2

Powrót do zdrowia po udarze możliwy. Wszystko dzięki małej roślinie

Świetna wiadomość dla pacjentów, którzy wracają do zdrowia po udarach i zawałach. Naukowcy z Nanjing University Medical School w Chinach potwierdzili, że wyciąg z ginkgo biloba może pomóc ludzkiemu mózgowi wrócić do sprawności. Wyniki ich badań dają nadzieję.

Powrót do zdrowia po udarze możliwy. Wszystko dzięki małej roślinie

Eksperyment przeprowadzono na 330 pacjentach, którzy w ciągu ostatnich miesięcy przeszli udar lub zawał. Badanie trwało pół roku. W tym czasie połowa pacjentów codziennie przyjmowała kapsułki z wyciągiem z ginkgo biloba, inaczej zwanego też miłorzębem japońskim. To charakterystyczna roślina o podwójnych listkach, która daje nasiona wielkości pestek od wiśni. Każdy z pacjentów otrzymywał równą dawkę ekstraktu, jaką było 450 mg. Druga połowa grupy codziennie przyjmowała tylko zwykłą aspirynę.

Po upływie 12 dni każdy z badanych wykonywał test neuropsychologiczny (Montreal Cognitive Assessment), który miał wykazać jego sprawność umysłową. Następnie test powtarzano kolejno po 30, 90 i 180 dniach.

Według naukowców największe zmiany dało się zauważyć między testami wykonanymi w 12. i 30. dniu terapii. Okazało się również, że grupa przyjmująca ginkgo biloba znacznie lepiej radzi sobie z umiejętnościami kognitywistycznymi, takimi jak rozumowanie logiczne czy mówienie, oraz z motoryką ciała.

Jak to możliwe? Miłorząb, będący jednym z najstarszych drzew żyjących na Ziemi, usprawnia przepływ krwi w organizmie i jednocześnie zawiera aż 60 mg substancji bioaktywnych na gram. To m.in. flawonoidy i biflawony, terpeny, steroidy, hydroksykwasy.

Dla wielu pacjentów badania z Chin mogą stanowić przełom. Powrót do pełni zdrowia po udarze nie zawsze był możliwy, dlatego każdy sposób na jego osiągnięcie wydaje się niezwykle pożądany.

Paulina Brzozowska

Skomentuj

Komentarze (2)

 • Agnieszkaloc 12.01.2018, 12:45
  Polecam w stosowanie profilaktycznie jak i w chorobach cywilizacyjnych branie ekstraktu konopnego CBd + CBDA 6 % regularn... Więcej
  1
  1 | 0
 • Ananas_i_suchar 12.01.2018, 17:32
  Odkryli coś obiecującego , ale nie dostaną pozwolenia wprowadzenia na rynek bo komus to bd nie na reke czyt. koncerny farma... Więcej
  0
  0 | 0
Trwa ładowanie...