×

90

Kamil Durczok. Pod pręgierzem

Było kiedyś w użyciu takie określenie: "pod pręgierzem opinii publicznej." Wiecie Państwo, skąd się wzięło?

Pręgierz był to słup żelazny lub drewniany, służący do przypinania doń pechowego kryminalisty. Po odebraniu chłosty nieszczęśnik wystawał na widoku od wschodu do zachodu słońca. Przechodnie umilali sobie czas opluwając go, obrzucając rozmaitymi artykułami spożywczymi oraz niekiedy -  fekaliami. Brzmi to barbarzyńsko, prawda? Ale instytucja pręgierza spełniała ważną społeczną funkcję: identyfikację przestępcy (nieopodal pręgierza przybijano tablicę z wypisanym jego nazwiskiem i przewinieniem).  Odtąd całe miasto wiedziało, że taki-a-taki zabił, podpalił albo ukradł. Ważny szczegół: tę niezwykle uciążliwą i zawstydzającą karę ordynował stosowny sąd.

Kamil Durczok. Pod pręgierzem

Kamila Durczoka do pręgierza przypięto, nim jakikolwiek sąd miał okazję się wypowiedzieć w jego sprawie.

Jakiej sprawie? Ano, sprawy - w sensie sądowym - nadal nie ma. Istnieje ona tylko w mediach oraz w internecie, raju plotkarzy. Tygodnik "Wprost" opublikował wywiad z anonimową dziennikarką.

Niezidentyfikowana rozmówczyni uskarżała się w nim na niewybredne zaloty szefa oraz mobbing. Sprawcą tych nieciekawych czynów miał być - również niewymieniony z nazwiska - "znany dziennikarz wpływowej stacji telewizyjnej."

Kamil Durczok. Pod pręgierzem

Przypominam: w tekście nie padły żadne dane osobowe. Ale sieć wiedziała swoje. Nazwisko Kamila Durczoka wypłynęło w niezliczonych komentarzach. Te wezbrały jak rzeka podczas powodzi. Kilka dni temu Jacek Żakowski nawoływał, by "wpływowa stacja telewizyjna" odniosła się do nieformalnych zarzutów wobec swojej gwiazdy, nim będzie za późno.

Wiele może się wydarzyć przez kilka dni. Dzisiejszy numer "Wprost" nie potwierdza wprawdzie źródeł swych wcześniejszych sensacyjnych informacji, za to donosi, że "w mieszkaniu, gdzie miał przebywać Kamil Durczok znaleziono biały proszek." Niestety wciąż nie wiadomo, czy nie był to aby proszek do prania.

Co ma "mieszkanie, w którym przebywał" szef "Faktów" TVN wspólnego z ewentualnym molestowaniem podwładnych - "Wprost" także nie wyjaśniło. Sam zainteresowany oświadczył na falach TOK FM:

Nigdy nie molestowałem żadnej z pracownic ani żadnej kobiety. Z absolutną pewnością mogę powiedzieć, że nie przekroczyłem żadnych granic.

Kamil Durczok. Pod pręgierzem

Obawiam się, że granice zostały przekroczone bardzo wyraźnie. Nie przez Durczoka. Dopóki w sądzie nie znajdzie się formalny pozew ze strony którejkolwiek z jego domniemanych ofiar, można śmiało założyć, iż cała sprawa jest kunsztowną hucpą. Winnym możemy szefa "Faktów" nazywać dopiero - i tylko - wtedy, gdy odpowiedni sąd wyda w jego kwestii stosowne orzeczenie.

Kto by jednak czekał tak długo? Czekanie nie jest żadną frajdą.  Internetowy lud lubi mieć jakąś ofiarę przytroczoną do pręgierza. Teraz, już. Specjalnością bezimiennej masy opiniodawców są samosądy.

