Bluzy męskie, czyli sportowa elegancja w młodzieżowym stylu
REDAKCJA • dawno temuBluza to nieodłączny element każdej szafy, zarówno męskiej, jak i damskiej, a także młodzieżowej. Jest to strój bardzo uniwersalny, który można założyć praktycznie do wszystkiego. Poniżej podpowiadamy, jak nosić bluzy, by dobrze w nich wyglądać, do jakich okazji pasują, jakie rodzaje bluz można kupić i w końcu jakie bluzy będą modne w nadchodzącym sezonie jesienno-zimowym.
Bluzy męskie markowe i niemarkowe to jeden z podstawowych elementów męskiej garderoby. Każdy mężczyzna i chłopak ma w swojej szafie nie jedną, lecz kilka ulubionych fajnych bluz. Bluzy są wygodne i niezwykle praktyczne, ale sprawdzają się nie tylko w dresowych stylizacjach. Świetnie pasują także na co dzień. Właściwie można je założyć na niezliczone okazje, z wyjątkiem tych typowo formalnych.
Ogromna ilość modeli pozwala na wybór bluzy, która spełnia każde oczekiwania. A są wśród nich bluzy z kapturem i bez kaptura, rozpinane i wciągane przez głowę, ze stójką, z golfem, długie i krótsze, oversize, rozpinane tylko do połowy, na skośny zamek, wzorzyste i bez wzoru, lekkie i ocieplone, letnie i zimowe, typowo dresowe i bardziej casualowe itd. Choć wybór modeli jest tak duży, to i tak wydaje się, że nadal królują bluzy z kapturem, zarówno rozpinane, jak i nierozpinane (tzw. hoodie). A ponieważ bluza ma nie tylko tworzyć stylizację, ale także chronić przed zimnem, to kaptur jest nie tylko jej ozdobą, ale także zapasową czapką. Bluzy można także kupić w wielu różnych kolorach, od klasycznych (szarość, czerń, grafit), przez stonowane (zieleń, beż, fiolet) i pastelowe, po żywsze (czerwień, żółć, pomarańcz).
Jakiś czas temu bluzy kojarzyły się wyłącznie z bluzami młodzieżowymi i modą typowo dla młodzieży. Aktualnie i już resztą od jakiegoś czasu bluzy noszą wszyscy, mężczyźni i kobiety, dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy. Bluza nie zna żadnych ograniczeń wiekowych. Co ważne, bluza dziś kojarzy się nie tylko z bluzą dresową, ale może być częścią prawie każdej stylizacji. Oczywiście bluzy nosi się do uprawiania sportu i turystyki, ale przede wszystkim zakłada się je na co dzień. Śmiało można powiedzieć, że przynajmniej bluzy męskie powoli wypierają swetry.
Pochodzenie bluzy nie jest wcale takie oczywiste. Choć większości kojarzy się ona ze sportem i modą młodzieżową, to jednak wywodzi się z odzieży robotników. Zatem kiedyś nosili je tylko robotnicy, a dziś nosi je cały świat. Tak właśnie zmienia się moda.
Bluzy zazwyczaj są uszyte z bawełny albo mieszanek, w których bawełna stanowi co najmniej 80%. Bluzy bawełniane są wygodne w noszeniu i miłe w dotyku. Oczywiście można także kupić bluzy uszyte ze sztucznych materiałów, np. bluzy polarowe czy bluzy tzw. funkcyjne. Te ostatnie nie są przyjemne w noszeniu, ale za to szybko schną, co ma duże znaczenie podczas uprawiania sportu i turystyki. Z kolei te polarowe, świetnie sprawdzają się podczas górskich wędrówek i zimą. Najprzyjemniej jednak nosi się bluzy bawełniane.
Bluza jest dobra na prawie każdą okazję
Bluza to bardzo uniwersalne ubranie. Dziś praktycznie zastąpiła sweter, przynajmniej w modzie męskiej. Swetry są noszone przez panów coraz rzadziej. Bluzę można dopasować do każdego wieku i okazji. Wystarczy wybrać odpowiedni fason i wzór. Można je nosić nie tylko na co dzień, ale także do półformalnych stylizacji. Oczywiście zupełnie nie będą pasowały na typowo formalne okazje, kiedy wymagana jest elegancja. Pasują jednak na pewno do tzw. sportowej elegancji, lansowanej zwłaszcza we włoskiej modzie męskiej.
