Maskowanie niedoskonałości skóry
STYLISTKA MAŁGORZATA SOŁEK • dawno temuBardzo rzadko można spotkać osobę o nieskazitelnej cerze. Źle zaczyna się dziać z naszą skórą wraz z początkiem okresu dojrzewania. Najpierw pojawia się nadmierna produkcja sebum, następnie wągry, zaskórniki i wypryski. Żeby tego było mało, po chorobach wieku dziecięcego typu ospa lub po trądziku młodzieńczym zostają często blizny, których sami sobie namnażamy, dodatkowo wyciskając lub zdrapując krosty. W wieku 25. do 30. lat pojawiają się kurze łapki i zmarszczki mimiczne, a u osób często korzystających z uroku słońca także przebarwienia skóry. Te i wiele innych niedoskonałości skóry da się skutecznie zatuszować.
Czym maskować niedoskonałości skóry?
Przede wszystkim potrzebny nam będzie korektor. Dobrze jest posiadać dwa jego rodzaje, a mianowicie korektor w sztyfcie o gęstej konsystencji do stosowania punktowego i w płynie do delikatniejszych partii skóry, głównie okolic oczu, ale także do tuszowania zmarszczek. Aby korektor dobrze spełniał swoją rolę, jego odcień musi być dopasowany do odcienia skóry lub tego co chcemy zatuszować.
Plamki i przebarwienia najlepiej jest maskować korektorem w odcieniu skóry. Wystrzegamy się korektora jaśniejszego, który zamiast ukryć, jeszcze bardziej podkreśli to, co chcemy schować. Do tego celu najlepiej jest użyć korektora w kremie lub sztyfcie, który jest bardziej kryjący. Korektora nie rozmazujemy palcem w miejscu gdzie znajduje się plamka. Nakładamy go pędzelkiem lub bezpośrednio przy użyciu sztyftu na całą powierzchnię przebarwienia i rozcieramy jedynie granice plamy kosmetyku. Aby wyrównać kolor skóry, następnie delikatnie aplikujemy podkład, tak aby nie rozmazać korektora.
Trądzik i czerwone blizny potrądzikowe można zatuszować dwoma rodzajami korektora — żółtym i zielonym. Ponieważ korektor żółty dostępny jest zazwyczaj jedynie w gamie produktów specjalistycznych, to do codziennego użytku powinien wystarczyć korektor zielony, najlepiej antybakteryjny w sztyfcie. Zielony kolor neutralizuje zaczerwienienia, a więc może służyć także do maskowania popękanych naczynek krwionośnych. W obu przypadkach korektor nakładamy dokładnie w miejscu niedoskonałości i rozcieramy granice, aby stały się niewidoczne. Nałożenie dużej ilości korektora w kolorze zielonym na zdrową skórę spowoduje zabarwienie jej na kolor rozbielonej zieleni.
Panie po 50. roku życia powinny ostrożnie stosować różnego rodzaju korektory. Zasada jest taka, że wybieramy korektory płynne, które dzięki lekkiej formule nie będą zbierały się w zagłębieniach zmarszczek. Korektor ma nam służyć głównie do rozświetlenia i zamaskowania przebarwień pojawiających się wraz z wiekiem. Stosujemy go pod oczami w okolicach płatków nosa, które lubią się czerwienić oraz rozświetlamy zmarszczki mimiczne w okolicy ust.
Najtrudniejsze do ukrycia bywają blizny. Korektor, którego chcemy użyć do zamaskowania blizny powinien mieć suchą konsystencję. Niestety ciężko o tego rodzaju kosmetyk w drogerii, dlatego aby skutecznie ukryć bliznę, pamiętaj o dodatkowym użyciu pudru.
Makijaż fotograficzny
Jeśli pragniemy wykonać makijaż fotograficzny, musimy sięgnąć po bardziej wyspecjalizowane kosmetyki. Aby ukryć duże blizny czy przebarwienia, które są widoczne pomimo użycia korektora, musimy zastosować kosmetyk zwany kamuflażem. Swoim wyglądem może przypominać korektor. Jednakże jest on o wiele gęstszy i zawiera w sobie znacznie więcej pigmentu. Ma konsystencję plasteliny i dosyć trudno się go nakłada. Świetnie kryje, ale przez swoją ciężką konsystencję nie nadaje się do stosowania na większe partie twarzy, a zwłaszcza w okolicach oczu. Kamuflaż można kupić w specjalistycznych sklepach charakteryzatorskich. Świetnie sprawdzi się u osób, które często uczestniczą w sesjach zdjęciowych, a mają bardzo problematyczną skórę.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze