×

24

Depardieu. Tu źle i tam niedobrze. Jednak jestem Francuzem

66-letni Gerard Depardieu, zwalisty, obdarzony wdziękiem stogu siana aktor o talencie równym chyba tylko jego zamiłowaniu do jadła i napitków - nie chce już być obywatelem rosyjskim. Czas spędzony w Rosji uświadomił mi,  jak bardzo jestem Francuzem - wyznał mediom. Nadludzkie moce mogą być teraz Depardieu bardzo potrzebne, bowiem obraził właśnie samego Putina.

Kinomani kojarzą artystę np. z występów w "Cyrano de Bergerac" czy w "Sprawie Dantona" Wajdy. W ostatnich latach Depardieu, niegdyś twarz wybitnego kina francuskiego - zrobił sobie wakacje od sztuki wysokiej. Bawi szeroką publiczność jako Obeliks, krągły, obdarzony nadludzkimi mocami przyjaciel dzielnego Gala Asteriksa.

Depardieu. Tu źle i tam niedobrze. Jednak jestem Francuzem

Nadludzkie moce mogą być teraz Depardieu bardzo potrzebne, bowiem obraził właśnie samego Putina.
Dwa lata temu zawrotnie bogaty aktor pokazał ojczyźnie środkowy palec. Ogłosił, że wobec idiotycznej skali podatków, którymi jest obłożony zrezygnuje z obywatelstwa i... zostanie Belgiem. Nim Francuzi skończyli się śmiać - lub też rwać włosy z głowy -  historia przybrała interesujący obrót.  Schronienie od wysokich podatków zaproponował aktorowi Władimir Putin. Wkrótce osobiście wręczył świeżo pozyskanemu obywatelowi rosyjski paszport. Aktor przyjął ofertę. Rdzennie francuscy fani aktora zapewne zdębieli do reszty.

Żerard Renowicz Depardieu (jak zaczęła go tytułować rosyjska prasa) odwdzięczał się swojej nowej ojczyźnie - prowadzoną z charakterystycznym dla siebie szerokim gestem promocją. "Rosja to wielka demokracja" oświadczył.  Czy naprawdę w to uwierzył, czy tylko postanowił dać Francji efektownego kuksańca - nie wiadomo.

Depardieu. Tu źle i tam niedobrze. Jednak jestem Francuzem

To nie pierwszy i zapewne nie ostatni zaskakujący wybryk  wybitnego aktora. Żerard Renowicz znany jest z tego, że są z nim kłopoty. Kilka lat temu, będąc (jak mawiały nasze babcie) na niezłym cyku, wysiusiał się na podłogę samolotu, którym podróżował.  Innym razem będąc w stanie nieważkim wsiadł na motocykl. Francuska policja miała spore kłopoty ze skłonieniem go, by się zatrzymał.

Francuzi kochają Depardieu  z całym dobrodziejstwem inwentarza: obżarstwem, pijaństwem, niewyparzonym językiem i żyłką do burd. Nawet iście chłopską (aktor zawsze podkreślał, że pochodzi z prostego ludu) pazerność mu przebaczyli. Politolodzy sugerują, że i ten ostatni wybryk ujdzie mu płazem. Zwłaszcza, że idealizowanie imperium przez francuskie elity kulturalne ma długą i solidną  tradycję.

Depardieu. Tu źle i tam niedobrze. Jednak jestem Francuzem

Oby spece od polityki mieli rację. Bowiem Żerard Renowicz znów chce być po prostu Gerardem. W pośpiechu opuścił (Biełsat podaje, że "uciekł") swoją rosyjską rezydencję.

Czas spędzony w Rosji uświadomił mi,  jak bardzo jestem Francuzem - wyznał mediom.

Przyznam Państwu, że zachodzę w głowę, co tak bardzo dojadło aktorowi, że aż wybrał drakońskie podatki. Nie mogła to być dieta. Nasz wschodni sąsiad słynie ze znakomitej kuchni.

Depardieu. Tu źle i tam niedobrze. Jednak jestem Francuzem

Tak czy owak, Depardieu będzie teraz musiał mieć się na baczności. Na jego miejscu uważałabym na to, co je i pije. A zwłaszcza wystrzegałabym się przechodniów z zaostrzoną końcówka parasola. Na taką końcówkę swego czasu nabił się zmarły tragicznie wkrótce potem Aleksander Litwinienko. Władimir Władimirowicz Putin  ma - jak czytamy na łamach rosyjskiej prasy - wiele cnót.  Lecz poczucie humoru raczej do nich nie należy.

Zdjęcia: AKPA

Nina Wum

Niebieskowłosa autorka krótkich form literackich. Kiedyś publikowana w Nowej Fantastyce, obecnie udziela się jako recenzentka na portalu Dzika Banda. Specjalistka od splatania słów tak, żeby dobrze brzmiały. Uwielbia popkulturę i tarza się w niej bez umiaru. Lubi ciężką muzykę, kiczowate filmy i krwawe gry komputerowe. Najbardziej jednak fascynuje ją osobliwa natura ludzka.

Skomentuj

Komentarze (24)

 • gość 09.04.2015, 18:22
  Nie powinno się go już wpuszczać do Europy...niech tam gnije..i niech by to był przykładem dla Kremlofilów....
  52
  42 | 10
 • Jedyny świadek 09.04.2015, 18:48
  No way back!
  13
  10 | 3
 • gość 09.04.2015, 19:57
  szkoda czasu na gadki o kimś takim podły,nijaki facet przez małe "f"
  19
  14 | 5
 • j123 09.04.2015, 23:08
  jednak jesteś debilem, wiedziałem
  3
  2 | 1
 • gość 09.04.2015, 23:38
  "Ambitny" tytuł dał po sobie poznac, ze autorka jest lesba wum.
  32
  14 | 18
 • /delete 10.04.2015, 01:48
  kremlofil? to brzmi tak obleśnie jak pedofil, fuj tfu z tymi ruskimi parchami
  9
  4 | 5
 • gość 10.04.2015, 08:45
  biedaczysko-to sobie narobił.......tak to jest jak się jest zmiennym poglądowo....alb za dużo spożywa płynów rozweselający... Więcej
  8
  6 | 2
 • gość 10.04.2015, 11:02
  Z Rosją dał ciała, żeby chronić pieniądze przed francuskim złodziejskim rządem mógł starać się o obywatelstwo Luksemburga.... Więcej
  10
  9 | 1
 • gość 10.04.2015, 12:08
  ty depar... jesteś kupą g****a
  9
  4 | 5
 • gość 10.04.2015, 16:47
  Żadne miesto w europie nie powinno go przyjac a tym bardziej Francja niech zostanie tam gdzie było mu tak dobrze p... Więcej
  3
  2 | 1
Trwa ładowanie...