276

Kręgosłup to podstawa

Codziennie, przybierając nieprawidłową pozycję, wykonujesz mnóstwo czynności, które znacznie obciążają kręgosłup. Twoje kręgi pracują nie tylko w domu, gdy sprzątasz, pierzesz, gotujesz, ale także w pracy, gdy wiele godzin siedzisz za biurkiem, a nawet wtedy, gdy prowadzisz samochód. Nadwerężone, przemieszczone i uciskające nerwy, coraz częściej dają się we znaki. Podczas wzmożonej pracy bóle kręgosłupa mogą się nasilić. Nie pozwól, by zamieniły twoje życie w koszmar, wyeliminuj je. Zamiast łykać tabletki przeciwbólowe, które tylko uśmierzają ból, ale nie walczą z jego przyczynami, zmień złe nawyki i wypracuj prawidłową postawę ciała. Jest na to kilka sposobów.

Ból jest naturalnym sygnałem, że w twoim organizmie dzieje się coś złego. Problemy z kręgosłupem mogą być spowodowane wadami postawy, przeciążeniami kręgosłupa lub brakiem ruchu. Musisz jednak pamiętać o tym, że bóle mogą być również wynikiem różnych schorzeń. Powinnaś więc najpierw udać się do lekarza, który wskaże ci ich przyczynę.

NIE WSTAWAJ Z ŁÓŻKA W POŚPIECHU

Nie wyskakuj gwałtownie z łóżka. Przeciągnij się. Powoli wstań i rozpocznij nowy dzień bez pośpiechu. Warto nastawić budzik nawet o kilka minut wcześniej, by mieć czas na przeciąganie, rozciągnięcie ścięgien i mięśni.

NAUCZ SIĘ PRAWIDŁOWO CHODZIĆ

Choć trudno w to uwierzyć, chodzenie jest najtrudniejszą czynnością ruchową człowieka. Naucz się wykonywać ją prawidłowo. Podnieś głowę wyżej i wyprostuj plecy. Pamiętaj, że nogi nie mogą być ugięte w kolanach. Staraj się chodzić w płaskim obuwiu. Łydka na wysokim obcasie wygląda zgrabniej, ale taki obcas jest katastrofą dla kręgosłupa. Gdy tylko jest to możliwe – chodź boso.

PRZESTAŃ SIĘ GARBIĆ

Praca w nieprawidłowej pozycji stojącej obciąża twój kręgosłup dodatkowymi 100 kilogramami. Staraj się nie garbić, kontroluj się, czy masz wyprostowane plecy. Łopatki trzymaj lekko ściągnięte, wciągnij brzuch i nie przechylaj barków w jedną lub w drugą stronę.

USIĄDŹ WYGODNIE

W przypadku pracy w nieprawidłowej pozycji siedzącej na twój kręgosłup wywierany jest nacisk ponad 140 kilogramów. Zanim usiądziesz do stołu czy biurka, najpierw sprawdź, czy nie są one za niskie. Wysokość mebli, przy których siedzisz, powinna być taka, byś nie musiała się zbytnio schylać w czasie spożywania posiłku czy pisania na komputerze. Siedząc na krześle, zaobserwuj czy twoje stopy spoczywają na podłodze, a kolana wystają powyżej brzegu krzesła. Oparcie w krześle powinno sięgać ci do łopatek.

JEDŹ BEZPIECZNIE

Spraw, by jazda samochodem nie była zbyt męcząca dla kręgosłupa. Wyprostuj plecy, oprzyj głowę o zagłówek, pośladki przysuń jak najbliżej do krawędzi oparcia. Warto też włożyć niewielką poduszkę w szczelinę, jaka powstaje, gdy się wyprostujesz, pomiędzy plecami a oparciem. Nawet ta pozycja nie jest w stanie całkowicie uchronić cię przed zmęczeniem. Dlatego podczas podróży zatrzymaj czasem pojazd, wysiądź z niego, rozciągnij się, rozprostuj, poruszaj trochę nogami i rękoma.

PRZESTAŃ SIĘ SCHYLAĆ

Wykonywanie prac domowych - schylanie się do miski z praniem, mycie naczyń w nisko zamontowanym zlewie, odkurzanie, a nawet pielenie grządek na działce powodują ogromne przeciążenia kręgosłupa, nawet do 175 kilogramów. Jeśli zdarza ci się prać w misce – nigdy nie rób tego na wyprostowanych nogach z wygiętymi w łuk plecami. Bezpieczniej dla twojego kręgosłupa będzie, gdy postawisz miskę z praniem na tyle wysoko, byś nie musiała się nad nią schylać.

