128

Wrastający paznokieć

Każda z nas chciałaby mieć piękne stopy i paznokcie, zwłaszcza że wielkimi krokami zbliża się lato. Nie jest to jednak możliwe, jeśli miewasz problem z wrastającym paznokciem lub wyrasta ci tzw. „dzikie mięso”. Wygląda to ohydnie, powoduje piekielny ból i uniemożliwia chodzenie. Buty z odkrytymi palcami pomagają w poruszaniu się, ale kto chciałby pokazywać takie palce u stóp.

Przyczyny wrastania paznokcia

Mogą być spowodowane wadą stóp, czynnikami genetycznymi, bądź złymi nawykami w obcinaniu paznokci, tzn. „na okrągło”. Zdarza się, że przyczyną może być też zbyt krótkie obcinanie paznokci, skaleczenie wału paznokciowego podczas wycinania skórek oraz za wąskie lub za małe obuwie. Zniekształcenie lub wrastanie paznokcia może być też efektem nawracającej grzybicy. Płytka paznokciowa wrasta w ciało najczęściej na dużym palcu. W wyniku tego dochodzi do podrażnienia i powstania tkanki zapalnej (ziarniny) i okresowego bądź przewlekłego zakażenia ropnego. Ból nasila się podczas chodzenia ze względu na ucisk obuwia.

Dzikie mięso

Jest to tkanka ziarninowa, która powstaje w wyniku przewlekłego procesu drażnienia i gojenia rany. Jest ona silnie unaczyniona i unerwiona, łatwo krwawi, dlatego każdy ucisk lub uraz jest bardzo bolesny i sprzyja powstawaniu stanów zapalnych. Pojawia się zaczerwienienie, obrzęk i wyciek ropy.
Gdy obok paznokcia utworzy się rana, zalecane są różne metody zapobiegające jej powiększeniu: smarowanie jodyną, robienie okładów z rivanolu, sody i aloesu. Często stosuje się też antybiotyki. Kiedy wszystkie sposoby zawodzą, niestety konieczna jest interwencja chirurgiczna.

Sposoby na wrastający paznokieć

Nie ma złotego środka na walkę z wrastającym paznokciem, dlatego dobrze jest zapobiegać wrastaniu poprzez prawidłowe obcinanie. Nie wolno wycinać zewnętrznych rogów paznokcia, a tym bardziej wyrywać wyciętych części cążkami. Lepiej użyć pilniczka i za jego pomocą spiłować brzeg płytki paznokciowej. Poza tym należy unikać ciasnych skarpetek i butów z wąskimi noskami.
Jeśli ból jest duży, warto udać się do chirurga, który oceni, czy konieczny jest zabieg. Przed interwencją chirurgiczną stosuje się kurację antybiotykami w celu wyleczenia stanu zapalnego. Kiedyś za metodę uważano zrywanie paznokcia, dziś odchodzi się od tego i usuwa się część (2 – 3 mm) płytki, oczyszcza się ranę i zszywa. Po zabiegu lekarz zakłada opatrunek z antybiotykiem. Szwy zdejmowane są po 7 - 10 dniach, a sam proces gojenia trwa ok. 3 tygodni. Ważne jest, aby dbać o nogę i zwłaszcza w okresie leczenia ran nosić wygodne obuwie.
Jeżeli ból nie jest zbyt duży, wrastającą część paznokcia można usunąć w gabinecie kosmetycznym. Tam, w celu właściwego formowania i korygowania paznokcia zakładane są klamry nakładane na płytkę, rureczki nasuwane na brzeg paznokcia i tamponady - tampon nasączony środkiem przeciwzapalnym wsunięty między wał a paznokieć.
Istnieje też możliwość wykonania zabiegu laserem. Jest to szybsze i mniej bolesne, ale przeciwnicy tej metody uważają, że istnieje duże prawdopodobieństwo odrastania paznokcia.
U osób, które od zawsze obcinają nieprawidłowo paznokcie profilaktyka niewiele pomoże, gdyż kształt paznokcia jest już uformowany. Wtedy najczęściej niezbędna jest pomoc lekarza.

Jak bezboleśnie usunąć wrastający paznokieć?

Jest to możliwe tylko wtedy, gdy nie ma stanu zapalnego i nie odczuwamy bólu.Przez 10 minut należy moczyć palec w 2 litrach ciepłej wody z dodatkiem 2 łyżek płatków mydlanych. Do osuszonego palca wystarczy przyłożyć na 3 minuty kostkę lodu i trzymać aż noga zdrętwieje. Do obcięcia paznokcia najlepiej użyć wysterylizowanych cążek, a następnie założyć opatrunek ze zdezynfekowanym gazikiem.
Skomentuj

Komentarze (128)

 • *** 03.06.2008, 10:01
  Znam ten ból
  1
  1 | 0
 • wk 03.06.2008, 13:32
  ale ochyda....:/
  0
  0 | 0
 • MC 03.06.2008, 13:36
  Najlepszy sposób na wrastający paznokieć to posmarować go maścią LORINDEN C - UWIERZCIE DZIAłA
  0
  0 | 0
 • Mała 03.06.2008, 13:48
  moja siotra miała ten problem i usunięto jej 1/2 paznokcia!
  2
  2 | 0
 • człowiek z wrastającym paznokciem 03.06.2008, 14:09
  Najlepsza z tych metod to klamra, tylko że trzeba to zrobić u fachowca. Zrywanie paznokcia mija sie z celem ponieważ wras... Więcej
  2
  1 | 1
 • Paluch 03.06.2008, 14:51
  ja też miałam ten problem, byłam z tym okropnym palcem u chirurga w grudniu, usunął z jeden z drugiej strony paznokcia po j... Więcej
  1
  0 | 1
 • Marlena 03.06.2008, 15:04
  Znam ten problem bo sama się z tym męczyłam przez 2 lata. Chirurdzy odsyłali mnie zprzychodni jeden do drugiegi: przykłada... Więcej
  1
  1 | 0
 • kubbbsoon 03.06.2008, 15:07
  Znam to z doswiadczenia i to dlugieko, kilka lat.Wrastajace paznokcie u obu duzych palców u nóg.Zadne masci nie pomogly moc... Więcej
  1
  0 | 1
 • siwy 03.06.2008, 15:37
  Też to przechodziłem parę lat temu. Duży paluch u nogi. Najpierw metody jak najmniej inwazyjne: przemywanie rywanolem, smar... Więcej
  0
  0 | 0
 • scorpions 03.06.2008, 16:22
  Bolesna sprawa najlepsze rozwiązanie to jak najszybciej udac się do chirurga bo żadne maści itp. rzeczy niezabardzo pomagaj... Więcej
  0
  0 | 0
Trwa ładowanie...