×

0

Niania - czy warto rozważyć zatrudnienie opiekunki do dziecka?

Młode mamy uważają, że są w stanie góry przenosić. Nie chcą pomocy, ze wszystkim postanawiają poradzić sobie same. Jednak życie pisze różne scenariusze, w których zatrudnienie opiekunki do dziecka staje się koniecznością.

Mama wraca do pracy

To najpowszechniejszy powód, dla którego rozważamy zatrudnienie opiekunki do dziecka. Zapewnienie małemu dziecku należytej opieki to największe zmartwienie mam wracających do pracy. Bardzo często mama musi wrócić do pracy już po urlopie macierzyńskim. Przemawiają za tym nie tylko względy zawodowe i przepisy prawa pracy, ale także względy ekonomiczne. Zasiłek wychowawczy jest bardzo symboliczny, a w dzisiejszych czasach trudno utrzymać rodzinę z jednej pensji.

Jeśli żłobek nie wchodzi w grę, a dziadkowie są aktywni zawodowo i nie są w stanie zapewnić maluchowi tradycyjnej opieki na czas pracy rodziców, pozostaje rozważenie zatrudnienia niani. Rodzice stojący przed takim dylematem powinni rozpocząć poszukiwania już na kilka miesięcy przed terminem, w którym planują zostawić dziecko sam na sam z nianią. Przyda się zapas czasu na znalezienie zaufanej osoby oraz okres adaptacyjny niezbędny na wzajemne poznanie się niani i dziecka, a także na wdrożenie opiekunki w zakres obowiązków.

Mama potrzebuje czasu dla siebie

Nawet jeśli mama nie pracuje zawodowo, nie znaczy to, że nie potrzebuje czasu dla siebie, lub po prostu na wypełnienie wszystkich domowych obowiązków. Nie zawsze da się przy dziecku zrobić zakupy, posprzątać czy ugotować. A nawet jeśli się da, to jest to okupione nerwami i strachem, czy na pewno dziecku nic się nie stanie. Problem narasta po pierwszym roku życia dziecka, gdy znacząco wzrasta jego aktywność ruchowa.

Mama w domu ma nie tylko obowiązki. Od czasu do czasu powinna odpocząć i móc naładować akumulatory. Najczęściej jest tak, że mama po prostu korzysta z obecności taty i wtedy oddala się na trochę od dziecka, by odpocząć, zrobić sobie maseczkę, pomalować paznokcie, wyjść z koleżankami. Jednak bywa i tak, że tata dużo pracuje, pojawia się w domu późnym wieczorem lub w weekend. W tej sytuacji mamie przyda się pomoc do dziecka choćby tylko na dwie – trzy godziny dziennie lub np. jeden dzień w tygodniu.

Mama nie daje sobie rady z gromadką dzieci

Rodziny wielodzietne są pełne radości, niewymuszonego śmiechu i miłości. Tak to wygląda z zewnątrz. Ale tylko mamy wiedzą, jak wielką pracę muszą wykonać, by rodzina wyglądała jak z obrazka. Problem jest tym większy, im mniejsza różnica wieku między dziećmi. Szczególnie trudne są pierwsze tygodnie z niemowlęciem, gdy mamy w domu dziecko, które właśnie uczy się chodzić i kolejne, które przeżywa bunt czterolatka. Nie oszukujmy się, mama to nie cyborg, który ze wszystkim da sobie radę. To kobieta zmęczona trudami ciąży, opieką nad starszymi dziećmi, nieprzespanymi nocami. Do tego dochodzą codzienne obowiązki domowe – przy trójce dzieci jest naprawdę dużo prania i sprzątania. A ponieważ chyba każda mama już wie, że sprzątanie przy dzieciach jest jak jedzenie czekolady w trakcie mycia zębów, zatrudnienie niani na czas wypełniana obowiązków domowych (opcjonalnie, zatrudnienie pomocy domowej) wydaje się jedynym słusznym rozwiązaniem.

Mama ma plany, których realizacja wymaga czasu

Urlop macierzyński to dla wielu kreatywnych mam czas na rozwijanie swoich pasji i przekształcanie ich w źródło dochodu. Jednak rozwijanie działalności wymaga czasu i stuprocentowego zaangażowania. Niezwykle ciężko jest planować kolejne kroki w rodzącym się biznesie i jednocześnie doglądać dziecka lub dzieci. W rezultacie wewnętrznie rozdarta mama nie jest tak do końca zaangażowana ani w jedno, ani w drugie. Zamiast zarywać noce, pić hektolitry kawy, ratować się niezdrowymi i wręcz zakazanymi podczas karmienia piersią napojami energetyzującymi, zdecydowanie lepiej zatrudnić nianię na czas, który mama chce poświęcić na swój rozwój zawodowy. Pomoc do dziecka można zatrudnić na stałe lub na określony czas potrzebny do poukładania wszystkiego w nowo powstającej firmie.

Nieplanowane sytuacje

Nawet najlepszy plan i rozkład dnia może runąć pod wpływem nieprzewidzianych sytuacji życiowych. Choroba w rodzinie, różne zawirowania, przeprowadzka, konieczność zaopiekowania się rodzinnym seniorem – to wszystko może sprawić, że zatrudnienie niani będzie wręcz koniecznością. Nie wszędzie można zabrać dziecko, nie wszystko powinny zobaczyć jego oczy. Choćby taki przypadek jak konieczność odwiedzania babci w szpitalu będzie wymagał zapewnienia opieki dla dziecka. Małe dzieci nie powinny przychodzić w odwiedziny do szpitala, prawdopodobnie personel ich nie wpuści.

Tego typu przykłady można mnożyć. Zamiast zastanawiać się, komu można podrzucić dziecko i czy to na pewno dobre rozwiązanie, lepiej sprawdzi się inna opcja – opiekunka do dziecka w Warszawie zajmie się dzieckiem profesjonalnie i z sercem. Takiej pracy na ogół podejmują się osoby z wykształceniem pedagogicznym, możemy więc mieć pewność, że dziecko jest w naprawdę dobrych rękach.

Trwa ładowanie...