9

10 domowych sposobów na wyczyszczenie biżuterii

Gdy jest nowa i lśniąca, nosimy ją z dumą. Gdy jednak zaczyna matowieć i traci blask, biżuteria – nawet ta ulubiona – ląduje zazwyczaj na dnie pudełka. Nie szkoda ci jej? Istnieją domowe sposoby na przywrócenie biżuterii efektownego wyglądu. Warto je poznać.

Czyszczenie złota

Żeby wyczyścić złotą biżuterię, weź miękki wacik kosmetyczny, lekko go zwilż i nabierz odrobinę proszku do pieczenia. Po dokładnym wypolerowaniu błyskotek zmyj je wodą. Gotowe. Bardzo dobre efekty w przypadku złota da również mieszanka przygotowana z 2 łyżek wodnego roztworu amoniaku rozcieńczonego w 1 litrze wody. Po wyczyszczeniu złota mieszanką biżuterię należy opłukać i wysuszyć. Silne zabrudzenia zmyje roztwór powstały przez połączenie łyżki spirytusu na litr wody z dodatkiem mydła. Potem trzeba biżuterię wypłukać i osuszyć.

Sposób na złote łańcuszki

Złote łańcuszki należy myć w ciepłej wodzie z dodatkiem niewielkiej ilości mydła. Następnie do takiej mieszanki należy dodać 1-2 łyżeczki wapna w proszku i dokładnie wymieszać. Tak przygotowany roztwór najlepiej wlać do buteleczki albo zakręcanego naczynia. Do środka wkładamy biżuterię, naczynie zamykamy i potrząsamy nim przez ok. minutę. Po takim zabiegu złote łańcuszki należy wyjąć i opłukać czystą wodą.

Odświeżanie srebra

Chcesz dodać blasku swojej srebrnej biżuterii? Skorzystaj z cenionego sposobu naszych babć i sięgnij po… piwo. Nalej go do miseczki i zanurz w niej wymagające odświeżenia ozdoby. Zostaw na noc. Następnego dnia biżuterię należy dokładnie wypłukać, a potem wypolerować. Kolejna metoda: żeby umyć srebrną biżuterię, włóż ją do garnka z wodą i dodaj pół łyżeczki płynu do mycia naczyń. Teraz powoli podgrzewaj płyn, po czym gotuj przez 2-3 minuty.

Nalot na srebrze

Żeby pozbyć się nalotu ze srebrnych ozdób, można zrobić tak: owinąć głęboki talerz folią aluminiową, włożyć biżuterię, posypać solą i oblać wrzątkiem. Zostawić na godzinę, po czym wyjąć biżuterię i pocierać szmatką, aż nalot zniknie, a biżuteria znowu będzie błyszczeć. Ważne jest także to, co robić, żeby zapewnić srebrnej biżuterii ochronę przed nalotem – biżuterię należy ciasno owinąć szmatką do czyszczenia srebra bądź folią aluminiową.

Nalot na złocie

Zmatowiałe złoto odświeżymy, nacierając je sokiem z cebuli – to najlepszy sposób, żeby złote błyskotki odzyskały swój blask. Nie należy zapominać o polerowaniu. Do czyszczenia biżuterii, zwłaszcza z nalotem, najlepsza jest miękka szczoteczka do zębów – sprawdzi się ona szczególnie w przypadku biżuterii ze wzorkami, w której są trudno dostępne miejsca.

Korale i bursztyn

Nosisz korale? Poleruj je lnianą szmatką zwilżoną wodą z dodatkiem mydła – następnie opłucz i wypoleruj irchą. Włożenie korali na 2-3 godziny do słabego roztworu soli i wypolerowanie ich potem do sucha sprawi, że będą wspaniale błyszczeć. Z kolei bursztyny można myć w letniej wodzie. Ważne, by po takiej kąpieli kamień dokładnie wytrzeć do sucha.

Kamienie szlachetne

Osad z kamieni szlachetnych usunie pasta do zębów. Do czyszczenia kamieni szlachetnych o wysokiej twardości takich jak np. rubiny czy diamenty przyda się roztwór przygotowany z 1 litra wody i 2 łyżek wodnego roztworu amoniaku; kamienie można też krótko wymoczyć w alkoholu. Następnie biżuterię opłukujemy. Delikatne kamienie szlachetnie jak opale najlepiej polerować skórzaną szmatką. Jeśli są poplamione, należy włożyć je na noc do sproszkowanego magnezu i wyczyścić miękką szczoteczką.

Perły

Należy je czyścić miękką szczoteczką zamoczoną w słabym roztworze płynu do mycia naczyń, a następnie opłukać. Dobrze jest co 2-3 lata natrzeć perły oliwą z oliwek – ten prosty zabieg sprawi, że zachowają swoją naturalną barwę. Bardzo ważna uwaga: z powierzchni pereł trzeba natychmiast zmyć lakier do włosów, krem, balsam czy perfumy. Aby się nie porysowały, przechowuj je owinięte miękką szmatką.

Sztuczna biżuteria

Jeśli biżuteria jest pozłacana, należy ją myć wodą z mydłem. Sztuczną biżuterię najlepiej najpierw przetrzeć wilgotną szmatką – silne środki mogłyby ją uszkodzić. Jeśli natomiast blask mają odzyskać szklane kamienie, włóż je do wodnego roztworu octu. Żeby na skórze nie zrobił się ciemny nalot od noszenia sztucznej biżuterii, spód błyskotek warto posmarować bezbarwnym lakierem do paznokci.

Przedłużanie trwałości

Żeby biżuteria służyła nam przez długi czas, należy umiejętnie się z nią obchodzić. Szczególną troską trzeba otoczyć kamienie szlachetne – np. szmaragdów nie wolno wkładać do wody. Wiele kamieni (m.in. turkus, szmaragd, opal) źle znosi działanie promieni słonecznych (nie należy się w nich opalać). Biżuterię dobrze jest przechowywać w pudełku z przegródkami, najlepiej wyłożonym aksamitem. Z kolei perły warto po prostu jak najczęściej nosić – zachowują barwę i połysk dzięki kontaktowi ze skórą. Biżuterię należy zdejmować do snu oraz podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych.

EPN

Korzystałam z:

„Dawna wiedza odkryta na nowo”, pod red. Jacka Fronczaka, wyd. Reader’s Digest, Warszawa 2010

źródło: Kafeteria.pl
Skomentuj

Komentarze (9)

 • gość 31.10.2016, 11:03
  W temacie tabletek na odchudzanie zdecfydowanie slimcea to mój faworyt. Pomógł mi i mojej siostrze dojść do wagi której wcz... Więcej
  21
  7 | 14
 • gość 01.11.2016, 15:55
  Najprostszy sposób na super srebrną biżuterię, srebrne sztućce, itp. Miseczkę wyłożyć srebrną folią, na dno nasypać soli, d... Więcej
  9
  4 | 5
 • gość 01.11.2016, 17:54
  Dupilator to najpepszy suplemęt diety ever!!
  6
  0 | 6
 • gość 01.11.2016, 19:02
  Idealnie czyści się np. srebrne łańcuszki mocząc je w wodzie spod ugotowanych ziemniaków
  3
  2 | 1
 • gość 01.11.2016, 22:10
  Ja złote i srebrne błyskotki myję miekką szczoteczką i odrobiną pasty do zębów spłukuję wodą i wszystko sie błyszczy.... Więcej
  9
  6 | 3
 • Dorota 04.11.2016, 14:57
  Jak biżuteria jest porządna, to nie ma potrzeby jej czyścić. To też kwestia przechowywania i ekspozycji na światło.. Tak mi... Więcej
  6
  1 | 5
 • gość 07.11.2016, 23:57
  Świetne porady.
  4
  2 | 2
 • inny 10.11.2016, 11:36
  Ile jeszcze razy będziesz tym zasmiecac kazde forum i po co kłamiesz !
  2
  0 | 2
 • Czyści idealnie 21.11.2016, 23:00
  Ja mam jeden ale totalnie sprawdzony sposób http://42x.pl/a4
  1
  1 | 0
Trwa ładowanie...