1

Ten jeden czynnik może zamienić dziecko w narcyza! Jak tego uniknąć?

Narcyzm nikomu nie kojarzy się pozytywnie i może przysporzyć prawdziwych problemów w życiu. Jak nie dopuścić do tego, żeby nasze dziecko zasiliło szeregi narcyzów? Odpowiadają naukowcy z NAS.

Ten jeden czynnik może zamienić dziecko w narcyza! Jak tego uniknąć?

Żaden rodzic nie lubi przyznawać się, że popełnił błąd wychowawczy. I dopóki błąd ten nie ma zgubnego wpływu na rozwój dziecka, najczęściej przymyka na to oko. Okazuje się jednak, że zachowanie rodziców może spowodować wykształcenie się u ich pociechy osobowości narcystycznej. Jak to możliwe? Z wyjaśnieniami spieszy National Academy of Science of USA.

Czym jest osobowość narcystyczna? To nastawienie cechujące się wyjątkowym egocentryzmem i ignorancją dla potrzeb otoczenia. Narcyz zawsze na pierwszym miejscu stawia siebie. Uważa się za najpiękniejszy i najmądrzejszy wytwór natury, który powinien być podziwiany przez społeczeństwo. Takie nastawienie doprowadza do ogromnych trudności w nawiązywaniu relacji i zakładaniu rodziny. Narcyz po prostu nie potrafi być częścią relacji partnerskiej.

Ten jeden czynnik może zamienić dziecko w narcyza! Jak tego uniknąć?

Skoro wiemy już, co jest skutkiem zaniedbania, dowiedzmy się, jak tego uniknąć i zapobiec rozwojowi narcyzmu u dziecka. Według NAS najgorszą rzeczą, jaką mogą zrobić rodzice, jest przecenianie własnego potomka i przypisywanie mu umiejętności, których tak naprawdę nie posiada. Również traktowanie swojego dziecka w taki sposób, jakby było lepsze od innych, jest prostą drogą do narcyzmu.

Czy w takim razie mamy przestać chwalić dzieci i umniejszać ich osiągnięcia? Absolutnie nie! Ważne jest jednak, żeby podchodzić do umiejętności i wiedzy dziecka w sposób racjonalny. Kiedy widzimy, że nasz maluch świetnie sobie z czymś radzi, jak najbardziej powinniśmy go pochwalić i motywować do rozwoju. Jednak jeśli wiemy, że coś nie jest jego mocną stroną, nie udawajmy, że jest w tym mistrzem.

Tak jak w każdym przypadku, tak i w kwestii pochwał najważniejszy jest umiar. Jeśli się do niego zastosujemy, nie będziemy mieć powodów do obaw w przyszłości.

Skomentuj

Komentarze (1)

  • ewa_dabek88 09.06.2017, 13:52
    Co byście nie napisali na temat chwalenia dziecka i tak mamy zrobią to po swojemu, niestety matki nie widzą świata poza nim... Więcej
    1
    1 | 0
Trwa ładowanie...