×

2

Program adopcji komórek jajowych z gwarancją liczby i jakości zarodków – kiedy, dla kogo i za ile?

Użycie komórek jajowych anonimowej dawczyni do in vitro to jedyna szansa na ciążę dla kobiet, które nie posiadają własnych gamet (np. po leczeniu onkologicznym lub w wyniku przedwczesnego wygaśnięcia czynności jajników) lub mają komórki jajowe niezdolne do zapłodnienia. Program adopcji komórek jajowych jest skierowany również do kobiet, które korzystały już z zapłodnienia pozaustrojowego, ale bez powodzenia. Od niedawna Polki mają możliwość wzięcia udziału w programie objętym gwarancją liczby i jakości zarodków – na czym on polega i kto może się do niego zakwalifikować?

Program adopcji komórek jajowych z gwarancją liczby i jakości zarodków – kiedy, dla kogo i za ile?

In vitro z komórką jajową od dawczyni

W dużym uproszczeniu, procedura in vitro z zastosowaniem gamet od anonimowej dawczyni polega na pobraniu komórek jajowych i zamrożeniu ich w taki sposób, by po ogrzaniu mogły zostać użyte do zapłodnienia pozaustrojowego (nasienie "dostarcza" partner biorczyni). Uzyskane w ramach in vitro zarodki poddawane są obserwacji i ocenie prawidłowości rozwoju, a następnie ten najlepiej rokujący zostaje umieszczony w jamie macicy.

Jakość na wagę złota

Uzyskanie kilku zarodków wysokiej jakości to podstawa do tego, by kobieta zaszła w ciążę. - "Pacjentkom podaje się wyłącznie te zarodki, które dobrze się rozwijają, czyli mają szansę zagnieździć się w macicy i dadzą początek zdrowej ciąży", wyjaśnia lek. med. Tomasz Dworniak, specjalista ginekolog-położnik z kliniki leczenia niepłodności InviMed w Warszawie. "Transfer embrionów, które nie rokują, ponieważ dokonują się w nich nieprawidłowe podziały komórkowe nie ma sensu, ponieważ nawet jeśli dokona się ich implantacja i uda się uzyskać ciążę, to na wczesnym etapie może dojść do jej utraty", dodaje lekarz.

Gwarancja jakości – na co mogą liczyć pacjentki?

Kliniki InviMed jako jedyne w kraju gwarantują swoim pacjentkom, że w trakcie udziału w programie uzyskają przynajmniej trzy zarodki wysokiej jakości. Jak to możliwe? Komórki przekazywane przez młode, zdrowe i anonimowe dawczynie, które są już matkami (mają co najmniej jedno dziecko, a wszystkie posiadane dzieci są w pełni zdrowe) mają wysoki potencjał, a po połączeniu z nasieniem o odpowiedniej jakości (co najmniej 1 mln plemników w 1 ml nasienia) powinno powstać z nich kilka dobrze rokujących, prawidłowo rozwijających się zarodków.

Jeśli z pierwszego otrzymanego zestawu dwunastu komórek jajowych od dawczyni nie uda się uzyskać trzech embrionów wysokiej jakości, pacjentka otrzyma dodatkowy zestaw, składający się z ośmiu komórek jajowych – co ważne, bez ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z pobraniem, weryfikacją i ogrzewaniem komórek jajowych oraz procedurami embriologicznymi.

Komórki jajowe wchodzące w skład zestawu dla biorczyni muszą zostać ogrzane. "Jeśli ogrzeje się mniej niż połowa z nich, a więc automatycznie zmniejszy się potencjalna liczba uzyskanych w dalszym etapie zarodków, kolejny zestaw dwunastu gamet kobieta otrzyma bez wnoszenia dodatkowych opłat", tłumaczy dr Tomasz Dworniak z InviMed.

Jak długo trwa okres gwarancji?

Gwarancja dla kobiet korzystających z programu adopcji komórek jajowych przestaje obowiązywać w dwóch sytuacjach: gdy uzyskana zostanie ciąża kliniczna (nawet jeśli liczba lub jakość zarodków jest niższa niż gwarantowana), a także po otrzymaniu łącznie trzech embrionów o wysokiej jakości.

Ile kosztuje udział w programie z gwarancją?

Jeśli zostałaś zakwalifikowana do programu adopcji komórek jajowych od dawczyni i chcesz z niego skorzystać, musisz liczyć się z wydatkiem rzędu siedemnastu tysięcy złotych, tyle wynosi bowiem opłata za uczestnictwo w programie. Badania kwalifikacyjne do programu kosztują dodatkowo maksymalnie tysiąc siedemset złotych, a leki – około czterystu złotych.

Siedemnaście tysięcy złotych to niemała suma, ale niezbędna, by pokryć koszty związane z pobraniem komórek jajowych od dawczyni (w tym koszty jej badań kwalifikujących, leki hormonalne do stymulacji jajników, wizyty lekarskie itp.); mrożeniem komórek jajowych, a następnie ich ogrzewaniem; oraz procedurą embriologiczną obejmującą m.in. zapłodnienie in vitro z wykorzystaniem techniki ICSI. Opłata pokrywa także wizyty monitorujące, jeden transfer zarodka do jamy macicy oraz zamrożenie pozostałych rokujących embrionów i przechowywanie ich przez rok.

Z in vitro z komórką jajową dawczyni mogą skorzystać kobiety do 49. roku życia. Średnia skuteczność zapłodnienia in vitro w Polsce to 37,3%; w klinikach InviMed to 43%.

źródło: Artykuł sponsorowany
Skomentuj

Komentarze (2)

 • gość 09.03.2017, 11:32
  Lubię takie innowacje. Program taki jak ten może po pierwsze pokazac, że klinika raczej jest skuteczna, a po drugie i tym s... Więcej
  7
  2 | 5
 • kalara123 20.03.2017, 16:12
  Szkoda, że nie wspomnieli, że jest tu mowa o 3 zarodka w 3 dobie. Gdyby to były jeszcze blastocysty to może warto się pokus... Więcej
  3
  2 | 1
Trwa ładowanie...