Wyspa kuchenna – sposób na funkcjonalną i modną przestrzeń. Przewodnik po nowoczesnej kuchni
JOANNA KOBYLAŃSKA • dawno temu • 2 komentarzeW nowoczesnej architekturze wnętrz coraz częściej można natrafić na wyspę kuchenną. To świetne rozwiązanie w przypadku dużej kuchni, aby w pełni zagospodarować przestrzeń, którą mamy do dyspozycji. Wyspa kuchenna pozwala na duży wybór projektów, dzięki czemu można samemu zadecydować o najlepszym wariancie organizacji przestrzeni. Wyznacza granicę pomiędzy innymi otwartymi pomieszczeniami.
Przede wszystkim wyspa kuchenna to praktyczny blat usytuowany poza rzędem mebli kuchennych. Dobrze zaprojektowana oraz rozbudowana, doskonale spełni rolę całej kuchni. Jeśli posiadasz dużą, przestronną i jasną kuchnię, ale nie masz pomysłu na konkretny projekt, to wyspa kuchenna może cię przekonać do nowoczesnej oraz funkcjonalnej formy.
Jaki projekt wyspy kuchennej?
Klasyczny układ kuchni, kiedy sprzęty i meble kuchenne ustawione są pod ścianą, powoli zaczyna przechodzić do przeszłości. Obecnie projektuje się kuchnie w taki sposób, aby choć jedna część zabudowy była odsunięta od brzegu ścian i ustawiona pośrodku kuchni. W związku z tym wyspa kuchenna idealnie pasuje do tego typu wnętrza. To nic innego jak wolno stojący blat, czyli stanowisko pracy bez zabudowy ściennej. Na wyspie kuchennej można urządzić np. barek czy stolik śniadaniowy – możliwości jest naprawdę mnóstwo, a wszystko zależy od twoich potrzeb. Jednak zaprojektowanie i urządzenie wyspy kuchennej jest niezwykle wymagające. Zobacz, co powinnaś wiedzieć nim zdecydujesz się na otwartą przestrzeń kuchenną.
Wyspa kuchenna jako pełnowartościowa kuchnia
Według najnowszych trendów coraz częściej wyspa kuchenna zajmuje miejsce centralne jako pełnowymiarowa kuchnia. Jednak zamiast tradycyjnej zabudowy, na środku projektowanej kuchni umieszcza się wielofunkcyjny mebel. Chętniej wybierane są materiały takie jak: kamień, szkło, skała granitowa, idealnie pasujące jako zamiennik klasycznych frontów w szafkach kuchennych. W przypadku nieco mniejszych przestrzeni, można połączyć wyspę kuchenną z jadalnią, z tą różnicą, że do stołu można dopasować elementy podwyższone.
Wyspa kuchenna z okapem
Okap jest bardzo ważnym sprzętem w każdej kuchni, natomiast w przypadku wyspy kuchennej, dodatkowo pełni funkcję estetycznego dodatku. Można wybrać zarówno spośród okapów zabudowanych, ale także w wersjach wolno stojących. Zazwyczaj wyspa kuchenna posiada okap montowany w suficie, a w związku z tym konieczne jest dodatkowe oświetlenie. Pamiętaj o tym, aby dobierając lampy miały one intensywne światło, skupiające się na wyspie kuchennej.
Wyspa kuchenna i jej wymiary
Choć sama wyspa kuchenna nie musi być nadto duża, to wokół niej musi być wystarczająco dużo miejsca. Minimalna odległość wyspy od szafek albo ścian musi wynosić minimum 90 cm, jednak znacznie lepiej i piękniej wypadnie większa przestrzeń. W przypadku zamkniętej kuchni, jej powierzchnia nie można być mniejsza niż 20m2. Oczywiście, znaczniej ciekawej będzie wyglądała wyspa kuchenna, gdy do dyspozycji mamy znacznie większy i obszerniejszy metraż. Gdy kuchnia jest otwarta, więcej uwagi należy poświęcić kształtowi wyspy kuchennej: otwartej wzdłuż dłuższego boku.
Niezwykłe zalety wyspy kuchennej
Wyspa kuchenna jest najlepszym rozwiązaniem u osób, które często gotują i przyjmują gości. Taki modny oraz funkcjonalny element aranżacji kuchni potrzebuje znacznej przestrzeni, co może być niestety dużą wadą. Z kolei patrząc na zalety wyspy kuchennej warto wspomnieć o: niesamowitym efekcie wizualnym, dodatkowym miejscu na szafki i blat, skróceniu dystansu pomiędzy urządzeniami AGD, optycznym oddzieleniu przestrzeni kuchennej od reszty pomieszczeń.
Ten artykuł ma 2 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze