×

78

Modolotniarka

Nie wolno czekać z założonymi rękoma na klienta. On sam nie przyjdzie, dlatego ja pukam do jego drzwi i przynoszę prezenty. Taką filozofię wyznaje Anna Zajdel, kobieta przedsiębiorcza, która wymyśliła własny sposób na sukces.

Modolotniarka

Szybka, szczupła, bardzo wysoka. Z wiedźmowatym błyskiem w oku lustruje klientkę i już wie co trzeba zdjąć, a co założyć na ciało kobiety, by wyglądała zjawiskowo. W końcu moda i stylizacje to pasja Anny Zajdel od najmłodszych lat. Latami zbierała modowe czasopisma i chłonęła z nich każdą fotografię i tekst. To, co wyniosła z tej lektury pomogło jej zaistnieć w hermetycznym światku redaktorek mody i urody. Najpierw tylko pisała o modzie i stylizacjach przygotowywanych przez sztab specjalistów. Kiedy w redakcji posypały się stanowiska przy redukcji zespołu, na pierwszy ogień poszły stylistki, wizażyści i fryzjerzy. Ania z dnia na dzień nie miała z kim pracować. Ponieważ jednak należy do osób, które mają problem z proszeniem o pomoc, postanowiła sama organizować sesje modowe. Zosia Samosia biegała po butikach z torbami wypożyczonych ciuchów, komponowała z nich stylizacje, organizowała sesje, potem pisała o tym tekst. Czasem nawet występowała przed aparatem jako modelka, gdy któraś z dziewczyn nie dojechała do pracy. Chcieć to móc.

Dwanaście lat w pudełku

Robota na wariackich papierach, siedem dni w tygodniu przez dwanaście lat. Mimo, że była zestresowana i ciągle zmęczona, czuła satysfakcję. Uwielbiała to, co robi. Dawała z siebie wszystko. Nagrodą, jaka ją spotkała za to zaangażowanie, były dwie godziny na spakowanie swoich rzeczy redakcyjnych w pudełka kupione za własne pieniądze. Szefowie pożegnali w ten sposób całą redakcję. Z dnia na dzień Ania została bez pracy. Czuła się jak bez tlenu.

Modolotniarka

Całą sytuację odchorowywała przez półtora miesiąca. Prawie nie wychodziła z domu. Przewartościowała swoje życie, pojechała na miesiąc w odległe miejsce do ludzi, którzy tak jak ona musieli wyłączyć się na chwilę z realu. Przepracowała tam mobbing, którego była ofiarą i inne mroczne strony dotychczasowego życia. Wróciła z nowymi pomysłami ale i strachem przed nowym.

- Stojąc na balkonie z moim partnerem mówiłam mu o swoich planach. Ze założę mobilny sklep z ciuchami i będę jeździć do kobiet, które - tak jak ja kiedyś - są na tyle zapracowane, że nie mają już sił wyjść z domu do centrum handlowego, by kupić sukienkę - opowiada Ania. - Szukaliśmy chwytliwej nazwy do takiej działalności. Że latam z tymi walizkami pełnymi mody i doradzam jak się ubierać. Że to taka lotna moda, bez zadęcia. Wtedy Rafał krzyknął „Lotnia!”. A ja dodałam: - „Modolotnia”! I tak zostało. Jestem modolotniarką.

Modolotniarka

Fruwanie z walizami

Teraz Ania ma szereg klientek, które zapraszają ją do siebie. Przy kawie i pralinkach robią najpierw detoks szafy. Wyrzucają wszystko na środek i segregują na rzeczy jeszcze dobre i na ciuchy totalnie do wyrzucenia. Przymierzają ubrania, które Ania przywozi w kilku walizkach swoim samochodem. Ponieważ Ania jest stylistką, robi klientce analizę kolorystyczną, czyli uczy, jakie kolory dobierać do karnacji. W jakich odkrywa się atuty urody, a jakie powodują, że gaśnie błysk w oku. Zna się również na rodzajach sylwetek i wie jakie fasony są dobre dla pań z większymi biodrami lub krótką szyją.

