35

Seks po menopauzie – czy musi być tematem tabu?

Jedynie 14% Polek kojarzy okres menopauzy z czasem, kiedy kobieta odkrywa własną kobiecość i seksualność na nowo.  Wraz z prof. dr n. med. Violettą Skrzypulec-Plintą, ginekologiem i seksuologiem, odpowiadamy na pytanie o to, czy menopauza naprawdę musi oznaczać koniec czerpania satysfakcji z życia seksualnego?

Seks po menopauzie czy musi być tematem tabu?

W okresie przekwitania kobiety zmagają się z wieloma objawami, które mogą negatywnie wpływać na ich samoocenę, a w konsekwencji także na jakość życia seksualnego. Za większość z nich odpowiedzialny jest niski poziom estrogenów. Niedobór tych hormonów prowadzi  między innymi do utraty kolagenu, odpowiedzialnego za elastyczność skóry i jej nawilżenie, także w okolicach intymnych.

Kobiety w tym czasie często skarżą się na obniżenie czucia w sferach erogennych. Jednocześnie faza orgazmu ulega skróceniu i charakteryzuje się mniejszą intensywnością odczuwania, a poziom libido gwałtownie spada. W połączeniu z innymi, charakterystycznymi dla menopauzy objawami (uderzenia gorąca, nadmierna potliwość, uczucie podenerwowania, irytacji, labilność emocjonalna), kobiety często rezygnują z życia seksualnego.

Panie, bez względu na wiek, są szczególnie wrażliwe na zmiany zachodzące w ich wyglądzie.
W okresie, takim jak przekwitanie, jest to szczególnie zauważalne, bo to właśnie wtedy dochodzi do często gwałtownego przybierania na wadze, nadmiernej potliwości, a także widocznego zmniejszenia elastyczności skóry. Wszystko to sprawia, że kobieta czuje się mniej atrakcyjna i kobieca. Dodatkowo wiele kobiet uważa zaburzenia seksualne za coś oczywistego i nie stara się tego zmienić.

- Warto jednak pamiętać, że komfort, zarówno psychiczny, jak i fizyczny w tym czasie, w głównej mierze zależy od naszego podejścia. Okres przekwitania związany jest jednak także z wieloma korzyściami. Jest to bowiem doskonały czas na odbudowanie więzi z parterem. Dzieci przeważnie są już dorosłe i nie wymagają tyle uwagi co wcześniej, a brak możliwości zajścia w niechcianą ciąże sprawia, że w trakcie stosunku kobiety mogą się odprężyć i stać się bardziej otwarte – komentuje prof. dr n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta, seksuolog i ginekolog.

W jaki sposób można radzić sobie z objawami utrudniającymi czerpanie satysfakcji ze stosunku?

Rozmowa podstawą komunikacji – jeśli cierpisz z powodu niedogodności związanych ze zmianami zachodzącymi w obrębie narządów płciowych, odczuwasz wstyd przed partnerem, pomocna może okazać się często zwyczajna, aczkolwiek szczera rozmowa. Pamiętajmy bowiem, że problemy z życiem seksualnym po 50. roku życia nie dotyczą tylko kobiet. Unikanie zbliżeń przez kobietę może spowodować, że mężczyzna uzna, iż dzieje się to z jego winy, co może prowadzić do nieporozumień. Dlatego otwartość i komunikatywność w tych kwestiach są tak bardzo potrzebne.

Hormonalna terapia menopauzalna – dzięki uzupełnianiu poziomu estrogenów skutecznie łagodzi dolegliwości wpływające na spadek libido u kobiet. HTM pomaga w radzeniu sobie z uderzeniami gorąca i ze złym samopoczuciem, opóźnia procesy starzenia dzięki zwiększaniu ilości kolagenu zawartego w skórze, co pozytywnie wpływa na jej grubość, stopień nawilżenia i elastyczność.

Aktywność fizyczna – regularne ćwiczenia mają pozytywny wpływ na nasz organizm w każdym wieku. Ale pamiętaj również o innych ćwiczeniach – nie fizycznych, ale tych wzmacniających mięśnie Kegla. Odgrywają one bowiem ważną rolę w zdolności przeżywania orgazmu.

Masz temat, którym chcesz się podzielić? Zajrzyj na nasze FORUM:

Klimakterium. Jak dbacie o siebie po 40-tce?

Przedwczesna menopauza

Mamy, które urodziły po 40-tce

źródło: materiał prasowy
Skomentuj

Komentarze (35)

 • gość 22.08.2016, 12:31
  Nie pomogą pudry z róż,kiedy skóra stara już...
  132
  43 | 89
 • gościówa 22.08.2016, 13:42
  Nie pomogą fale Wisły ,gdy obwisły ,,młodzieniaszku
  115
  93 | 22
 • awe 22.08.2016, 13:57
  nas menopauza a was andropauza dopada,żeby było sprawiedliwie. starość puka do kobiet i do mężczyzn.
  82
  69 | 13
 • Daromir 22.08.2016, 15:54
  Nie ma żadnej andropauzy. To tylko wymysł kobiet, żeby faceci nie mieli lepiej.
  56
  18 | 38
 • Daromir 22.08.2016, 15:58
  Menopauza, to na pewno przykra sprawa. Nie ma co ukrywać. Natura mówi nam facetom, nie traćcie czasu, bo te kobiety już nie... Więcej
  96
  30 | 66
 • 50+ 22.08.2016, 16:22
  Niestety, andropauza jest prawdziwa i odpowiada za skoki ciśnienia, udary i wylewy u mężczyzn. Jeśli dobrze pójdzie to jest... Więcej
  55
  45 | 10
 • 50 22.08.2016, 16:26
  Biedaczku trafiłeś kulą w płot z tym zapachem menopauzy. Naczytałeś się bzdur dla nastolatków.
  69
  58 | 11
 • klaudia 22.08.2016, 17:24
  jak dla mnie, menopauza nie jest problemem, tylko blokada ktora mamy w glowie.. ja juz na szczescie jestem po tym cudownym ... Więcej
  42
  34 | 8
 • gość 22.08.2016, 18:11
  teraz dopiero mam komfort psychiczny bo nie musimy ''uważać'' i nie grozi mi wpadka mogę się cieszyć a... Więcej
  54
  49 | 5
 • he he 22.08.2016, 18:20
  Z tyłu zmarszczki, z przodu placek - wisi fred i wisi wacek
  13
  12 | 1
Trwa ładowanie...