×

25

Kiedy myślisz „naukowiec”, myślisz „mężczyzna”!

Mimo apeli o poprawność polityczną, naszymi relacjami z ludźmi wciąż rządzą stereotypy. Chociaż jesteśmy za równouprawnieniem, wciąż śmiejemy się z dowcipów o blondynkach i mamy wyrobione opinie np. o pracowitości Greków i trzeźwości Rosjan. A jak sprawiedliwe są to wnioski, świadczą badania naukowe przeprowadzone przez Davida Millera – naukowca zajmującego się stereotypami dotyczącymi płci, zawodów i cech narodowych.

Kiedy myślisz „naukowiec”, myślisz „mężczyzna”!

Miller razem ze swoimi współpracownikami zbadał m. in. jaka płeć kojarzy nam się ze słowem „naukowiec”. Okazało się, że mimo znaczącej obecności kobiet w świecie nauki, naukowiec to dla nas przede wszystkim mężczyzna. Miller w artykule opublikowanym na portalu www.iflscience.com pisze:

Dzieci już od najmłodszych lat uczą się kojarzyć naukę z mężczyznami. Ponad 40 lat temu, mniej niż 1% amerykańskich i kanadyjskich dzieci, poproszonych o narysowanie postaci naukowca, narysował kobietę. Moje najnowsze badania, opublikowane w „Journal of Educational Psychology”, pokazują, że stereotypy płci wciąż utrzymują się na całym świecie.

Miller zbadał opinię aż 350 tysięcy ludzi z 66 krajów, w tym z Norwegii i Szwecji. Co ciekawe nawet w krajach skandynawskich, deklarujących swoją poprawność polityczną i walkę o równouprawnienie, stereotypy dotyczące płci i relacji damsko-męskich zaznaczyły się bardzo wyraźnie.

Kiedy myślisz „naukowiec”, myślisz „mężczyzna”!

Autorów badań zaskoczyły wyniki dotyczące Holendrów. Z analiz wynikło, że mają oni najsilniejsze krzywdzące opinie na temat roli naukowców. I tak aż 89% holenderskich respondentów związało naukę z mężczyznami, a tylko 11% z kobietami. Cóż, są to dane niepokojące, bo - jak wskazują naukowcy – stereotypy płciowe wciąż są źródłem problemów z zatrudnianiem kobiet na uniwersytetach, uzyskiwaniem przez nie tytułów naukowych oraz odpowiednich zarobków. Na szczęście jednak w krajach, w których większy odsetek kobiet pracuje na stanowiskach naukowych, stereotypy dotyczące płci były znacznie słabsze.

Jak w badaniach wypada Polska? Poniższy wykres mówi sam za siebie. Na linii poziomej mamy procentowy udział kobiet zajmujących się naukami ścisłymi, a na linii pionowej wskaźnik „siły” stereotypów dotyczących kobiet-naukowców.

Kiedy myślisz „naukowiec”, myślisz „mężczyzna”!

Polska jest mniej więcej pośrodku zestawienia. Interesująca jest na tym wykresie pozycja Iranu, która pokazuje, że większy procentowy udział kobiet, zajmujących się np. fizyką czy matematyką, skutkuje mniejszym odsetkiem osób kierujących się stereotypami.

Co więc sugeruje Miller? Przede wszystkim radzi, by postawić na edukację dzieci i młodzieży, już od najmłodszych lat wskazując uczniom możliwość wybrania różnych wariantów kariery zawodowej. A według mnie warto dziś eksponować rolę kobiet, zajmujących się nie tylko nauką, ale i polityką i życiem społecznym. Skoro dość mamy zacietrzewionych mężczyzn-polityków, może warto eksponować inteligentne kobiety, które oprócz tego, że są energiczne i kreatywne, to mają większe umiejętności nawiązywania porozumienia. A tego w naszej polityce wciąż brakuje.

Źródło zdjęć: iflscience.com

Dominik Sołowiej

Znawca i wielbiciel nowoczesnych technologii. Pisze o kulturze i sprawach społecznych, od lat namiętnie krytykując dobrą i złą literaturę. Miłośnik skandynawskiego kryminału, amerykańskiej science-fiction i polskiego reportażu. Autor ponad stu artykułów popularnonaukowych, wywiadów i analiz literackich. Na co dzień dziennikarz telewizyjny i trener rozwoju osobistego. Jak przystało na rasowego humanistę, trenuje boks. Uwielbia aromatyczną kawę i - od czasu do czasu - mocnego papierosa. W wolnych chwilach słucha Nicka Cave'a. A z malarzy ceni Velázqueza za dowcip!

Skomentuj

Komentarze (25)

 • Prawda w oczy kole 09.07.2015, 14:26
  To tak samo jak jak postrzega się stereotypowo mężczyznę bezrobotnego, niewysportowanego, nieumiejącego się bić, albo mówi ... Więcej
  28
  13 | 15
 • gość 09.07.2015, 15:33
  Nie wciskajcie mi rzeczy, których nie myślę - wyniki wynikami, ale taki tytuł artykułu to zwykłe chamstwo
  5
  1 | 4
 • gość 09.07.2015, 15:40
  Glupota ta Curie Skolodowska Maria??? Ona tez byla uwazano za Naukowca. Wiele podrozniczek botanikow geografow bylo kobieys... Więcej
  9
  7 | 2
 • gość 09.07.2015, 15:54
  A narysowanie napastników jako mężczyzn, to już w ogóle krzywda. Jest równouprawnienie i kobiety też mogą napadać!
  9
  4 | 5
 • gość 09.07.2015, 16:50
  Równouprawnienie będzie jak mężczyźni zaczną rodzić dzieci :) Prawda jest taka, że facet jest bardziej agresywny od kobiety... Więcej
  14
  9 | 5
 • megilla2 09.07.2015, 17:45
  niestety po czesci stereotypy sa uzasadnione. Wiecej kobiet ma tytul doktora, ale juz przy wyzszych stanowiskach tendencja ... Więcej
  19
  14 | 5
 • X 09.07.2015, 20:28
  ... a kiedy mówisz 'k*rwa' myślisz 'kobieta'. No sorry. Sr@m na feminazizm i ich wszechobecne lobby. Ch... Więcej
  22
  8 | 14
 • brokeninside87 09.07.2015, 20:49
  ja nie jestem za równouprawnieniem (komuna piertolona, dzięki temu media egzystują), ani za równością polityczną:O zakłaman... Więcej
  10
  3 | 7
 • Narodowy Kapitalista 13.07.2015, 23:06
  Cała ta "równość" to śmiech na sali i wypaczenie umysłu. W naturze nigdzie nie ma równości! za to świat zbudowany... Więcej
  8
  4 | 4
 • goÅÄ 14.07.2015, 00:34
  http://valtrex.science/#4547 purchase valtrex,
  2
  1 | 1
Trwa ładowanie...