×

6

Toksyczne przyjaciółki. Rozpoznaj je i wyeliminuj ze swojego życia

Na swojej życiowej drodze nie zawsze spotykasz miłych i słodkich ludzi, którzy chcą twojego dobra. Czasami u twego boku pojawiają się prawdziwe wampiry energetyczne, chcące pozbawić cię radości z życia. Przedstawimy ci listę sześciu takich toksycznych osób, na które nie powinnaś tracić czasu. Ogranicz kontakty z nimi do minimum.

Toksyczne przyjaciółki. Rozpoznaj je i wyeliminuj ze swojego życia

Plotkara

Zdążycie tylko usiąść na kanapie z filiżankami kawy, a już wiesz, że Kaśki popisowy sernik tak naprawdę jest kupny, a Monika chyba rozwodzi się z mężem, bo nie sypiają w jednym łóżku. I chociaż nie ma nic złego w opowiadaniu sobie zabawnych anegdot z życia innych, to złośliwe obgadywanie i ocenianie ich postępowania jest po prostu nietaktowne. Poza tym możesz mieć pewność, że Plotkara obgaduje także ciebie.

Smutaska

Nawet najbardziej słoneczny dzień w jej wykonaniu staje się prawdziwą tragedią. Jej praca jest niesatysfakcjonująca, związek na pewno zaraz się rozpadnie, a świat to jeden wielki niesprawiedliwy padół łez. Po każdym spotkaniu ze Smutaską masz ochotę leżeć w łóżku i płakać. Po co marnować w ten sposób swoje pokłady energii i zadowolenia z życia?

Toksyczne przyjaciółki. Rozpoznaj je i wyeliminuj ze swojego życia

Obwiniaczka

Odwołałaś kolację z nią, bo w ostatniej chwili twoja opiekunka do dziecka zrezygnowała z pracy? To na pewno nie przypadek! Powinnaś się wstydzić i szczerze przeprosić Obwiniaczkę o spowodowane swoim zachowaniem straty moralne. Przecież jej nigdy nic nie wypada. Daj sobie z nią spokój. Chyba, że lubisz, kiedy ktoś wpędza cię w poczucie winy.

Altruistka

Niech nie zmyli cię jej przydomek. To tylko pozory. Altruistka zawsze zgadza się na organizację waszych spotkań, rezerwację biletów do teatru i pomoc przy dzieciach. Jednak tuż po tym, jak zacznie realizować te obietnice, daje ci do zrozumienia, że ma na swojej głowie zbyt dużo i wciąż musi sama się wszystkim zajmować. Odrzuca wszelkie propozycje pomocy tylko po to, żeby za kilka chwil narzekać na przeciążenie obowiązkami.

Wyzyskiwaczka

To przeciwieństwo Altruistki. Czasami zastanawiasz się, czy przyjaźni się z tobą bo cię lubi, czy dlatego, że możesz uporać się jej problemami. Oczywiście w ramach koleżeńskiego wsparcia i pomocy. Godzisz się na to do pewnego momentu, ale później jej interesowność może doprowadzić cię do szału. Pamiętaj, że w tym przypadku najważniejsza jest stanowczość i asertywność. Masz prawo powiedzieć nie.

Toksyczne przyjaciółki. Rozpoznaj je i wyeliminuj ze swojego życia

Zawsze-lepsza-od-ciebie

Wróciłaś z fantastycznych wakacji i zaczynasz jej o nich opowiadać. Wtedy dowiadujesz się, że to świetnie, że wypoczęłaś, ale jej wyjazd do Tajlandii był po prostu niesamowity. Tym samym daje ci do zrozumienia, że jest lepsza od ciebie. Dostałaś awans i podwyżkę? Ona już od dawna zarabia więcej. Umniejsza każdej twojej zasłudze. Tak naprawdę w niczym nie jest od ciebie lepsza. Po prostu ma mnóstwo kompleksów, które musi sobie rekompensować.

Spotkałaś któryś z tych typów? A może miałaś do czynienia z innym rodzajem toksycznej znajomej? Koniecznie podziel się swoimi spostrzeżeniami w komentarzu!

Paulina Brzozowska

Skomentuj

Komentarze (6)

 • gość 31.05.2017, 10:13
  ja to juz sie poznalam i przerwalam ten koszmar, nieraz to juz sie prawie balam tej przyjazni, jak chciala mnie ukarac , z... Więcej
  15
  13 | 2
 • gość 26.07.2017, 23:29
  Jak wyeliminujesz te przyjaciółki, to potem wyeliminuj siebie, bo pewnie jesteś którymś z tych typów. A co zrobić, kiedy kt... Więcej
  14
  7 | 7
 • Margolka61 15.09.2017, 11:57
  A co jak mam taką koleżankę i szefową w pracy, biurko w biurko?
  2
  2 | 0
 • Marcelka93 20.03.2018, 22:16
  Najbardziej skuteczne diety i plany treningowe w Polsce? TYLKO www.igortreneronline.pl Wejdź teraz i zacznij chudnąć w ocz... Więcej
  0
  0 | 0
 • Georgia11 09.05.2018, 09:54
  Takie koleżanki doprowadziły mnie do depresji i ciągłego poniżenia. Musiałam udać się po pomoc do psychologa. Dopiero gdy t... Więcej
  2
  1 | 1
 • Leli13 03.06.2018, 13:52
  Dzisiaj po przejściu psychoterapii potrafię być asertywna, silna, odporna na wszelkie komentarze pseudo przyjaciółek. Prze... Więcej
  2
  2 | 0
Trwa ładowanie...