- W tej pracy zdziwiło mnie to, jak kobiety w siebie nie wierzą. Mając przepiękne nogi, skupiają się na za małym biuście lub za dużym brzuchu – mówi Ania. - Zupełnie nie widzą swoich mocnych stron, dlatego podkreślam im ich atuty kilkakrotnie podczas wizyty. To nie jest czcze gadanie. One naprawdę wyglądają świetnie, ale nie wierzą w siebie.

Modolotniarka

Czterdziestoletnia Ania nic nie robi sobie z upływających lat. Szczupła i wysoka jak modelka zadziera z zadowoleniem głowę do słońca. Czasem nawet jej osiemnastoletnia córka strofuje ją za zbyt swobodne wypowiedzi lub zachowanie.

- Nadal mam w sobie nastolatkę i nie chcę jej stracić. Dzięki temu mam siłę się śmiać i biegać z walizkami przez cały dzień – mówi.

Choć zmieniła pracę na jeszcze bardziej wymagającą niż praca redaktorki mody, nie żałuje. Jest niezależna od „widzimisię” szefów i reklamodawców. Wciąż szuka dla siebie nowych klientów, ale najbardziej sprawdza się poczta pantoflowa. Panie polecają ją swoim przyjaciółkom i sąsiadkom. Zdarza się czasem, że trzymają jej usługi w tajemnicy. Wolą same wyglądać pięknie na tle źle ubranych koleżanek. Ale Ania traktuje to jako komplement. Jest ich skarbem.

Zdjęcia: Joanna Budzicka

Dora Rosłońska

Dziennikarka (Życie Warszawy) i scenarzystka (program „Kultura od Kuchni” dla TVP1), właścicielka firmy Eventualnie, która pomaga kobietom uwierzyć w siebie poprzez metamorfozy, konsultacje stylistyczne, kobiece warsztaty, również psychologiczne.

Skomentuj

Komentarze (78)

 • gość 30.05.2015, 13:21
  Zobacz koniecznie! Ilona Różalska ostrzega: wkrótce zagłada atomowa USA i Londynu! ((((youtube.com/watch?v=WjighsDPiIU)))... Więcej
  2
  0 | 2
 • automaniak 30.05.2015, 13:47
  Odkrycie ameryki jednym słowem.Szmat jest wszędzie na maega tony ,aż rzygać się chce.
  10
  5 | 5
 • gość 31.05.2015, 12:14
  po co komu takie usługi, jak można coś zamówić na necie albo nawet kupić w każdym pierwszym lepszym sklepie?
  9
  3 | 6
 • goÃÃ 02.06.2015, 21:36
  http://genericzofran.se/#2031 zofran price,
  1
  0 | 1
 • Li Odo 04.06.2015, 22:06
  A ja Anię POLECAM - fantastyczna osoba, która wie jak pomóc dziewczynom !! Czasami warto przyjrzeć się swojej szafie oczami... Więcej
  5
  3 | 2
 • ffxiv gil 16.06.2015, 11:08
  I thought I should give it a shot! [url=http://umangthefest.prayasastep.org/ffxiv4gil/making-ffxiv-gil-by-using-alchemy/]ff... Więcej
  1
  0 | 1
 • kobieta 19.07.2015, 17:48
  zgadza się. w pierwszym lepszym sklepie możesz kupić wszystko, co chcesz. tylko czy zawsze wyglądasz w tym dobrze? czy nie ... Więcej
  2
  2 | 0
 • gość 19.07.2015, 18:07
  a ja dzięki stylistce odnalazłam swój styl, taki który nie kłóci się z moim wnętrzem. i jestem jej za to wdzięczna. wiem te... Więcej
  2
  2 | 0
 • Bradley 27.10.2015, 03:49
  IintFP http://www.FyLitCl7Pf7kjQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
  0
  0 | 0
 • Everette 13.11.2015, 05:21
  I'd like to take the job buy motilium online Gains came in the heaviest Shanghai volume since July 11.Data released a... Więcej
  0
  0 | 0
Trwa ładowanie...