Cała prawda o szklance soku
JEA • dawno temuJedną z zasad wielu diet jest wyrzeczenie się słodkich napojów i alkoholi, które dostarczają organizmowi tzw. „pustych kalorii”. Często można spotkać się z opinią, że w trakcie odchudzania najlepiej ograniczyć płyny do wody i zielonej herbaty, eliminując m.in. soki owocowe jako zbyt słodkie. Czy jest to pogląd słuszny?
W niniejszym artykule spróbuję rozprawić się z mitami i „półprawdami” o sokach owocowych.
Soki owocowe tuczą.
Nie, ponieważ 200 ml soku ma średnio wartość energetyczną 80 kalorii, a więc mniej niż 4% dziennego zapotrzebowania dorosłej kobiety na kalorie.
Sok nie zastąpi świeżego owocu.
Nie jest to prawda, sok zachowuje w pełni witaminy i minerały owocu, z którego został zrobiony. Jeśli jest coś, co przemawia na korzyść świeżych owoców, to fakt, że z soków często odfiltrowany jest miąższ bogaty w błonnik, np. miąższ pomarańczy.
Soki zawierają dużo cukrów, tak samo tuczących jak słodycze.
Fałsz, soki ze świeżo wyciskanych owoców i te na bazie koncentratu bez dodatku cukru, zawierają wyłącznie cukry owocowe: fruktozę i glukozę. Fruktoza ma silne właściwości słodzące przy niskiej kaloryczności; nawet mała ilość fruktozy sprawia, że sok ma bardzo słodki smak. Wybieraj bez sacharozy, oznaczonych w składzie po prostu jako cukier.
Wszystkie soki mają podobne właściwości odżywcze.
Ten pogląd jest błędny, dlatego warto pić soki z różnorodnych owoców. Soki z cytrusów są bogate w witaminę C, te z owoców mango i brzoskwiń są obfitym źródłem beta karotenu, soki jabłkowe i z winogron dostarczają dużo polifenoli, które są jednymi z najlepszych przeciwutleniaczy, chronią przed skutkami radiacji, działają ochronnie wobec układu krążenia, zaś soki bananowe i ananasowe zawierają dużo magnezu.
Liczne doświadczenia i obserwacje wskazują, że spożywanie owoców i soków owocowych jest czynnikiem zmniejszającym ryzyko zachorowania na cukrzycę. Dzięki niskiemu indeksowi glikemicznemu fruktozy (23 w stosunku do indeksu glukozy — 100), po spożyciu zawierających ją owoców poziom glukozy we krwi podnosi się w sposób umiarkowany i rozłożony w czasie. Dla porównania konsumpcja słodyczy bądź węglowodanów oczyszczonych powoduje znacznie większy wzrost poziomu cukru we krwi (indeks glikemiczny białego pieczywa — 90, ziemniaków — 85, frytek i chipsów – 95). Przypomnijmy, że w odpowiedzi na ten znaczny wzrost stężenia glukozy we krwi trzustka wytwarza dużą ilość insuliny, która usuwa nadmiar glukozy z krwiobiegu transportując ją do komórek, gdzie zostanie zamieniona w tłuszcz. Efektem ubocznym odżywiania się produktami spożywczymi o wysokim indeksie glikemicznym może być, ze wzglądu na obciążenie trzustki, jakie taka dieta pociąga za sobą, cukrzyca. Wobec powyższych faktów należy wyraźnie powiedzieć, że owoce są idealnym źródłem cukrów dla organizmu; pomagają utrzymać ich odpowiednie stężenie przez dłuższy czas, zaspokajają łaknienie na „coś słodkiego”, nie tuczą i nie wywołują jeszcze większego zapotrzebowania na słodycze i czyste węglowodany, tak jak inne źródła cukrów i w efekcie są „przyjazne” dla trzustki.
Wypijmy na zdrowie – szklankę soku owocowego, oczywiście!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze