16

Jak usunąć uporczywe plamy z naszych ubrań? Domowe sposoby

Jak poradzić sobie z plamami z atramentu, rdzy, trawy czy kosmetyków? Co zrobić, by poplamiona tłuszczem albo woskiem sukienka znów nadawała się do ubrania? Producenci detergentów oferują przeróżne odplamiacze, wywabiacze i proszki. W wielu przypadkach zawodzi jednak współczesna chemia, a sprawdzają się stare babcine metody na wywabianie plam.

Jak usunąć uporczywe plamy z naszych ubrań? Domowe sposoby

Tłuste plamy, np. z oleju, oliwy czy masła trzeba nasączyć benzyną ekstrakcyjną i posypać talkiem. Można też zrobić papkę z talku i rozpuszczalnika i posmarować nią plamę. Przy tłustych zabrudzeniach dobrze sprawdzi się też posmarowanie jej żółtkiem jajka pomieszanym z wodą. Kiedy przeschnie, trzeba ją sprać ciepłą wodą.

Plamy ze smoły zniszczymy tłuszczem. Trzeba je smarować masłem, przykryć bibułką i prasować gorącym żelazkiem. Końcowym etapem takiej operacji powinno być przetarcie brudnego miejsca mydłem albo spirytusem.

Plamy z rdzy trzeba  natrzeć sokiem z cytryny albo roztworem kwasku cytrynowego.  By zabieg był skuteczny, trzeba to zrobić jak najszybciej.

Plamy z maści możemy potraktować benzyną lub rozpuszczalnikiem. Pozostałe żółte plamy można wybielić wodą utlenioną.

Plamy z farb do włosów usuniemy octem winnym lub roztworem kwasku cytrynowego.

Plamy z farb olejnych usuniemy rozpuszczalnikiem lub szarym mydłem.  Mydlaną papkę trzeba zostawić na ubraniu na dwa dni i potem zeskrobać.

Plamy z coca-coli usuniemy benzyną.

Na plamy z herbaty dobry jest sok z cytryny.  Herbata wylana np. na wełniane obicie fotela czy kanapy odzyska czystość pod wpływem mieszaniny denaturatu i octu albo białego wina.

Zabarwienia po kawie usunie woda utleniona. Dobrze sprawdzają się też, szczególnie na meblach, nawilżane chusteczki dla niemowląt.

Plamy z soków owocowych zejdą po kąpieli w kwaśnym mleku. Jeśli go nie mamy, można też nasączyć plamę octem.

Plamy z czerwonego wina posypujemy natychmiast solą. Niezawodnym sposobem jest także przetarcie jej sokiem z cytryny i pranie w ciepłej wodzie z mydłem.

Jak usunąć uporczywe plamy z naszych ubrań? Domowe sposoby

Plamy z krwi świeżej usuniemy, mocząc zabrudzoną odzież w zimnej wodzie. Na starszą plamę można nasypać soli kuchennej lub nałożyć papkę z mąki ziemniaczanej na całą noc. Rano wystarczy ściągnąć resztki szczotką.

Plamy z moczu zejdą pod wpływem roztworu kwasku cytrynowego.

Na plamy z owoców najlepsza jest soda oczyszczona. Wyczyści świeże zabrudzenia. W przypadku starszych, skuteczniejsza będzie woda utleniona.

Plamy z trawy znikają pod wpływem alkoholu. Z bawełny i lnu powinny zejść, jeśli namoczymy je w gorącej wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej. Z wełnianych materiałów zielone zacieki zejdą, kiedy przetrzemy je ciepłym alkoholem.

Plamy z wosku trzeba zdrapać z materiału, a następnie położyć pod spód i na wierzch po kawałku bibuły i mocno przeprasować gorącym żelazkiem. Dla pewności zabrudzone miejsce można jeszcze przetrzeć benzyną.

Plamy z tuszu do długopisu zejdą po przetarciu cytryną albo czystym alkoholem.

Plamy z potu z kolorowych materiałów zejdą po upraniu w wodzie z dodatkiem octu. Bawełniane koszulki trzeba zostawić w takim roztworze na całą noc.

Plamy z kosmetyków także łatwo wywabimy domowymi sposobami. Szminka schodzi pod wpływem tłuszczu, np. masła. Plamy z kredki do oczu zejdą po potarciu 10-procentowym roztworem amoniaku. Lakier do paznokci usuniemy acetonem, a miejsce poplamione perfumami – wodą utlenioną.

Żelazną zasadą przy usuwaniu plam tłuszczem, wodą utlenioną, sodą rozpuszczalną czy roztworami benzynowymi jest, by później uprać ubranie w wodzie z mydłem albo delikatnym detergentem.

Skomentuj

Komentarze (16)

 • gość 22.11.2016, 17:56
  Świetne zestawienie. Wiele pamiętam z domu. Kiedys sie dbalo o ubrania, bo bylo ich mało. Teraz się wyrzuca...
  9
  7 | 2
 • gość 23.11.2016, 15:09
  Boże jakie brzydkie dziecko. Nos szeroki jak u czarnucha i malutkie oczka. Nie było już ładniejszego dziecka??? Nawet mała ... Więcej
  23
  11 | 12
 • ruru 23.11.2016, 16:10
  Myslalam, ze tylko ja to zauwazylam :D wyjatkowo brzydkie dziecko
  21
  9 | 12
 • gość 24.11.2016, 08:18
  Jak dziecko z patologicznej rodziny!
  12
  4 | 8
 • gość 24.11.2016, 11:04
  Aby schudnąć stosowałam kilka środków i niektóre były skuteczne. Najlepiej na mnie sprawdził się suplement Slimcea, który w... Więcej
  13
  2 | 11
 • gość 25.11.2016, 07:57
  Wyjątkowo brzydkie dziecko na tym zdjęciu
  15
  6 | 9
 • gość 25.11.2016, 10:30
  Widzę, że coraz bliżej świąt i naciągacze wypełzają ze swoich nor, próbując nabrać ludzi na nieistniejące choroby nieistnie... Więcej
  5
  3 | 2
 • gość 25.11.2016, 10:37
  Dodam jeszcze, że ta oszustka jest na tyle tępa i bezczelna, że nie dba o choćby minimum prawdopodobieństwa. http://m.inter... Więcej
  5
  3 | 2
 • obk 25.11.2016, 18:54
  typowa poleczka,dziecko obrazic byleby sobie ulzyc :/
  11
  10 | 1
 • gość 26.11.2016, 16:33
  No właśnie. Chciałam prosić bardzo uprzejmie. Usuńcie to zdjęcie-strasznie źle na mnie wpływa. Po prostu tak mnie drażni, ż... Więcej
  14
  4 | 10
Trwa ładowanie...