165

Najczęstsze problemy z włosami

Niniejszy artykuł ma na celu usystematyzowanie najczęściej występujących problemów dotykających włosy i owłosioną skórę głowy. Większość osób nie zna przyczyn swoich utrapień z fryzurą, ani sposobu, w jaki należy się obchodzić z włosami dotkniętymi daną przypadłością. Mam nadzieję, że poniższe wyjaśnienia i porady wyjdą naprzeciw Waszym oczekiwaniom i pomogą złagodzić palące problemy.

Łupież i tłuste włosy - nadmierne czyli łuszczenie się skóry i nadaktywność gruczołów łojowych

Powody: nieprawidłowa dieta, nadmierny stres, cykliczne zmiany hormonalne, infekcje i grzybica. Wszystkie te czynniki przyspieszają cykl powstawania i obumierania komórek, co przejawia się m.in. poprzez nadmierne przetłuszczanie się włosów.

Oprócz stosowania powszechnie dostępnych środków na łupież i łojotok, należy uważać, aby nie przegrzewać skóry głowy podczas mycia włosów ciepłą wodą i przy ich suszeniu, gdyż wysoka temperatura pobudza gruczoły łojowe do bardziej intensywnej pracy. Osoby, które stale walczą z problemem przetłuszczających się włosów, powinny pamiętać o masażu skóry głowy podczas jej mycia oraz suszeniu zimnym podmuchem.

Łupież i suche włosy – czyli nadmierne łuszczenie się i rogowacenie skóry głowy

Powody: Stres, niezmyte resztki szamponów i niektórych odżywek, podrażniające szampony, klimatyzacja, centralne ogrzewanie, zanieczyszczenie środowiska.

Chociaż trudno jest wyeliminować wiele przyczyn tego rodzaju łupieżu, możemy stosować cały szereg metod zastępczych, takich jak: spłukiwanie włosów ekstraktem z ziół (ostudzonych naparów ziołowych do picia), masaż głowy, czy mycie delikatnymi i leczniczymi szamponami.

Rozdwajające się włosy

Rozszczepiające się końcówki włosów powstają, gdy uszkadzają się łuski i pękają włókna włosów. Wówczas włos jest suchy, łamliwy i filcuje się. Powody: niszczenie włosów wskutek farbowania bądź trwałej, a także mycie włosów i nadmierne szczotkowanie, niewłaściwe obchodzenie się z lokówkami, klamerkami, zbyt duża ekspozycja na gorąco przy suszeniu włosów, a nawet - zbyt rzadkie ścinanie włosów.

Rozdwojonych końcówek włosów nie można zreperować, a jedynym rozwiązaniem pozostaje ścięcie włosów. Przy utracie długości, zyskuje się jakość włosów. Dodatkową radą jest rzadsze mycie włosów, trzymanie suszarki w większej odległości od włosów i unikanie przegrzewania włosów w innych okolicznościach, np. w lecie. Odżywki krótkookresowo wzmacniają końcówki włosów, ale ich nie reperują trwale.

Cienkie włosy - czyli takie, które trudno ułożyć

Powody - ten problem jest wprawdzie wrodzony, ale może się pogłębiać, jeśli stosujemy nadmierną ilość odżywek lub obciążających włosy lakierów i pianek.

Aby zapobiec ciągłemu oklapywaniu włosów, a tym samym przywrócić im sprężystość i zdolność do lepszego układania się, należy stosować delikatne szampony - najlepiej dla dzieci, a także dobre odżywki ze spłukiwaniem.

Szorstkie włosy

Powody: przyczyną powstawania takiej struktury włosa jest jego skłonność do chłonięcia zbyt dużej ilości wilgoci z powietrza. Włosy wyglądają wówczas na suche i matowe, trudno jest je fryzować. Suche, tzw. sianowate włosy mogą być także uwarunkowane genetycznie.

Taki rodzaj włosów najlepiej ufryzować przy pomocy żelu, który należy nałożyć na wilgotne po myciu włosy. Aby ożywić włosy szorstkie, najlepiej starannie masować często skórę głowy przy myciu włosów i pozostawić pianę na kilka minut, tak aby głębiej wniknęła w strukturę włosa. Pomocne jest suszenie włosów na świeżym powietrzu.
Skomentuj

Komentarze (165)

 • Aga 16.10.2003, 10:50
  Artykuł w sumie dobry, ale nie podaliście jakich kosmetyków powinno się używać i tak dalej ....
  0
  0 | 0
 • kwiat 16.10.2003, 11:45
  Rzeczywiście nie jest to czego się szuka , gdy są kłopoty z włosami, szczególnie gdy wypadaja. Objawy znamy ale skuteczne s... Więcej
  0
  0 | 0
 • Kamila 16.10.2003, 12:35
  Sądzę, że w przypadku jakichkolwiek dolegliwości czy to skórnych, czy związanych z włosami należy zacząć od odpowiedniego, ... Więcej
  0
  0 | 0
 • Aga J. 16.10.2003, 14:00
  Zgadzam się z wszystkimi opiniami, artukuł jest ok ale powinny się w nim jeszcze znaleść przyjamniej przykłady kosmetyków, ... Więcej
  0
  0 | 0
 • Ada 16.10.2003, 14:02
  Kamila ma w 100% rację! Nie ma co kombinować, dobre żarełko dużo snu i problemy z cerą i włosami znikną.
  0
  0 | 0
 • mi$ka 16.10.2003, 19:39
  Na rozdwojone końcówki polecam oliwke dla dzieci. Po umyciu warto troszke-odrobinke wetrzec w końcówki. Gdy ktos ma tłuste ... Więcej
  0
  0 | 0
 • kaliope 17.10.2003, 13:29
  No tak....ale nikt nie powiedział, co robić, żeby nie myć włosów codziennie. Ilez można, dzień po dniu. Kto wie? Kto ma jak... Więcej
  0
  0 | 0
 • BACHA 17.10.2003, 15:11
  Ja myję włosy codziennie i niestety nie wyglądaja rewelacyjnie. Poza tym nawet po umyciu nie są puszyste.
  0
  0 | 0
 • nikita 17.10.2003, 21:58
  Jeżeli macie taką możliwość to poprostu przez przynajmniej tydzień nie myjcie głowy. Włosy powinny się solidnie przetłuszcz... Więcej
  0
  0 | 0
 • Leszek 18.10.2003, 19:29
  Drogie dziewczyny. Większość z Was jest zainteresowana różnymi kosmetykami do pielęgnacji włosów. Wszystko jest w porządku,... Więcej
  0
  0 | 0
Trwa ładowanie...