Wielu panów chodzi w bluzach także do pracy, oczywiście pod warunkiem, że nie obowiązuje ich dress code jak np. w banku. Jeśli nie muszą chodzić w garniturze, to wybierają spodnie i fajną bluzę. Do pracy na pewno warto założyć stylową bluzę z kołnierzem albo z golfem czy półgolfem. Takie modele bardzo dobrze leżą i podkreślają męską stylizację. Tego rodzaju bluzy pasują do jeansów i wąskich spodni oraz casualowych butów. Takie połączenie daje swobodny styl, może trochę nonszalancki, ale jednocześnie sportowo elegancki. Z kolei modne ostatnio oversizowe bluzy świetnie pasują do wąskich spodni. Dobrze wyglądają także bluzy męskie ze ściągaczami na dole i przy rękawach. Podkreślają charakter stylizacji. Fajną opcją do pracy jest także długa prosta bluza bez kaptura, która jednak dobrze prezentuje się raczej na szczupłych mężczyznach.
Z kolei bluzy z asymetrycznie wszytymi ekspresami i widocznymi ozdobnymi szwami świetnie sprawdzą się podczas wieczornych wyjść czy różnego rodzaju imprez. Takie bluzy pasują do wąskich spodni i wysokich butów. Oczywiście podczas wieczornego wyjścia ze znajomymi można także zaszaleć z kolorem bluzy i nadrukiem. W tym przypadku nie ma żadnych ograniczeń i warto postawić na oryginalność i luz.
Dla mężczyzn, którzy stawiają jednak na klasykę polecane są bluzy bez kaptura przypominające cienkie sweterki. Można do nich założyć nawet sportową marynarkę oraz materiałowe spodnie i eleganckie buty. Taki zestaw stworzy ciekawy look, ale przy tym wygodny.
Bluz absolutnie nie można zakładać na formalne wyjścia jak np. śluby, wesela, oficjalne przyjęcia, szczególne okazje, formalne spotkania itp. W takich sytuacjach bluza jednak nie przystoi, choć jest bardzo uniwersalnym strojem.
Jak nosić bluzy męskie, by dobrze wyglądać?
Bluza, tak jak inne elementy garderoby musi być dobrze dopasowana do konkretnej sylwetki. Tylko prawidłowe dopasowanie odzieży powoduje, że osoba o danej figurze wygląda w czymś dobrze. W związku z tym nie każdy model bluzy będzie pasował do każdego mężczyzny. Na pewno co innego pasuje do szczupłych panów, a co innego do panów przy kości. Dobra wiadomość jest jednak taka, że każdy mężczyzna bez względu na typ sylwetki może znaleźć bluzę odpowiednią dla siebie.
Dla szczupłych panów polecane są bluzy męskie z dużymi nadrukami umiejscowionymi w górnej części i rozszerzającymi się w kierunku ramion. Taki nadruk powoduje, że pan ubrany w taką bluzę wydaje się być szerszy w barkach.
Panowie o słuszniejszych rozmiarach powinni wybierać rozpinane bluzy o wydłużonym kroju, czyli tzw. bluzy tunikowe. Jeśli chodzi o kolory, to lepiej wybierać te ciemniejsze i stonowane i bez wzorów. Dzięki temu sylwetka wyda się szczuplejsza.
Bluzą można maskować także pewne niedoskonałości, takie jak np. brzuszek. W tym przypadku sprawdzą się bluzy oversizowe. Z tym, że oczywiście nie można przesadzić. Zbyt luźne i długie bluzy będą wyglądały jak worki. A nie chodzi przecież o to, by wyglądać jak raper.
Panowie o przeciętnych sylwetkach mogą wybierać i przebierać w modelach bluz. Dla nich każdy fason będzie dobry.
Rodzaje bluz męskich
Bluzy z kapturem, czyli tzw. hoodies są najpopularniejsze i to zarówno te rozpinane, jak i wsuwane przez głowę. Bluzy tego typu to świetny dodatek do sportowych spodni i sneakersów. Ale można je też nosić do jeansów i chinosów i niekoniecznie sportowych butów. Właściwie można je także nosić pod sportową marynarką w chłodniejsze dni.
Bluzy bez kaptura są wygodne w noszeniu, gdyż idealnie układają się pod kurtką i płaszczem. Kaptur często przeszkadza zwłaszcza pod płaszczem i kurtką z kapturem. Można je z powodzeniem założyć do sportowej marynarki zamiast swetra.
Bluzy rozpinane są z kolei bardzo wygodne, gdyż można je szybko zdjąć i z powrotem założyć. Zazwyczaj są zapinane na zamek, ale bywają także takie na napy albo guziki. Taki fason mają klasyczne bluzy dresowe. Bluzy rozpinane z kapturem są najchętniej noszone przez panów na cały świecie.
Bluzy nierozpinane wyglądem przypominają swetry, zwłaszcza te bez kaptura. Można je założyć pod marynarkę zamiast golfu albo lekkiego swetra.
Alternatywą dla bluz rozpinanych i nierozpinanych są bluzy rozpinane do połowy, np. ze skośnym zamkiem. W takiej bluzie można wyglądać naprawdę oryginalnie i nowocześnie.
Ostatnio pojawiły się także bluzy inspirowane stylem wojskowym. Takie bluzy są oczywiście w kolorze moro, ale niekoniecznie całe. Do nich pasują oczywiście bojówki i spodnie chino oraz wysokie buty, zwłaszcza te na grubej podeszwie.
Bluzy ze stójką/ z golfem są propozycją dla panów ceniących klasykę. Idealnie pasują pod marynarkę zamiast koszuli albo swetra. Modele z golfem nadadzą stylizacji nieco nonszalancji, a ze stójką elegancji.
Długie bluzy są idealne dla tęższych mężczyzn, gdyż wydłużają sylwetkę. Sprawdzą się także w zimniejsze dni, chroniąc przed zimnem. Jesienią mogą zastąpić lekki płaszcz.
Bluzy wzorzyste są idealne na niezobowiązujące wyjścia i imprezy, natomiast te bez wzoru są bardziej stonowane i nadają się na wiele okazji, w tym do pracy.
Jakie bluzy męskie są modne w tym sezonie?
W nadchodzącym sezonie jesienno-zimowym bluzy będą modne jak zawsze. Nic się w tej kwestii nie zmienia. Jednak jakie bluzy męskie będzie się nosić? Na pewno hitem sezonu będą bluzy czerwone. Ten trend pojawia się także w modzie damskiej. Czerwona bluza każdemu doda pewności siebie i animuszu, gdyż czerwień to kolor wszak bardzo energetyczny. I dobrze, bo jesienią i zimą trzeba jakoś dodawać sobie energii podczas codziennej szarówki.
Modne będą także bluzy z nadrukami, ale nie każdymi, lecz fotograficznymi i oczywiście niezwykle kolorowymi.
Na pewno panowie będą nosić także nieśmiertelne bluzy z kapturem. Ale modniejsze będą te w wersji nierozpinanej z napisami, zwłaszcza znanych marek.
Modne będą także bluzy dla par, czyli dwie bluzy, jedna w wersji dla niej, a druga dla niego. Bluzy będą w tym samym kolorze i z pasującymi do siebie napisami albo grafikami, np. Mrs i Mr, Sól i Pieprz, Żona i Mąż itd.
Bluzy z kolorowymi napisami będą modne jak zawsze. W tej kwestii nic się nie zmienia. Modne będą też wzory takie jak: paski, krata, grochy oraz nadruki z logo znanych marek (np. Coca-Cola, Pepsi) czy Myszką Miki i Kaczorem Donaldem. Hitem będzie znowu logomania, czyli kupowanie ubrań z logo znanych i lubianych marek. Dzięki temu za pośrednictwem bluzy będzie można wyrazić swoja sympatię do konkretnej marki czy produktu.
Od dłuższego już czasu hitem jest także szara bluza i póki co to się nie zmieni. Najmodniejsze kolory bluz męskich to tradycyjnie szarość i grafit. Bluza w tym kolorze jest niezmiennie modna i to bez względu na fason. Jest też bardzo uniwersalna, gdyż pasuje praktycznie do wszystkiego. Oczywiście szara bluza nie musi być gładka, może mieć napisy czy wzory. Najważniejsze, że jest szara. A w przypadku bluz szary to nowy czarny. Szare bluzy wypuszczają nawet znane marki, takie jak Calvin Klein. Warto mieć w swojej szafie markową szarą bluzę, której nie powstydziłby się żaden szanujący się fashionista.
Ogromny wybór różnych modeli fajnych i markowych bluz męskich można znaleźć w sklepie Denley: https://www.denley.pl/pol_m_Odziez-meska_Bluzy-meskie-303.html. Można tu kupić bluzy w różnych kolorach i fasonach.
A jeśli nie bluza, to co?
Co może zastąpić bluzę? Wydawać by się mogło, że nic, ale jednak może znajdą się jakieś alternatywy dla tych niezwykle powszechnych ubrań. Na pewno zimą zamiast bluzy można nosić sweter, zamiast nierozpinanej sweter wciągany przez głowę, a zamiast rozpinanej kardigan. Swetry, tak samo jak bluzy, mogą być grube i cieńsze, tzw. sweterki. Poza tym warto wiedzieć, że sweter nie musi być koniecznie wykonany z gryzącej wełny, ale może być też bawełniany – tak samo jak większość bluz.
Innym pomysłem jest sportowa marynarka, która znacząco różni się od tej eleganckiej od garnituru. Zazwyczaj tego typu marynarki są uszyte z bawełny z domieszkami, np. wełny. Oczywistym jest, że w marynarce wygląda się szykowniej niż w bluzie. Ale, ale… można przecież założyć wymieniony wyżej sweter, a także bluzę pod taką sportową marynarkę i wtedy nie trzeba rezygnować ani z bluzy, ani swetra.
Najważniejsze jest to, żeby pamiętać, że modą należy się bawić i niekoniecznie trzymać sztywnych reguł i konwenansów. Warto czasem poeksperymentować z modą i zobaczyć co z tego wyjdzie.
Źródło: Materiały reklamowe
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze