4

Odplamiacz dla dzieci i nie tylko

Ręka do góry, komu nigdy nie zdarzyło się zaplamić ubrania! Brak zgłoszeń? Mniejsze lub większe plamy pojawiają się od czasu do czasu na ubraniach zarówno małych jak i dużych. Najczęściej plamimy się podczas jedzenia, które podstępnie atakuje nasze bluzki, koszulki i koszule - niesforna nitka makaronu zanurzona w pomidorowym sosie, pierożek z soczystą truskawką, czerwony barszcz z jajkiem, herbata, kakao, kawa… Drugie w kolejności są plamy z trawy i ziemi. Jak sobie z nimi wszystkimi poradzić?

Odplamiacz dla dzieci i nie tylko

Domowe sposoby na plamy

Usuwanie plam jest tym skuteczniejsze im szybciej się za nie weźmiemy. Ważne jest również, aby nie prasować tkaniny przed ostatecznym rozprawieniem się z plamą – wysoka temperatura w zdecydowanej większości wypadków utrwala zabrudzenia. Należy też pamiętać, by odpowiednio dobrać środek do rodzaju materiału – tak by równocześnie usunąć plamę i nie zniszczyć tkaniny. Istotny jest także umiar – nie należy mieszać różnych chemikaliów ze sobą, a jeżeli chcemy wypróbować innego sposobu na czyszczonej już tkaninie, trzeba ją najpierw dokładnie wysuszyć i wypłukać. Warto również wiedzieć, że w chyba każdym domu są dwa produkty, po które możemy sięgnąć w walce z plamami – to płyn do mycia naczyń i pasta do zębów. Płyn poradzi sobie z większością tłustych plam i można go bezpiecznie zastosować na niemal każdym materiale. Pasta to zębów ma działanie wybielające – można więc ją stosować przede wszystkim na białych i jasnych tkaninach.

Oto przykłady domowych sposobów na usuwanie wybranych plam:

 • Świeże plamy po owocach najlepiej przelać dużą ilością gorącej wody, następnie namoczyć w maślance lub zsiadłym mleku, a potem wyprać. Jeżeli plamy nie zniknęły można potraktować je sokiem z cytryny lub solą, ewentualnie polać zaplamione miejsce wodą utlenioną i wystawić mokry materiał na słońce.
 • Świeże plamy po sokach owocowych usuniemy polewając je gazowaną wodą mineralną i płucząc w letniej wodzie, a plamy starsze i zaschnięte – nacierając szarym mydłem. Białe i jasne tkaniny warto wystawić na działanie promieni słonecznych, które je dodatkowo rozjaśnią.
 • Plamy z buraczków należy jak najszybciej wytrzeć mokrą gąbką, a następnie kilka godzin moczyć w wodzie, najlepiej z dodatkiem detergentu. Wilgotną plamę można również posypać boraksem i polać gorącą wodą.
 • Plamy ze szpinaku usuniemy nacierając tkaninę surowym ziemniakiem.
 • Plamy po trawie nie należy zmywać wodą – najpierw w ruch powinien pójść alkohol, rozcieńczony amoniak lub woda utleniona, które następnie należy spłukać lodowatą wodą.
 • Plamy z słodkich dżemów i marmolady przecieramy szmatką i ciepłą wodą, a następnie płuczemy w detergencie. Innym sposobem jest płukanie zabrudzeń w zimnej wodzie.
 • Tłuste plamy usuwamy w zależności od rodzaju tłuszczu: masło należy zeskrobać, a w pozostałą plamę wetrzeć płyn do mycia naczyń i wyprać, natomiast kleksa z oleju trzeba najpierw namoczyć, a dopiero potem wywabiać za pomocą alkoholu metylowego z dodatkiem octu.
 • Plamy z czekolady dobrze jest wymoczyć w mleku, a następnie wyprać w ciepłej wodzie z mydłem. Na bardziej oporne plamy można również nałożyć mieszankę żółtka i gliceryny.
 • Plamy z kawy i kakao – jeżeli są świeże, wystarczy polać je gorącą wodą i wypłukać w zimnej. Świeżą plamę można również posypać solą lub namoczyć w wodzie z solą (np. obrus z rozległymi zabrudzeniami). Starsze plamy z kakao i kawy usuniemy ciepłą wodą z dodatkiem gliceryny lub amoniaku.

Odplamiacz dla ubranek dzieci

Jeżeli domowe sposoby nie działają lub zwyczajnie nie mamy ochoty lub czasu na eksperymentowanie – możemy sięgnąć po sprawdzony odplamiacz. Ich wybór na rynku jest ogromny, jednak jeśli w grę wchodzi usuwanie plam z ubranek dla maluchów – najlepiej wybrać odplamiacz dla dzieci. To rozwiązanie bezpieczne nie tylko dla delikatnych tkanin, ale przede wszystkim – dla wrażliwej skóry dziecka. Przykładem takiego skutecznego detergentu, który szybko i efektywnie radzi sobie z różnego rodzaju plamami jest odplamiacz marki Lovela. To produkt hipoalergiczny, przebadany dermatologiczny i posiadający pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka. Jest bezpieczny dla skóry niemowląt i małych dzieci, bardzo dobrze wypłukuje się z tkanin i wywabia większość najczęściej występujących plam, m.in. z owoców, warzyw, czekolady, a także z: farb plakatowych, flamastrów, czy kredek. Odplamiacz dla dzieci sprawdzi się również w starciu z całkiem dorosłymi plamami!

Jeżeli zdarzyło nam się zaplamić ubranie – najlepiej jak najszybciej sięgnijmy po sprawdzony odplamiacz lub jeden z domowych sposobów. Dzięki naszej szybkiej reakcji plama zniknie lub zdecydowanie się rozjaśni, stając się prawie niewidoczną. Jeżeli jednak trafiła nam się wyjątkowo trudne do usunięcia zabrudzenie - podejdźmy do niego kreatywnie! Farby lub pisaki do tkanin pozwolą nam przekształcić brzydkiego kleksa w uroczą ozdobę w duchu handmade. Możemy również naszyć lub naprasować na plamę gotową aplikację (do kupienia w pasmanteriach). I po plamie!

źródło: Artykuł sponsorowany
Skomentuj

Komentarze (4)

 • gość 04.10.2016, 10:24
  koleżanka stosuje takze slimcea oraz ma diete. Ogranicza kolacje i slodycze, wiecej na parze i mniej smazonego. Takie prost... Więcej
  0
  0 | 0
 • MamaLiza 04.10.2016, 15:34
  U mnie to z mix fix cao plamy, bo dzieci juz sobie same robią rano przed szkołą, a ja mogę 5 minut dłużej pospać.
  1
  1 | 0
 • gość 05.10.2016, 10:22
  Ja polecam odplamiacz na czarnym mydle .Czyści od plam po jagodach po zieloną trawę marka Briochin z gajanaturals.pl
  1
  0 | 1
 • gość 06.10.2016, 18:25
  Od lat stosują tylko jeden i polecam go każdej mamie która ma mało czasu Http://shortlinks.de/njku
  0
  0 | 0
Trwa ładowanie...