Kamil Durczok. Pod pręgierzem

To akurat nieszczególnie dziwi. Dziwi, a nawet szokuje nieco - metoda dziennikarska, uprawiana radośnie przez tygodnik "Wprost". Nazywa się ona: "wiem, ale nie powiem". Zamiast konkretnych informacji, wspartych twarzami konkretnych informatorów - stosuje niezbyt subtelnie zawoalowane pomówienia oraz zwykłe fantazje. (przypominam: zarzut, który nie znalazł się na piśmie złożonym w sądzie, niepodparty niczyim nazwiskiem - jest tylko fantazją.) Dziennikarstwo śledcze polega zupełnie na czymś innym. Twarde dowody - nagrania, zdjęcia - są jego podstawą. My dostaliśmy garść sugestywnych plotek. Rzucono słówko na chętnie nastawiający ucha wiatr. Popularnie nazywamy to szczuciem.

W taki sposób można zniszczyć opinię najbardziej nieposzlakowanego człowieka. Przypomina mi to publikowany ongiś w "Wyborczej"  wywiad z lekarzem, którego prześladowała niezrównoważona psychicznie kobieta. Na wszystkich możliwych portalach zamieszczała wyssane z palca opinie na jego temat. Pisała m.in. że molestuje seksualnie swoje pacjentki. Kariera lekarza legła w gruzach.

Kamil Durczok. Pod pręgierzem

Czy Kamil Durczok jest człowiekiem nieposzlakowanym? Nie mam najmniejszego pojęcia. Czyżby anonimowa rozmówczyni "Wprostu" całą swą przykrą historię wyssała z palca? Jak wyżej.

Jednego jestem pewna: to, co się teraz dzieje z Kamilem Durczokiem - woła o pomstę do nieba. Jeśli istniałby bóg rzetelnego dziennikarstwa.

Zdjęcia: AKPA

Nina Wum

Niebieskowłosa autorka krótkich form literackich. Kiedyś publikowana w Nowej Fantastyce, obecnie udziela się jako recenzentka na portalu Dzika Banda. Specjalistka od splatania słów tak, żeby dobrze brzmiały. Uwielbia popkulturę i tarza się w niej bez umiaru. Lubi ciężką muzykę, kiczowate filmy i krwawe gry komputerowe. Najbardziej jednak fascynuje ją osobliwa natura ludzka.

Skomentuj

Komentarze (90)

 • gość 19.02.2015, 01:57
  Czy nie jest przesadą powtarzany bezustannie wymóg orzecznictwa sądowego, bez którego to ponoć człowiek pozostaje niewinny.... Więcej
  66
  52 | 14
 • gość 19.02.2015, 04:47
  Ale czym to się różni od tego co robi TVN i jego redaktorzy w różnych programach, między innymi w programie UWAGA? Oceniaj... Więcej
  201
  170 | 31
 • wrcławiak 19.02.2015, 06:05
  Kokaina i amfa, twarda pornografia, zarzuty o molestowanie... niezależnie od wyroku sądu proszę odpowiedzeć sobie na pytani... Więcej
  144
  103 | 41
 • gość 19.02.2015, 07:36
  No to jeśli jest niewinny to co stoi na przeszkodzie aby pozwać tych którzy pomawiają???Wygrana na 100% i solidna kasa za w... Więcej
  75
  71 | 4
 • gość 19.02.2015, 10:08
  Dziwna sprawa, że te oskarżenia dotyczące p. Durczoka wypłynęły po jego wywiadzie z premier Kopacz na temat zamykania kopal... Więcej
  71
  56 | 15
 • gość 19.02.2015, 10:15
  Co za obłuda, tvn, gazeta wyborcza, polityka, lisy, durczoki, szczuki, kolendy-zaleskie i inna swołocz polskojęzycznych med... Więcej
  150
  126 | 24
 • gość 19.02.2015, 10:17
  Zapewnienia takiego zoofila i ćpuna że nie molestował, to chyba jednak między bajki można włozyć , tym bardziej ze to bardz... Więcej
  90
  58 | 32
 • Aga Jaw 19.02.2015, 10:24
  Durczok powinien pozwać Wprost a kasę, którą wygra powinien przekazać na cele charytatywne. Tylko tu apeluje, niech walczy ... Więcej
  45
  18 | 27
 • Aga Jaw 19.02.2015, 10:31
  Jak na razie to te wszystkie "zarzuty" to tylko pomówienia, bez jakichkolwiek dowodów. Oszczerstwami można każdeg... Więcej
  52
  22 | 30
 • gość 19.02.2015, 11:20
  na świeczniku świeca zgasła
  44
  36 | 8
Trwa ładowanie...