie rozwoju śródmacicznego a nawet śmierć dziecka.
Kobiety z nadciśnieniem powinny być pod stałą opieką lekarza. Wskazane jest ograniczenie aktywności fizycznej, odpoczynek, spokój i unikanie stresu. Ważna jest także odpowiednia dieta bogata w warzywa, owoce, chudy nabiał i zboża, drób oraz ryby.
Znani o nadciśnieniu
— Moje doświadczenia wynikają nie tylko z obserwacji najbliższych, ale też pacjentów, których przyjmowałam. Przeraża niekiedy to, że ludzie przychodzą i mówią „Ciśnienia proszę mi nie mierzyć, bo jestem zupełnie zdrowy”. I to jest błąd. W rzeczywistości, we wstępnym etapie choroby, poza okresowymi bólami głowy, nie odczuwamy żadnych innych objawów, a to nie oznacza, że jesteśmy zdrowi. – mówi pani Marszałek Sejmu i była Minister Zdrowia, Ewa Kopacz.
— Mam wrażenie, że nie myślimy o tym. Przynajmniej wśród moich znajomych nie znam nikogo, kto kontroluje stale ciśnienie. – zauważa aktorka Elżbeta Lenska
— Zawsze miałem bardzo niskie ciśnienie. Dzisiaj, jak zmierzyłem, okazało się, że mam podwyższone i muszę pójść z tym problemem do lekarza, bo w tym przypadku nie ma żartów. Wiem, że trzeba dbać o ciśnienie, żeby zachować zdrowie. Najgorsze jest to, że zdaję sobie sprawę, jakie są potem konsekwencje nadciśnienia: wylew, zawał – wyjaśnia dziennikarz muzyczny, Hirek Wrona.
— Stały wzrost ciśnienia może być niebezpieczny dla życia. Jako człowiek, który swoje lata już przeżył, muszę powiedzieć, że nie miałem z tym problemu do 62. roku życia dlatego, że oprócz zawodu, w którym jestem w nieustannym ruchu, uprawiam sporty np. tenis, piłka nożna, rower. Pamiętam także o zdrowym odżywianiu tj. ograniczam sól, a jem dużo warzyw i ryb. Kiedyś moje ciśnienie było wzorcowe –120/80, obecnie mam problemy z ciśnieniem i lekarz wybrał dla mnie odpowiednie leczenie farmakologiczne. Czytam o tym i wiem od lekarzy, że to jest choroba bardzo poważna w Polsce i wiele ludzi choruje na nią, nie zdając sobie z tego sprawy. W związku z tym badajcie ciśnienie przy każdej okazji! – zdradza polityk i znany aktor, Jerzy Fedorowicz.
— Uprawiam sport, staram się jeść w miarę regularnie i zdrowo oraz – przede wszystkim – nie palę. Ciśnienie kontroluję stale, a wyniki zapisuję w dzienniczku. – opowiada aktor i prezenter Karol Strasburger.
Źródło: informacja prasowa Maria Konieczna
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze