×

114

Święta od serca

Czy jeszcze można coś Wam przesłać? Mam w domu łóżeczko dla dziecka. Chcecie? Zorganizowałam w pracy zbiórkę darów, napiszcie, gdzie je dostarczyć. Mój synek chce oddać swoje gry. Mam komplet filiżanek i czekolady... Takie wiadomości zaczęły do nas napływać po zamieszczeniu jednego krótkiego postu na facebooku i opublikowaniu kilku zdjęć na fanpage nudoodporne.pl.

Święta od serca

Postanowiłyśmy wspomóc podopiecznych Stowarzyszenia Bliżej Domu z Tczewa, zajmującego się byłymi wychowankami domu dziecka. Jedna z nas miała okazję odwiedzać  ich w domu i robić zdjęcia. Znałyśmy więc doskonale warunki, w jakich żyją.

Święta od serca

Poprosiłyśmy dziewczyny,  które wybierają się na andrzejkowe warsztaty, aby zabrały trochę rzeczy dla ubogich rodzin. Prezenty przywiozły wszystkie uczestniczki. Było ich tak wiele, że jeden samochód nie dał rady wszystkiego zabrać. Kiedy po weekendzie pełnym wróżb i wina wróciłyśmy do domów, zasypała nas lawina propozycji wsparcia dla dzieci.

Święta od serca

Garaż koordynatorki zapełnił się rzeczami. Przyjeżdżały samochody z ubraniami, jedzeniem, meblami. Znalazła się hulajnoga i lodówka, pościel, talerze i świąteczne ciasto.

Trzeba było poprosić przyjaciół o pomoc w pakowaniu rzeczy i o ich rozwożenie do rodzin. Darczyńcy mieli konkretne życzenia. Dowieźcie piłkę temu chłopcu ze zdjęcia - pisali. Różowe łóżeczko ma trafić do małej Nikoli, pamiętajcie! - przypominali.

Święta od serca

Cały przedświąteczny weekend ekipa w czerwonych czapkach dostarczała jedzenie, środki czystości i zabawki. Było wiele radości.  Był też smutek. Trudno patrzeć na skrajną biedę, nawet tym, którzy niejedno już widzieli.

Na paczkach nie koniec świątecznych małych cudów. Najważniejsze rzeczy dopiero się zaczęły dziać.  Po publikacji zdjęć prezentujących warunki, w jakich mieszka rodzina z czworgiem małych dzieci, do Stowarzyszenia Bliżej Domu odezwała się pani z propozycją wynajęcia dla nich mieszkania na rok. W ciągu kilku dni, dzięki pracy wielu osób takich jak pani Marzena Czyżewska z Biura Nieruchomości Czyżewska, pan Andrzej, który przewiózł rzeczy, pani Ola, która zajęła się dziećmi, rodzina została przeniesiona do ciepłego, czystego, trzypokojowego mieszkania. Przez kolejny rok stowarzyszenie pomoże im znaleźć nowe mieszanie i zadba o to, by mama dzieci znalazła pracę.

Święta od serca

Wieść o świątecznej akcji Bliżej Serca szybko się rozniosła. Łańcuch ludzi chcących pomóc powiększał się z dnia na dzień. Dotarł aż do znanej warszawskiej firmy. Pan Andrzej Wilamowski, prezes Elektrix, spółki która zajmuje się sprzedażą energii elektrycznej i gazu ziemnego zaoferował zakup węgla dla rodziny pani Marzeny - kobiety samotnie opiekującej się trojgiem wnucząt i ciężko chorą córką. Węgiel ogrzeje ich mieszkanie zimą, Święta też będą przyjemniejsze, bo wreszcie ciepłe! Drugie marzenie rodziny spełnili kajakarze z Gdańska dostarczając cztery krzesła. Teraz wszyscy będą mogli zasiąść razem do wigilijnej wieczerzy.

Święta od serca

Jak dobrze, że Boże Narodzenia wyzwala w nas potrzebę dzielenia się. Choć wszystko wokół krzyczy kup więcej, zapłać więcej, zjedz więcej, okazało się, że niejedna z nas woli kupić mniej, by podzielić się z innymi.

Jeżeli to Boże Narodzenia ma taką moc, to życzę wszystkim, aby trwało cały rok.

Pdziękowaia dla: czyzewska.com.pl, elektrix.com.pl, nudoodporne.pl, blizejdomu.tcz.pl

Katarzyna Gapska

Niestrudzona poszukiwaczka wzruszeń. Miłośniczka radości do łez i dobrej kawy. Mama trójki dzieci i stada zwierząt. Z czego te pierwsze ciągane są po całym świecie, by dzieliły pasję podróżniczą matki. Niepoprawna marzycielka, która wierzy, że przejedzie się niebieskim kabrioletem po plaży i zatańczy boso na pustyni. Chciałaby, aby jej życie nie umknęło zbyt szybko, dlatego pisze felietony i reportaże (m. in. do Forbesa, Gazety Wyborczej), fotografuje (jej zdjęcia można znaleźć między innymi na vogue.it/photovogue oraz w galerii Akademii Fotografii Dziecięcej).

Poprzedni tekst autora:

O śmierci różnie traktowanej
Skomentuj

Komentarze (114)

 • niuniaa 28.12.2014, 23:19
  jak już tak oddajecie rzeczy które wam są nie potrzebne to także odwiedźcie dom dziecka w Bierutowie
  1
  1 | 0
 • Aneczka 28.12.2014, 23:29
  jeśli ktoś z was tutaj miałby ciuszki w miarę dobrym stanie na chłopczyka 1,5r na sprzedasz to chętnie odkupie.
  0
  0 | 0
 • gość 29.12.2014, 15:52
  I to jest Dobroć.
  1
  1 | 0
 • gość 30.12.2014, 23:31
  piękne!
  1
  1 | 0
 • goÅÄ 01.01.2015, 00:53
  http://clomid50mg.ml/buy-clomid-online-cheap.html#8266 clomid for women,
  0
  0 | 0
 • goÅÄ 09.01.2015, 03:30
  http://alli-drug.cf/#4442 allipurinol online,
  0
  0 | 0
 • martin 09.01.2015, 03:46
  S0SZ5j http://www.FyLitCl7Pf7kjQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
  0
  0 | 0
 • goÅÄ 27.01.2015, 15:13
  http://orlistatxenical.tk/#6387 xenical,
  0
  0 | 0
 • Rupert 28.01.2015, 14:14
  Your cash is being counted levaquin 250 mg tablet Los Angeles-based quarterback guru Steve Clarkson believes Tebow would b... Więcej
  0
  0 | 0
 • Miles 28.01.2015, 14:15
  Insert your card weaning off effexor xr 150 Cattermole departed to a standing ovation from Sunderland fans as Ondrej Celus... Więcej
  0
  0 | 0
Trwa ładowanie...