NAUCZ SIĘ DŹWIGAĆ CIĘŻAR

Podnoszenie ciężkich przedmiotów drastycznie obciąża kręgosłup. Dlatego nie wykonuj tej czynności na prostych nogach i nie wyginaj kręgosłupa w łuk. Najpierw kucnij, chwyć ciężar i powróć do pozycji stojącej, napinając mięśnie brzucha. Podczas tej czynności plecy powinny być proste. Staraj się nie przenosić ciężkich przedmiotów w jednym ręku. Niesiony ciężar powinien być jak najbliżej tułowia.

ZREZYGNUJ Z MIĘKKIEGO ŁÓŻKA I PODUCH

Zdarza ci się wstawać rano z bólem kręgosłupa, jakbyś w nocy, zamiast spać, ciężko pracowała. Niewłaściwa pozycja podczas snu, miękki materac, duża i zbyt miękka poduszka nieprawidłowo układają kręgosłup i mogą przysporzyć ci wielu kłopotów ze zdrowiem. Zrezygnuj z miękkiego łóżka, uginającego się pod twoim ciężarem. Powinno być ono twarde, bez żadnych nierówności i zapadnięć. Już po kilku tygodniach przekonasz się, że rano będziesz w pełni wypoczęta.

ZRELAKSUJ SIĘ

Po powrocie z pracy do domu odpocznij. W weekend wybierz się na spacer, podczas którego oddychaj pełną piersią. Jeśli pogoda nie sprzyja przechadzkom, po prostu odpręż się – relaks pomaga rozluźnić mięśnie, które mogą sprzyjać złej postawie.

ĆWICZ

Uprawianie sportu wyjdzie ci na zdrowie. Możesz grać w tenisa, biegać. Jednak najlepsze dla kręgosłupa jest pływanie i aqua – aerobik. Dzięki bardziej aktywnemu trybowi życia, bez żadnych wyrzeczeń będziesz się cieszyć świetną kondycją i doskonałym samopoczuciem. Przestrzegając pewnych zasad, możesz uchronić kręgosłup przed nadmiernym przeciążeniem, które powoduje ból. Często nie wymaga to wielkiego wysiłku – w przypadku większości osób bóle ustępują, gdy przyzwyczają swój organizm do zdrowych nawyków i do prawidłowej postawy.
Skomentuj

Komentarze (276)

 • Anna 10.01.2005, 18:35
  Miałam wielkie problemy z kręgosłupem , bolał mnie bardzo , czasem musiałam brać prochy aby choć na chwilę udręczający ból ... Więcej
  0
  0 | 0
 • YER 10.01.2005, 20:25
  Wadliwy nawyk. 95% ludzi nie przykuca ale schyla sie chcąc coś podnieść lub sięgnąć. Wreszcie kregosłup zaczyna boleć. On i... Więcej
  0
  0 | 0
 • basia 11.01.2005, 14:11
  tez mam problemy z kręgosłupem i uważam, że bardzo dużo pomagają ćwiczenia i basen
  0
  0 | 0
 • ciekawa zycia 11.01.2005, 15:32
  Na bole przedewszystkim cwiczenia i jeszcze raz cwiczenia a pozatym pilnowanie zeby zawsze byc wyprostowanym- to trudne ale... Więcej
  0
  0 | 0
 • ania 12.01.2005, 14:23
  Najlepiej byłoby wzmocnić mięśnie pleców i brzucha,które to odciążaja kregosłup podczas ruszania się. pozdr
  0
  0 | 0
 • marta 12.01.2005, 17:55
  najlepiej jak boli to lezec calymi dniami to pomaga uwiezcie mi pozdrawiam wszystkich chorych
  0
  0 | 0
 • lolita 12.01.2005, 17:58
  od lizania pizdy kregoslup boli
  0
  0 | 0
 • ela 12.01.2005, 18:54
  moja koleżanka ma wypadnięty dysk. jest w wieku 46 lat, praca siedząca. Przeżyła orgomny ból i nic nie pomagało żadne leki ... Więcej
  0
  0 | 0
 • marida 12.01.2005, 20:29
  Mogę poradzić abys popytala o dobrego kręglarza który nastawia wypadnięty dysk.To jest jedyny ratunek a lekarz tego nie zap... Więcej
  0
  0 | 0
 • Słomka 12.01.2005, 21:09
  Ból kręgosłupa to prawdziwe utrapienie.Ale od listopada zaczęłam chodzić do klubu fitness dwa razy w tygodniu i bóle ustąpi... Więcej
  0
  0 | 0
Trwa ładowanie...