×

Cała prawda o gumie do żucia

Czy wiecie, że obchodzimy dzisiaj Dzień Gumy do Żucia? Chyba każdy z nas nosi w torbie czy w kieszeni paczkę gum. W Seattle znajduje się nawet ściana wyklejona gumami do żucia.

Wbrew pozorom guma, nie jest jednak wynalazkiem naszych czasów. Najstarsza odnaleziona guma do żucia ma bowiem 9000 lat (!). Wokół żucia gumy narosło wiele mitów. Jakie gumy wybrać? Czy to prawda, że pomagają one schudnąć? Jakie są skutki ich nadużywania? Jak wpływają one na stan naszych zębów?

1 z 6

O historii gumy do żucia słów kilka...

W starożytnej Grecji do czyszczenia zębów i odświeżania oddechu używano żywicy drzewa mastyksowego. Tę gumowatą substancję nazywano Łzami Chios. Nie tylko Grecy znali „gumę do żucia”. W innych częściach świata, ludzie również wykorzystywali żywicę drzew do czyszczenia zębów. W Ameryce przez lata popularna była guma świerkowa. Na początku XIX wieku zaczęto ją sprzedawać. Prototypem współczesnej gumy do żucia była jednak guma chicle, pozyskiwana z mleczka sączyńca – drzewa rosnącego w tropikalny lasach Ameryki Środkowej. Ten surowiec był jednak dość drogi i trudno dostępny, dlatego pod koniec XIX wieku zamiast żywicy wprowadzono do sprzedaży słodzony wosk parafinowy. Natomiast w 1869 roku opatentowano pierwszy sposób produkcji gumy do żucia.

123rf
Skomentuj

Komentarze (1)

  • manix 02.02.2017, 07:58
    Ale ja kur@@@a nie mam zębów i co mi ta guma zaszkodzi znowu wypisują durnoctwa
    35
    17 | 18
Trwa ładowanie...