Nie tyko dobierany, czyli kilka słów o warkoczu
KAROLINA • dawno temu
Warkocz to ponadczasowa fryzura, która jest bardzo wdzięcznym uczesaniem nie tylko dla młodych dziewcząt, lecz także dla kobiet dojrzałych. Umiejętne dopasowanie uczesania może sprawić, że dobrze będzie w niej paniom o różnych rysach twarzy i typach urody. I choć pleciony warkocz nie jest wiodącym trendem we fryzjerstwie tej jesieni, to wydaje się, że jest uczesaniem niezastąpionym w pewnych sytuacjach.
Rodzaje warkoczy
Warkocz jest uczesaniem obecnym chyba we wszystkich kulturach świata. Jest jednym z pierwszych sposobów na okiełznanie niesfornych włosów. Warkocze możemy podziwiać nie tylko na średniowiecznych obrazach europejskich, ale są one także charakterystyczne dla kultury afrykańskiej. Współcześnie trudno spotkać na świecie kobietę, która choć raz nie zapragnęłaby mieć warkocza. To bardzo wygodna i prosta w wykonaniu fryzura, a dzięki ciekawym i nie raz zaskakującym połączeniom, jest wciąż modna. Przykładem może być zbliżająca się jesień, podczas której największym hitem będą różnego rodzaju koki. Otóż bardzo łatwo jest połączyć kok z warkoczem, by stworzyć ciekawą i interesującą formę.
Mówiąc o warkoczu, należy uściślić jego definicję. To uczesanie włosów z kilku pasm, których ilość może wynosić od dwóch wzwyż. Wydzielone włosy są zaplątywane, a uczesanie zostaje utrwalone przy pomocy wstążki albo gumki. Pojęcie warkocza jest zatem dość szerokie i z tego względu jego mianem określa się: warkocza plecionego, warkocza dobieranego, drobne warkoczyki i fryzurę kłos. W zależności od tego, w jakim punkcie głowy zaczniemy go pleść albo jak go uformujemy oraz przypniemy, możemy mówić o koronie, kukiełce lub baranku. Niektóre z nich są zdecydowanie łatwiejsze w wykonaniu od innych, przy których niezbędna okazuje się odpowiednia wprawa i doświadczenie. Pierwszym etapem do tworzenia rozmaitych wariacji na temat warkocza jest nauczenie się czesania jego najprostszej i najbardziej tradycyjnej formy. Poniżej znajdziesz wskazówki, które pozwalą ci na samodzielne wykonanie warkocza w domu.
Jak pleść warkocz?
Zanim przystąpisz do czesania warkocza, ważne jest, aby twoje włosy zostały dokładnie rozczesane. Warkocze najlepiej plecie się z włosów długich i równych, dlatego też jeżeli masz krótką i mocno pocieniowaną fryzurę, będzie ci zdecydowanie trudniej zebrać wszystkie pasma. Warkocz będzie bardziej gładki, jeżeli przed jego zrobieniem nałożysz na włosy kosmetyki stylizacyjne, np. piankę albo mgiełkę. Najprościej jest pleść warkocz w następujący sposób: wszystkie włosy powinny zostać zaczesane do tyłu i podzielone na trzy pasma. Wykonywanie tej fryzury polega kolejno na zakładaniu poszczególnych partii włosów. Na początku powinno się prawe pasmo włosów umieścić między dwoma pozostałymi, a potem to samo uczynić z lewej strony. Czynność ta powinna być wykonywana do czasu, aż warkocz osiągnie zadowalającą nas długość. Istotne jest, aby po zakończeniu czesania pamiętać o założeniu gumki lub wpięciu warkocza, ponieważ bez tego cała praca może pójść na marne.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze