Jak dobrać podkład do cery?
STYLISTKA MAŁGORZATA SOŁEK • dawno temuWybierając podkład, warto się kierować pewnymi podstawowymi zasadami. Podkład powinien oczywiście być dopasowany do odcienia naszej skóry i zawartości portfela. Równie ważne jest jednak wybranie kosmetyku odpowiadającego potrzebom naszej skóry. Do wyboru mamy podkłady w płynie, kremie, musie, kompakcie, sztyfcie lub kremy tonujące. Dobranie odpowiedniej konsystencji i właściwości podkładu wyeliminuje nam problem tzw. efektu maski, nierównomiernego rozprowadzania czy rolowania się kosmetyku na skórze. Najlepszy podkład to taki, który po nałożeniu sprawia wrażenie jakby go wcale nie było, a twoja skóra wygląda świeżo i promiennie.
Podkład do cery suchej
Skórę suchą możemy dziedziczyć po rodzicach, możemy też same jej zaszkodzić, stosując zbyt agresywną pielęgnację lub w ogóle nie stosując kremu nawilżającego. Niestety każdy rodzaj skóry z wiekiem dąży do skóry suchej, która jest domeną kobiet dojrzałych. Ten rodzaj skóry jest mało elastyczny i w związku z tym szybciej się starzeje. Po umyciu i pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych jest ściągnięta i może miejscami pękać. Dlatego właśnie podkład dla tego typu cery musi być nawilżający. Dobrze, żeby zawierał także kompleks przeciwzmarszczkowy i miał właściwości rozświetlające. Sprawdzi się tu podkład w płynie, krem tonujący lub podkład w kremie. Nigdy nie zapominajmy o nałożeniu kremu nawilżającego pod podkład lub nawilżającej bazy.
Podkład do cery normalnej
Cera normalna jest dobrze nawilżona, ani tłusta, ani sucha. Najlepszym kosmetykiem dla tej cery będzie zatem inteligentny podkład, który sam dopasowuje się do koloru i faktury skóry. Odpowiednie są zatem właściwie wszystkie rodzaje podkładów, od kremowych po pudrowe. Uważaj na podkłady bardzo tłuste, bo mogą zatykać pory.
Podkład do cery mieszanej
Cera mieszana łączy w sobie cechy zarówno cery tłustej, jak i suchej. Jest bardzo kłopotliwa zarówno w pielęgnacji, jak i makijażu. Środkowa część twarzy, tzw. strefa T, czyli czoło, nos i broda, ma skłonności do przetłuszczania się, występowania wągrów i rozszerzonych porów. Policzki natomiast bywają przesuszone. Podkład dla takiej cery musi jednocześnie zmatowić środek twarzy oraz nawilżyć boki. Najlepsze będą podkłady lekkie, bardzo płynne, nawilżające i lekko matujące. Aby zmatowić skórę w strefie T bez wysuszania policzków, przed nałożeniem podkładu zastosuj bibułki matujące lub matującą bazę pod podkład.
Podkład do cery tłustej
Cera tłusta objawia się błyszczeniem, obecnością pryszczy i zaskórników. Dla pocieszenia należy dodać, że ten typ pomimo ciężkiej walki z trądzikiem w wieku dojrzewania najpóźniej się starzeje. Warstwa tłuszczu chroni także przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Najlepsze będą dla niej podkłady o pudrowej, lekkiej konsystencji, o właściwościach antybakteryjnych lub beztłuszczowe z formułą oil-free. Dobrze będzie się sprawdzał mus i podkład w kompakcie. Nastolatkom polecam natomiast lekkie antybakteryjne kremy z podkładem. Pod podkład warto stosować matującą bazę, a w ciągu dnia bibułki matujące.
Podkład do cery wrażliwej
Cera wrażliwa jest bardzo delikatna i potrzebuje szczególnej troski. Jest skłonna do zaczerwienienia, łuszczenia się, cienka i wrażliwa na zmiany temperatury. Stosowanie nieodpowiednich produktów może wywoływać silne reakcje alergiczne. Jej potrzebom będą odpowiadać kosmetyki hipoalergiczne, bezzapachowe i z zawartością filtrów UV. W tym przypadku nie powinnaś ryzykować zwykłych drogeryjnych podkładów. Warto sięgnąć po te apteczne. Są droższe, ale na pewno ci nie zaszkodzą. Jeśli twoja skóra poza tym, że wymaga troskliwej pielęgnacji nie posiada widocznych niedoskonałości, możesz zrezygnować z podkładu w ogóle i stosować jedynie transparentny puder, aby lekko zmatowić skórę.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze