×

5

Jak pozbyć się uzależnienia od kofeiny? Sprawdzone sposoby!

Kiedy nie wyobrażamy sobie życia bez kofeiny, sprawa zaczyna wyglądać poważnie. Kawa ma właściwości pobudzające, ale przez nią możemy nabawić się też poważnych problemów zdrowotnych. Co zrobić, żeby kawa nie rządziła naszym życiem? Podpowiadamy!

Jak pozbyć się uzależnienia od kofeiny? Sprawdzone sposoby!

Dzień bez kawy dla wielu z nas wydaje się być dniem straconym. Przecież nic nie pobudza lepiej niż aromatyczne espresso czy słodka, pyszna latte. Jednak codzienna dawka kofeiny nie tylko bardzo szybko uzależnia, ale też ma szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. Co zrobić, żeby skutecznie pozbyć się nawyku picia kawy, a mimo to nie zasypiać w pracy? Przedstawiamy sprawdzone sposoby!

Zamiana kawy na zieloną herbatę

Kiedy nasze ciało było uzależnione od kofeiny przez bardzo długi czas, całkowite odcięcie się od niej byłoby misją samobójczą. Dlatego warto zamienić poranną kawę na zdrowszą zieloną herbatę, która ma w sobie prawie tyle samo pobudzającego składnika.

Jak pozbyć się uzależnienia od kofeiny? Sprawdzone sposoby!

Leki przeciwbólowe na podorędziu

Nawet jeśli piłyśmy tylko jedną małą filiżankę kawy do śniadania, po jej odstawieniu możemy się zmagać (i prawdopodobnie będziemy) z bólami głowy, huśtawkami nastroju i problemami z koncentracją. Na szczęście jest to tylko chwilowy efekt uboczny, który w szybki sposób możemy uleczyć ibuprofenem i popołudniową drzemką.

Wprowadzanie ziołowej herbaty

Kiedy ból głowy pozostanie już tylko nieprzyjemnym wspomnieniem, warto wprowadzić do swojej diety herbaty i napary ziołowe, które mogą mieć takie same właściwości jak nasza ukochana latte. Kiedy potrzebujemy szybkiego pobudzenia, świetnie sprawdzi się mięta z odrobiną imbiru i cytryny.

Więcej czasu w łóżku

Kofeina odstawiona, czas spojrzeć prawdzie w oczy: jesteśmy zmęczone. Jeżeli do tego dorzucimy zarywanie nocy i kiepską jakość snu, możemy spodziewać się prawdziwej katastrofy. Dlatego pamiętajmy, żeby starać się przesypiać od 6 do 8 godzin w ciągu doby, dokładnie wietrzyć sypialnię i wyłączyć urządzenia elektroniczne na godzinę przed zaśnięciem.

Jak pozbyć się uzależnienia od kofeiny? Sprawdzone sposoby!

Czas na przekąskę

Postawmy kawę na ławę. A w zasadzie herbatę, skoro już nie pijemy kawy. Popołudnia w pracy często pozbawiają nas energii i powodują ogólne rozbicie. Jak sobie z tym poradzić? Wystarczy zjeść tosta z masłem orzechowym lub garść migdałów. Są to produkty bogate w proteiny, które w szybkim tempie postawią nas na nogi.

Wielki powrót niezawodnej kawy

Chociaż może się to wydawać kompletnie bez sensu, zważając na to, że właśnie postanowiłyśmy zostać anonimowymi kawoholikami, możemy od czasu do czasu sięgnąć po małą, mleczną kawę. Jednak nie częściej niż raz w tygodniu. W końcu nie chcemy wrócić do nałogu.

Jak pozbyć się uzależnienia od kofeiny? Sprawdzone sposoby!

Skomentuj

Komentarze (5)

 • Druda 12.05.2017, 14:58
  Najlepiej przerzucić się na energetyki black czy podobne bo nie uzależniają tak jak kawa. Oczywiście wszystko z umiarem.... Więcej
  2
  1 | 1
 • Gość 12.05.2017, 15:00
  no black jest spoko. zdecydowanie wolę od kawy.
  0
  0 | 0
 • gość 04.09.2018, 08:11
  co jeszcze mam kuoic ?
  1
  1 | 0
 • gość 04.09.2018, 08:12
  co jeszcze mam kupic?
  1
  1 | 0
 • gość 04.09.2018, 08:15
  zdelegalizowac kawe...
  0
  0 | 0
Trwa ładowanie...