Cechy stylu loftowego. O czym należy pamiętać urządzając wnętrze?
JOANNA KOBYLAŃSKA • dawno temuModa na styl loftowy rozpoczęła się jeszcze w latach 60. XX wieku. Miłośnicy minimalizmu oraz otwartych przestrzeni, cenią styl loftowy za surowe wzornictwo. Od wielu lat zauważalny jest rozkwit stylu industrialnego, który coraz częściej staje się popularny w aranżacjach wnętrz. Czym jest styl loftowy? Przekonaj się sprawdzając poniższe informacje.
Styl loftowy związany jest z wykorzystywaniem w latach 60. minionego wieku pofabrycznych pomieszczeń z charakterystycznymi wysokimi sufitami. Początkowo nowojorska bohema odnajdywała w tych przestrzeniach źródło inspiracji do dalszej pracy i chętnie aranżowali jasne pomieszczenie. Obecnie styl loftowy to kwintesencja indywidualizmu z tamtych lat.
Styl loftowy – co to znaczy?
Tak naprawdę w Polsce bardzo trudno znaleźć prawdziwie pofabryczne pomieszczenia, które pasują do stylu loftowego. Łatwiej jednak spotkać się z tzw. soft loftem, czyli stylizowaniem nowych budynków na surowy stan. Wnętrze stylu loftowego przede wszystkim urządzone jest w bardzo minimalistyczny sposób. Od razu zauważalny surowy klimat oraz oszczędność w dodatkach, dominuje w tej stylistyce. Niezbędne elementy to cegła, beton, wystające rury oraz wszelakie instalacje. W stylu loftowym dominuje neutralna kolorystyka, co na pewno spodoba się osobom ceniącym jasność pomieszczeń.
Styl loftowy – oszczędność w wyposażeniu i oświetlenie
Chcąc w pełni zaaranżować swoje cztery kąty w styl loftowy, musisz zwrócić uwagę na sufit – musi być bardzo wysoki, w przeciwnym razie nic z tego nie wyjdzie. W industrializmie istotny jest brak dodatków, na próżno szukać w nim dywanów, zasłon czy innych dekoracyjnych tkanin. Styl loftowy "nie lubi" przytulności wnętrza. Należy wybierać jedynie niezbędne meble, czyli sofę, stół i stołki. Bardzo często osoby w pełni świadome stylu loftowego, decydują się na bezpośrednie nawiązanie do industrialnego, klasycznego wzornictwa. Najważniejszym elementem w surowej przestrzeni jest oświetlenie. Wykorzystane lampy muszą być zróżnicowane oraz wszechobecne, aby oprócz rozjaśnienia wnętrza nadawały także odpowiedni klimat.
Styl loftowy – dla kogo?
Nie wszyscy będą dobrze się czuć w zaaranżowanym na styl loftowy mieszkaniu. Taka propozycja sprawdzi się wyłącznie w przypadku osób ceniących dużą przestrzeń oraz oryginalne wnętrza. Na pewno zachwyceni będą ci, którzy uwielbiają indywidualność także w architekturze. Styl loftowy pasuje do pasjonatów kreatywności i surowości. Oczywiście wszystko jeszcze zależy od tego, w jaki sposób zagospodarujemy jasną przestrzeń.
Styl loftowy – jak stworzyć własny industrializm?
Ceny mieszkań utrzymanych w stylu loftowych lub rzeczywiście mieszczących się w pofabrycznych pomieszczeniach, wzrosły w ostatnich latach. Jeśli marzysz o własnej aranżacji loftowej, możesz wykonać kilka trików, aby uzyskać taką stylistykę we własnym mieszkaniu. Możesz pozbyć się ścian działowych, najlepiej w części dziennej, aby otrzymać świetnie oświetloną przestrzeń. Jedynym wyraźnym podziałem powinno być rozdzielenie na tzw. strefy użytkowe. Inne wskazówki związane ze stylem loftowym to:
- dobrze wyeksponuj cegłę na ścianie – możesz zastosować odpowiednią tapetę;
- pozostaw choć jedną ścianę w surowym stanie;
- wybieraj kolorystykę utrzymaną w szarościach, beżach, bielach, a nawet czerniach;
- postaw na metalowe, szklane i drewniane wykończenia;
- odsłoń instalację elektryczną albo hydrauliczną;
- wyeksponuj rury.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze